| Balans | Przykłady balansu | Kalibracja monitora | Retusz twarzy | Retusz - czyszczenie |

Kalibrowanie monitora

 

Dlaczego tak się dzieje, że zdjęcie nie jest dobrze wybalansowane i jak stwierdzić, czy to co widzimy na monitorze to jest TO, co zobaczy internauta? Czy wszyscy widzą jednakowo? Otóż - NIE.

Każdy widzi inaczej, a to za sprawą różnych monitorów, które "różnie świecą". Ponieważ nie odpowiadamy za to, że ktoś ma wypalony monitor i widzi "ciemno", a ktoś inny ma ustawiony zbyt jasno, najlepiej jest być samemu w porządku i SKALIBROWAĆ sobie monitor prawidłowo. W ten sposób będziemy mieli pewność, że największa część internautów zobaczy zdjęcie najbardziej zbliżone do naszego. Do tego celu służy między innymi mały programik dołączany do Photoshopa - Adobe Gamma Monitor (pobierz), a artykułów w sieci znajdziemy na ten temat wiele. Pokrótce opiszę tą procedurę w uproszczeniu.

Na początek i przede wszystkim ustawiamy:

1. KONTRAST i JASNOŚĆ monitora (regulujemy monitor - czynności fizyczne)

Kontrast monitora na MAX - to jest zasada, od której nie odstępujemy.

- Jasność monitora. Dopiero teraz uruchamiamy Adobe Gamma i postępujemy wg instrukcji.

Na początek będzie trzeba ustawić jasność monitora - z pomocą przyjdzie tutaj kwadrat  czarno biały, który trzeba tak ustawić, by zrównał się z jego ciemną obramówką i był prawie nierozróżnialny.


 

I tu przebrnęliśmy przez FIZYCZNE ustawienie monitora, w starszych modelach monitorów są to gałki, w nowszych ustawia się to cyfrowo. Teraz przejdziemy do ustawień softwareowych czyli ustawienie Profilu kolorów .icm w naszym systemie Windows

2. Gamma

Gamma monitora to krzywa odwzorowania przejścia od białego do czarnego i generalnie chodzi o to, że nie powinno być to liniowo. Gammę ustawiamy suwaczkiem tak, by z pewnej odległości patrząc na monitor - kwadracik ze środka zlał nam się z zewnętrzrnym kwadratem (dobrze jest przymrużyć oczy). (ustaw suwak tak, by ZRÓWNAŁY się szarością - kwadrat w kwadracie).



 

3. Temperatura monitora

Z temperaturą monitora chodzi głównie o to, że światło dzienne ma inną temperaturę niż światło sztuczne
i pracując w dzień widzimy inaczej niż w nocy przy świetle sztucznym. Ja praktykuję pracę nad balansem przy zasłoniętych zasłonach w dzień, czyli jak przy świetle sztucznym (noc) i w lekkim półmroku nocy (zapalone lampka nocna) .... Chodzi o temperaturę światła.

Na koniec zapisujemy nasze ustawienia jako nowy profil kolorów (plik *.icm) (dostępny będzie potem we właściwościach karty graficznej) (Pulpit prawym przyciskiem > Właściwości > Ustawienia > Zaawansowane > Zarządzanie kolorami).

 

Kalibracja monitora

jk, tomaszów maz. 4.12.2004