Kto pomoże spolszczyć 6 gat. ze Scolytidae?

Curculionidae, Apionidae, Anthribidae, Rhynchitidae, Attelabidae, Nemonychidae i Nanophyidae.
Awatar użytkownika
ptica
Posty: 233
Rejestracja: poniedziałek, 15 listopada 2004, 20:54
Lokalizacja: Lubin / Rudziniec

Kto pomoże spolszczyć 6 gat. ze Scolytidae?

Post autor: ptica »

Witam. Robię aktualnie gablotę ze Scolytidae dla własnych potrzeb. Mam ok. 80 gat z w/w grupy ( dla mnie dalej rodziny ). Pod chrząszcze dodatkowo wpinam do gabloty ( definitywnej) wydrukowane karteczki z polską i łacinska nazwą. Niestety przejrzałem całą literaturę jaka posiadam ( a są i pozycje przedwojenne oraz aktualne)
i nie mogę się nigdzie doszukać polskich nazw gatunkowych i rodzajowych. Może niektóre są przestarzałe?, może to są synonimy?. Najlepszy chyba jest Romek od tych spraw, a może ktoś inny?. Wszystkie okazy są z Polski. Być może niektóre z nich są rzadkie? Juz mi się mózg lasuje od szukania i curvidensy mnie wykończą. Pomocy. Pozdrowienia.
P.S. A może ktoś zna fajne linki do korników?
Podaję:
1.) Trygophloeus grannulatus
2.) Hylastes angustatus ( Zakorek, jaki? krótki, wąski? )
3.) Dryoceces hectoprephus
4.) Phloesinus thujca ( ....... żywotnikowy )
5.) Polygraphus grandiclava
6.) Xyleborus eryptographus ( Rozwiertek ... jaki? )
Awatar użytkownika
Radek P.
Posty: 427
Rejestracja: niedziela, 25 lipca 2004, 15:08
Lokalizacja: Białowieża/Cegłów

Post autor: Radek P. »

cześć!!!

Gdy sięgnąłem do literatury to znalazłem nastepujące nazwy :

P. thujae – kornik jałowcowy
Trygophloeus – wyżerek ......
Dryoceces hectoprephus – drzewożerek wielożenny
Polygraphus grandiclava – czterooczak limbowiec
Xyleborus eryptographus – chodzi chyba o „cryptographus” Soczyniec osinowiec, sam się dziwię czemu nie rozwiertek....

to tyle co udało mi się znaleźć.....
pozdrawiam
rp
Awatar użytkownika
Roman Królik
Posty: 311
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 14:19
Lokalizacja: Kluczbork

Re: Kto pomoże spolszczyć 6 gat. ze Scolytidae?

Post autor: Roman Królik »

ptica pisze: 1.) Trygophloeus grannulatus
2.) Hylastes angustatus ( Zakorek, jaki? krótki, wąski? )
3.) Dryoceces hectoprephus
4.) Phloesinus thujca ( ....... żywotnikowy )
5.) Polygraphus grandiclava
6.) Xyleborus eryptographus ( Rozwiertek ... jaki? )
Szanowny Pticu :D , najpierw poprawmy nazwy łacińskie a potem dodamy polskie:
1.) Trypophloeus granulatus - kornik osikowiec większy
2.) Hylastes angustatus - Zakorek wąski
3.) (Dryocoetes hectographus Drzewożerek wschodni) - to już synonim gatunku D. autographus - Drzewożerek zachodni
4.) Phloeosinus thujae - Kornik jałowcowiec
5.) Polygraphus grandiclava - Zakorek czterooczny czereśniowiec
6.) Xyleborus cryptographus - Kornik skrytojad osikowy

ufffff

To tyle. Zawsze męczyły mnie te polskie nazwy. Nazw oczywiście sam nie wymyślałem lecz zaczerpnąłem z wiekopomnego dzieła Jana Jerzego Karpińskiego i Konstatego Strawińskiego z 1948 roku p.t. Korniki ziem Polski (lub jak kto woli: Les bostryches de la Pologne)

P.S. Oczywiście jeżeli te nazwy Ci się nie podobają możesz stworzyć swoje własne i promować je na wszystkie sposoby. :wink: Nie jest to zabronione żadnym przepisem. Podejrzewam również, że co Technikum Leśne to inne odmiany tych nazw. Poza tym minęło od wydania tego dzieła pół wieku i pewne nazwy wyewoluowały w krótsze formy np.: Zakorek czterooczny czereśniowiec =Czterooczak czereśniowec czy Kornik skrytojad osikowy = Rozwiertek osikowy. Oczywiście z premedytacją podałem nazwy stare, gdyż jest w nich pewien urok i ogarnia mnie zaduma nad dawnymi czasami, kiedy nikt się nie śpieszył i stać było ludzi na wymyślanie przydługawych 3-wyrazowych nazw :mrgreen:
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 20 grudnia 2004, 22:02 przez Roman Królik, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Radek P.
Posty: 427
Rejestracja: niedziela, 25 lipca 2004, 15:08
Lokalizacja: Białowieża/Cegłów

Post autor: Radek P. »

moja pozycja literaturowa co prawda do świeżych nie należy, bo z roku 1976, a nazwy z tego co widzę są nieco rozbieżne więc wybieraj...... :?
tak to z resztą jest, jeśli chodzi o nazwy polskie, ....... po kilka do gatunku.... :wink:
Awatar użytkownika
ptica
Posty: 233
Rejestracja: poniedziałek, 15 listopada 2004, 20:54
Lokalizacja: Lubin / Rudziniec

Post autor: ptica »

Kornikarzom za szybką i wyczerpującą odpowiedź dzięki. A czego życzy się entomologom- kolekcjonerom? może szybkiego zagracenia mieszkania w wyniku natłoku ilości gablot?
P.S. Nazwy łacińskie podałem tak jak je odczytałem z karteczek det. a były pisane odręcznie, niewyraźnie, gdzie o przekręt było nie trudno. pozdrowienia.
P.S. I. " Zawsze męczyły mnie te polskie nazwy" - no to teraz wiesz jak leśniczych w naszych nadleśnictwach męcza nazwy łacińskie.
P.S. II. ...Tak stare dobre czasy.. a w TL to na kolegów w okularach wołaliśmy - te czterooczak, a pewnie tez znalazłoby sie paru skrytojadów...
Awatar użytkownika
Roman Królik
Posty: 311
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 14:19
Lokalizacja: Kluczbork

Post autor: Roman Królik »

A teraz już "bez jaj" czyli nazwy, które jak mi się wydaje są najczęściej używane przez leśników polskich:
1.) Trypophloeus granulatus - Kornik (Wyżerek) osikowiec większy - tu sam wybierz (lub wymyśl) bo kornik ten nie ma żadnego znaczenia dla leśników i chyba nikt nad tą nazwą się nie zastanawiał od 50 lat. Bliski krewniak tego gatunku T. asperatus nazywa się Wyżerek szorstki.
2.) Hylastes angustatus - Zakorek wąski
3.) (Dryocoetes hectographus Drzewożerek wielożenny) - to już synonim gatunku D. autographus - Drzewożerek jednożenny
4.) Phloeosinus thujae - Kornik jałowcowiec
5.) Polygraphus grandiclava - Czerooczak limbowiec (=czereśniowiec)
6.) Xyleborus cryptographus - Soczyniec (Rozwiertek) osinowiec
Soczyniec osinowiec, sam się dziwię czemu nie rozwiertek....
Dlatego, że dość nietypowo żeruje. Zamiast z uporem drzewożerka drążyć drewno w głąb zadowala się miękkim łykiem, co powoduje wycieki soku widoczne na korze. Nawet dość niedawno miał swój osobny rodzaj Heteroborips.

To tyle kornikologii (mało)stosowanej.
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

polskie nazwy korników

Post autor: M. Stachowiak »

Nie bardzo rozumiem sens zastępowania jednoznacznych nazw nominalnych (łacińskich) wieloznacznymi (jak można się zorientować z lektury postów) nazwami wernakularnymi (polskimi). Czyżby chodziło o utrudnienie życia leśnikom?
MS
Awatar użytkownika
Radek P.
Posty: 427
Rejestracja: niedziela, 25 lipca 2004, 15:08
Lokalizacja: Białowieża/Cegłów

Post autor: Radek P. »

Nie chodzi o utrudnienie, lecz o szybsze wpojenie nazw gatunków przez lesników, bo wątpię że chcieliby przyswajać nazwy nominalne.. :wink:
Jeśli mieliby wybierac leśniczowie między tymi dwoma nazwami (wernakularne czy nominalne), to raczej wybraliby te pierwsze.
Zaś jeśli mieliby wybierać między samymi nominalnymi, a ....., to w ogóle by olali (brzydko mówiąc) sprawę!!!
Czyż nie tak???
pozdrowienia
radek

P.S. A z resztą o czym my tu mówimy, jak większość lesników pracujących w naszych pieknych sośninach zaatakowanych przez Phaenops cyanea, nie ma pojęcia jak ten robal wygląda. A on wcina im las jak świeże bułeczki.... Więc jak widac edukacja jest potrzebna. :idea:

[ Dodano: 10-05-2005, 11:08 ]
.....chociaż na podstawowym poziomie.... :wink:
Awatar użytkownika
Robert Rosa
Posty: 411
Rejestracja: sobota, 26 lutego 2005, 16:46
Lokalizacja: Piła

Post autor: Robert Rosa »

Hehehehe, właśnie wróciłem ze szkółki leśnej ze spotkanka z kumplami leśnikami. W sobotę mają zaliczenie z entomologii leśnej. Jeden z nich "spowiadał" mi sie z nazw łacińskich, a wyglądało to mniej-więcej tak:
Ja: - Brudnica mniszka?
On: - y... Lymanta y...
Ja: - No od greckiego "mnich" lub "jedynaczka" jak córka moja...
Kolega: - No Krasickiego dzieło o księżach, no ...
on: - ... mono... monomachia.
Chór: - eee... monacha. Lymantria monachaaaa.
Ja: - A Brudnica nieparka ?
On: - Lymantria ......
Ja: - No, jak coś "nie od pary"...
On: - .... kur... zapomniałem.
Kolega:- Dispar... a Zawisak borowiec?
On: - .............
Kolega:- Zawisak ... Sphinx ... no, jak jest sosna po łacinie?
On: - No ... Pinus.
Chór: - No, to od "sosnowiec"?
On: - a... pinacea!
Chór: - Nieee ... pinastri!!! To o strzygonię nie pytamy.
On: - Ale wiem jak jest po łacinie kornik krzywozębny ... Ips curv...
i to była jedyna poprawna nazwa.
Popieram Radka P. - tak już en świat jes zbudowany :D i pomagać trzeba każdemu ... i jak wesoło przy okazji!!!
Pozdro wsiem - RR
Awatar użytkownika
Lipa
Posty: 22
Rejestracja: piątek, 3 września 2004, 12:36
Lokalizacja: Kedzierzyn CB20

Post autor: Lipa »

RR tego posta to w dziale kawałuf umiesc - niestety bolesna ale prawda ja też od zawsze mam problemy z przyswajaniem nazw łacińskich - a te polskie jakże zabawne (niejednokrotnie) to same w ucho wpadają :P

Zdravim
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

a ja dołączam się z małą prośbą.

Post autor: Robert Zoralski »

Jak na razie to spotkałem tylko dwa korniki i już mam z nimi problem...
Dokładnie 5mm i znaleziony pod korą Picea abies.

-- zdjęcia tu --

Proszę ślicznie o pomoc w określeniu, czy na moich zdjęciach jest kornik drukarz (Ips typographus) czy jakiś inny?
Nikt na zagranicznych forach się nie podjął... :(
Ostatnio zmieniony środa, 11 kwietnia 2007, 22:54 przez Robert Zoralski, łącznie zmieniany 1 raz.
admin
Administrator
Posty: 1596
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Post autor: admin »

Dołaczajcie fotki do forum. Są wtedy razem z postem i mamy od razu miniaturki obrazków . Dodawanie linkow do swoich stron prowadzi raczej do wychodzenia z forum ... ;-)
baiwo
Posty: 182
Rejestracja: poniedziałek, 10 kwietnia 2006, 18:39

Post autor: baiwo »

Witam, też mam bardzo podobny problem z tą rodziną. Owady są bardzo malutkie nie mówiąc o cechach rozpoznawczych. Właściwie brakuje mi dobrego klucza, oznaczając z skryptów entomologii leśniej nie zawsze wychodzi to dobrze. Mam prośbe do kogoś kto posiada klucz do oznaczania Scolytidae prof. Nunberga, jeśli dałoby się go zeskanować i przesłać to było by super. pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tomasz Mokrzycki
Posty: 627
Rejestracja: sobota, 21 kwietnia 2007, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tomasz Mokrzycki »

Czołem
Klucz prof. Nunberga nie obejmuje już wszystkich gatunków korników wykazanych z Polski Brak w nim Xylosandrus germanus, Xyleborinus alni i Pityophthorus carniolicus. Również zakorki (Hylastes) są praktycznie nie do oznaczenia dla początkującego entomologa. Niestety, nie ma nic nowszego, co obejmowałoby wszystkie gatunki korników. Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „CURCULIONOIDEA”