Polskie Forum Entomologiczne
https://entomo.pl/forum/

13 Cerambycidae: Phytoecia
https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?f=109&t=10518
Strona 1 z 1

Autor:  Pawel Jaloszynski [ poniedziałek, 10 sierpnia 2009, 15:40 ]
Tytuł:  13 Cerambycidae: Phytoecia

Kiedyś i to musiało nadejść, a numer trzynasty wydaje się odpowiedni na to paskudztwo ;-). Larw kózek pokazano na forum już całą masę, więc żeby nie było zbyt nudno, wybrałem grupę, której stadia larwalne chyba jeszcze nie były prezentowane, o ile dobrze pamiętam.

Larwy pospolitych zielarek można bardzo łatwo pozyskać przeglądając szyje korzeniowe odpowiednich roślin, w których one żerują. Phytoecia coerulescens lubi Boraginaceae i nie trzeba długo szukać, żeby ją znaleźć w żmijowcu na nagrzanych słońcem kserotermach. Larwa po wyciągnięciu i umieszczeniu z powrotem w żerowisku pozatyka sobie wszelkie dziury trocinkami i zapewne da się z niej wyhodować imago, chociaż akurat mnie ta rodzina nie interesuje i w związku z tym takich prób nie podejmowałem. Byłoby ciekawie, gdyby ktoś z forumowiczów miał doświadczenie w hodowli zielarek i napisał parę słów na ten temat.

Załączniki:
Cerambycidae_Phytoecia coerulescens.jpg
Cerambycidae_Phytoecia coerulescens.jpg [ 136 KiB | Przeglądane 1866 razy ]
Phytoecia coerulescens w badylu.jpg
Phytoecia coerulescens w badylu.jpg [ 142.7 KiB | Przeglądane 1836 razy ]

Autor:  Marek Wanat [ poniedziałek, 10 sierpnia 2009, 16:35 ]
Tytuł: 

Paweł! Chylę czoła na okoliczność zainicjowania tego (i paru innych!) cyklu o niezmierzonych wartościach edukacyjnych. Ale wyjaśnij proszę, czemu to ma być akurat Ph. coerulescens, a nie np. P. pustulata (najbardziej lubiąca żmijowiec ze wszystkich znanych mi Phytoecii), czy jakaś inna Phytoecia z tych lubiących Boraginaceae, bo jest ich parę? Wyhodowałeś? Wnioskowanie na podstawie wielkości larwy? Wspomnij coś proszę o podstawach takiej a nie innej klasyfikacji gatunkowej tej larwy, ew. skąd okaz pochodził (to też się przydaje jako rekord faunistyczny) itp.

Autor:  Pawel Jaloszynski [ poniedziałek, 10 sierpnia 2009, 17:09 ]
Tytuł: 

Phytoecia, czy tez jak kto woli, Opsilia coerulescens, jest jedynym gatunkiem sposrod naszych Phytoecini, ktorej larwy maja zab subapikalny na zuwaczkach, co widac na zdjeciu.

Stanowiska bede podawal tylko wtedy, kiedy z jakichs powodow bedzie to naprawde ciekawe, i jesli nie beda to lokalizacje z roznych przyczyn niepoprawne politycznie, bo i tak czasem bywa.

Pawel

Autor:  Jacek Kurzawa [ poniedziałek, 10 sierpnia 2009, 17:20 ]
Tytuł: 

Świetnie, że zacząłeś ten temat :-)

Paweł, czy Ty masz IV tom Svacha Danilevski?

Jesli chodzi o imagines, to ten ząb posiada również Opsilia uncinata, ale budowy larw Phytoeciini, przyznam szczerze, że nie studiowałem. Same Laminae są przyjemne w oznaczaniu i dośc łatwo mozna się w nich poruszać (gdy chodzi o budowę larw). Gorzej z takimi Clytini czy Callidini, tam już trzeba mieć bardzo mocne powiekszenia optyki, by zobaczyć niektóre cechy kluczowe (właściwie większość cech).

Marku, P.pustulata najbardziej związana jest z krwawnikiem - na kiełkujących roślinkach w okresie pierwszomajowym, miejscami bywa liczna (szczególnie w godz popołudniowych).

Autor:  Pawel Jaloszynski [ poniedziałek, 10 sierpnia 2009, 19:34 ]
Tytuł: 

Jacek Kurzawa napisał(a):

Paweł, czy Ty masz IV tom Svacha Danilevski?


Nie, ale w ktoryms pozniejszym FHL larwalnym jest uzupelniony klucz do Phytoecini autorstwa Svachy.

Pawel

Autor:  Jacek Kurzawa [ wtorek, 11 sierpnia 2009, 14:19 ]
Tytuł: 

Dzięki! Przeoczyłem to, tzn klucz do larw FHL przeglądałem, ale nie zakodowałem sobie tej informacji. A IV tomu (Laminae) brakuje mi (pozostałe 3 mam w oryginałach jak również w elektronicznych plikach od Rosjan).

Autor:  Jacek Kurzawa [ środa, 22 stycznia 2020, 22:12 ]
Tytuł:  Re: 13 Cerambycidae: Phytoecia

Tak wygląda u Phytoecia coerulescens ten dodatkowy ząb na fotografii w publikacji Svacha Danilevsky, 2001.

Załączniki:
Komentarz: Tu jest widok z przodu głowy a na zdjęciu Pawła zdjęcie jest od spodu głowy, stąd położenie tego zęba wydaje się być w różnych miejscach.
phytoecia_coerulescens.jpg
phytoecia_coerulescens.jpg [ 21.96 KiB | Przeglądane 689 razy ]

Autor:  Wujek Adam [ czwartek, 23 stycznia 2020, 10:17 ]
Tytuł:  Re: 13 Cerambycidae: Phytoecia

A swoją drogą, to larwy pokazane na zdjęciach Pawła na początku wątku (cała - na czarnym tle i powiększony przód larwy - na zdjęciu po prawej na jasnym tle) wyglądają jakby należały do dwóch różnych gatunków! Mają różne proporcje i kształty przedplecza, inne punktowanie i odmienne rozłożenie ciemnych powierzchni.  :mysl:

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/