Dziwactwo

rybiki (Zygentoma), przerzutki (Archaeognatha), nogoprządki (Embioptera), wielkoskrzydłe (Megaloptera), glebiki (Zoraptera), świerszczokaraczany (Grylloblattodea (Grylloblattidae, Mantophasmatidae)
Awatar użytkownika
Wojtek Guzik
Posty: 1012
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 14:42
Lokalizacja: Krosno

Dziwactwo

Post autor: Wojtek Guzik »

Szczerze powiedziawszy to nawet nie wiem, czy w dobrym dziale piszę...
Spotkałem dziś na starym pasie na lotnisku (stary, skruszony asfalt, przerośnięty trawami i sucholubnymi roślinami) dużego owada; rozpiętość skrzydeł ok. 6-8cm, wyglądał jak wielki kraśnik (Zygaena sp.); długie skrzydła, gruby odwłok, mała głowa z grubymi, szerokimi, zagiętymi czółkami.
Owad poderwał się w odległości ok. 3m przede mną, wyleciał na parę metrów w górę, przemieścił się na niedużą odległość po czym opadł powolnie jak helikopter i siadł na żwirze między trawami. Bardzo trudno go zlokalizować, jest płochliwy, mimo to porusza się powolnie. Po kilku próbach i dość długim pościgu, został złapany przez szpaka :???:
Kolory trudno określić; raczej jasna zieleń lub błękit.
Pierwsze wrażenie to modliszka; obserwacja trwała jednak trochę krótko...
Z doświadczenia wiem, że modliszki latają szybko i nisko nad ziemią...
W takim razie co to mogło być?? Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

A skrzydła też były barwne czy tylko ciało?
Te grube czułki kojarzą mi się co nieco z Cimbex sp., ale to chyba mocno odległy strzał...
Awatar użytkownika
Wojtek Guzik
Posty: 1012
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 14:42
Lokalizacja: Krosno

Post autor: Wojtek Guzik »

Trudno mi powiedzieć... Mogły być przezroczyste, ale mówiąc o barwach miałem na myśli właśnie skrzydła... Mogła to być modliszka. Teren ok., nawet kilkakrotnie spotykana w tym miejscu. Tylko czy nie zawcześnie??
No i raziło zachowanie...A odwłok był wydłużony, jak u kraśnika... W ogóle wszystko pasowało na kraśnika :mrgreen:
Dziękuję za pomoc. Jakby ktoś miał jeszcze jakieś pomysły- proszę się nie bać i mówić. Może to akurat to... :roll:

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „INNE rzędy”