Tropideres albirostris

Curculionidae, Apionidae, Anthribidae, Rhynchitidae, Attelabidae, Nemonychidae i Nanophyidae.
petrel
Posty: 490
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 14:50
UTM: EC19/ED10
Lokalizacja: Kobyłka

Tropideres albirostris

Post autor: petrel »

Witam forumowiczów!
mam pytanie odnośnie występowania Tropideres albiristris w Polsce. Czy jest on spotykany we wszystkich reginach. Jeśli ktoś wie więcej niż jest opisane w kluczu to proszę o informacje.
Może to banalne pytanie ale ostatnio zerrałem kilka okazów w Olsztynie i zainteresowało mnie to.
Z góry dzięki Robert.
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Marek Przewoźny »

Katalog Fauny Polski (1992) podaje iż gatunek ten chociaż nie znany jeszcze z niektórych krain wystepuje prawdopodobnie na całym obszarze Polski, prócz wyższych partii gór. Dokładnie to znany jest z 15 krain, nie był jak dotychczas jeszcze podawany z Pobrzeża Bałtyku, Pojezierza Mazurskiego, Puszczy Białowieskiej, Gór świętokrzyskich, Wyżyny Lubelskiej, Sudetów Zachodnich i Wschodnich, Pienin i Tartr. Po danych katalogowych z wymienionych krain raczej do tej pory nadal nie był podawany (starm się na bieżąco uzupełniać kropki w katalogu a przy tym katunku nie mam nic nowego zaznaczonego w moich zapiskach).
admin
Administrator
Posty: 1596
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

(Coleoptera, Anthribidae, Pleurocerinae)

Post autor: admin »

Warto byłoby dodać o czym mowa lub chociaż w temacie. Jest tak wiele grup owadów czy samych rodzin chrząszczy, że za wyjątkiem paru ludzi w Polsce wiekszośc nie zna się na wszystkich chrząszczach, nie mówiąc już, że w grę wchodziły wszystkie owady.
Dal jasności więc dodam, że temat dotyczy:
Tropideres albirostris (Herbst, 1783) (Coleoptera, Anthribidae, Pleurocerinae)
wiecej: Tropideres albirostris
Krzysztof S.
Posty: 404
Rejestracja: poniedziałek, 29 marca 2004, 20:30
Lokalizacja: Chocianów
Kontakt:

Tropideres albirostris

Post autor: Krzysztof S. »

Ze swojej strony mogę dodać, że często obserwuję ten gatunek na gałęziach dębowych w trakcie szukania Cerambycidae. Teren penetrowany to Dolny śląsk.
Na dowód załączam zdjęcie zrobione w maju.

Pozdrawiam.
Załączniki
Tropideres albirostris m1fr.jpg
Tropideres albirostris m1fr.jpg (45.15 KiB) Przejrzano 2279 razy
Tomasz Barłożek
Posty: 72
Rejestracja: poniedziałek, 16 lutego 2004, 21:58
Lokalizacja: Wronki

Post autor: Tomasz Barłożek »

Ja Tropideres albirostris obserwowałem i odławiałem na martych gałeziach topolowych ułozonych w stosy - brzeg Warty w okolicach Wronek
Awatar użytkownika
Radek P.
Posty: 427
Rejestracja: niedziela, 25 lipca 2004, 15:08
Lokalizacja: Białowieża/Cegłów

Tropideres albirostris

Post autor: Radek P. »

Witam wszystkich!!!!

Trzy dni temu znalazłem podobny gatunek w Puszczy Białowieskiej na Poulus tremula. Nie zajmuję się tym działem chrząszczy, ale czytając wcześniej forum natrafiłem na ten gatunek i dlatego podaje informację. Ten gatunek co ja znalazłem jest właściwie taki sam kształtem i wyglądem z tym że na górnej części pokryw jest brak rozjaśnienia i oczy są bardziej "na boku" i odstające niż "na górze" jak to wygląda na tym załączonym zdjęciu przez administratora. Czy to jest ten sam gatunek?????

Pozdrawiam
RADEK
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: Tropideres albirostris

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Radek P. pisze: na górnej części pokryw jest brak rozjaśnienia i oczy są bardziej "na boku" i odstające niż "na górze" jak to wygląda na tym załączonym zdjęciu przez administratora. Czy to jest ten sam gatunek?????
Czesc,
Zasada jest taka - lapiesz ile wlezie i pytasz tutaj komu wyslac do oznaczenia ;-) Kobielatki ogolnie rzecz biorac to rodzynki i malo kto ma w zbiorze chocby polowe polskich gatunkow. Bez obejrzenia oznaczyc sie nie da, wiec trzymaj swoj okaz (okazy?) i przy jakiejs okazji ktos ci na pewno to oznaczy, kilka osob tutaj nie bedzie z tym mialo problemow.

Tak na marginesie - ja akurat nie mam Tropideresa (chetnie przyjme jakis okaz w zamian za cokolwiek innego). Natomiast ciekaw jestem, ilu z was obserwowalo lub lapalo Bruchela rufipes? W literaturze nie ma za wiele informacji, ma to byc niby rzadziol, ale przynajmniej w Wielkopolsce to stosunkowo pospolita kobielatka latwa do zebrania w duzej liczbie okazow.

pozdrawiam,
Pawel
Krzysztof S.
Posty: 404
Rejestracja: poniedziałek, 29 marca 2004, 20:30
Lokalizacja: Chocianów
Kontakt:

Post autor: Krzysztof S. »

Cześć Pawle!

Jeżeli to ten gagatek co na zdjęciu (patrz link) to nie trafiłem na Dolnym śląsku, chyba że żeruje na jakiejś wyjątkowej roślinie bądź środowisku.

http://www.bioimages.org.uk/HTML/R150491.HTM

Pozdrawiam Krzysztof
Jacek Kalisiak

Post autor: Jacek Kalisiak »

O ile pamiętam to na rezedach. Stachowiak (2002) łapał go w Wielkopolsce nieomal tysiącami!

Jacek Kalisiak
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Jacek Kalisiak pisze:O ile pamiętam to na rezedach. Stachowiak (2002) łapał go w Wielkopolsce nieomal tysiącami!
Dokladnie. Wlasnie dlatego pytam o inne stanowiska, bo poza okolicami Poznania i Wloclawka nigdzie tego jeszcze nie widzialem, a namierzyc latwo, bo rosliny zywicielskie widac z daleka.
Pawel
ODPOWIEDZ

Wróć do „CURCULIONOIDEA”