Klucz do Dytiscidae

ADEPHAGA: Dytiscidae, Gyrinidae, Haliplidae, Noteridae, Paelobiidae, Rhysodidae.
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Marku czy jako spec masz jakis dobry klucz do Dytiscidae??? ten Galinskiego jest do kitu, zreszta to co mam to monografia a nie klucz i wlasnie mam jeden problem deterinacyjny chodzi o D.dimidiatus
\pozdro
P.
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Marek Przewoźny »

Ja do oznaczania używam różne dzieła Galewskiego też, ale lepszy jest Freude, Harde, Lohse, tylko koniecznie z suplementami poza tym do niektórych grup używam odpowiednich rewizji.
Monografia i Klucz Galewskiego niczym się nie różni, po monografia to przepisany cały klucz bez zmian!
Jeśli chodzi o rodzaj Dytiscus to tu akurat nie widzę problemu :-) Galewski podaje takie same cechy jak każdy inny klucz do tego rodzaju (ja w razie czego mam rewizję światową rodzaju Dytiscus), główne cechy to wyrostki zapiersia, jak się widziało wszystkie Polskie gatunki Dytiscus to nie mam problemu te cechy są ewidentne.
A teraz co do Dytiscus dimidiatus to on jest wg mnie bardzo chrakterystyczny, plama na przedpleczu dochodzi prawie do przedniego i tylniego brzegu, u marginalisa jest jednak do okoła dość szeroka żółta obwódka, na brzegach przedplecza wokół tej plamy na przedpleczu. Poza tym mają inne wyrostki zapiersia, simisiatus ma zaokrąglone, a marginalis kątowo zakończone.
Jeśli jeszcze miałbyś pytania służę pomocą.
Pozdrawiam
Marek
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Dzieki !
Awatar użytkownika
Piotr Pawlikiewicz
Posty: 612
Rejestracja: poniedziałek, 11 października 2004, 10:48
UTM: CC71
Lokalizacja: Łask
Kontakt:

Post autor: Piotr Pawlikiewicz »

ja mam pytanie, jak odroznic Dytiscus marginalis od Dytiscus circumcinctus
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Marek Przewoźny »

A to też jest proste :) D. marginalis jak wspomniałem ma lekko zaostrzone wyrostki zapiersia, kątowo zakończone, D. circumcinctus natomiast ma też zaostrzone wyrostki ale wyciągnięte w szpic, a D. circumflexus ma także wyciągnięte te wyrostki w ostro zakończony szpic ale już znacznie dłuższy od poprzedniego. Jak tylko ruszy podstrona entomo.bai o wodnych chrząszczach postaram się w najbliższym czasie sfotografować te gatunki Dytiscusów wraz ze zdjęciami wyrostków i będą umieszczone wtedy na tej stronie, bo widzę iż jednak rodzaj Dytiscus sprawia małe problemy, ale jak tylko się zobaczy te cechy i porówna u tych gatunków to są one ewidentne, zdaję sobię sprawę iż mało opatrzone osoby mogą mieć z tymi trzema Dytiscusami problemy (D. marginalis, D. circumcinctus, D. circumflexus)
Awatar użytkownika
Piotr Pawlikiewicz
Posty: 612
Rejestracja: poniedziałek, 11 października 2004, 10:48
UTM: CC71
Lokalizacja: Łask
Kontakt:

Post autor: Piotr Pawlikiewicz »

Dziekuje... i czekam na zdjecia wyrostkow
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Marek Przewoźny »

Zrobiłem zdjęcia wyrostków tych trzech najbardziej z wierzchu podobnych do siebie gat pływaków:
D. circumcinctus, D. circumflexus i D. marginalis, zamieszczam je już teraz by rozwiać Twoje wątpliwości.
Tak jak zapowiadałem będzie to także umieszczone na podstronie o chrząszczach wodnych w tym portalu wraz ze zdjęciami całych okazów. Stronka rusza już wkrótce.
Załączniki
Dytiscus_marginalis_wyrostki.jpg
Dytiscus_marginalis_wyrostki.jpg (93.47 KiB) Przejrzano 3872 razy
Dytiscus_circumflexus_wyrostki.jpg
Dytiscus_circumflexus_wyrostki.jpg (91.87 KiB) Przejrzano 3872 razy
Dytiscus_circumcinctus_wyrostki.jpg
Dytiscus_circumcinctus_wyrostki.jpg (88.66 KiB) Przejrzano 3880 razy
Awatar użytkownika
Piotr Pawlikiewicz
Posty: 612
Rejestracja: poniedziałek, 11 października 2004, 10:48
UTM: CC71
Lokalizacja: Łask
Kontakt:

Post autor: Piotr Pawlikiewicz »

dzieki
i musze naprawic pomylke nazwalem Dytiscus circumcinctus Dytiscus marginalis :)
czy poza wyrostkami sa jakies cechy wyrozniajace je?:????
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Marek Przewoźny »

Niestety zewnętrznie poza wyrostkami to się one właśnie nie różnią, pozostają tylko jeszcze kopulatory :D
Awatar użytkownika
Piotr Pawlikiewicz
Posty: 612
Rejestracja: poniedziałek, 11 października 2004, 10:48
UTM: CC71
Lokalizacja: Łask
Kontakt:

Post autor: Piotr Pawlikiewicz »

To i tak dobrze ze chociaz czyms sie roznią :) z kopulatorami w moim przypadku bylaby ciezka sprawa :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „ADEPHAGA”