Dla kogo jest to Forum

Dyskusje na temat funkcjonowania forum w starszej wersji phpBB 3.0.14. Uwaga: mogą już być nieaktualne.
Awatar użytkownika
Witek Płachta
Posty: 787
Rejestracja: niedziela, 28 września 2008, 10:22
Lokalizacja: Gmina Rokiciny DC12

Post autor: Witek Płachta »

. Witam.
Chciałbym się zapytać Panów entomologów czy jest gdzieś napisane że to forum jest wyłącznie dla specjalistów albo ludzi którzy maja zamiar takowymi zostać?
Przerzuciłem już kilkaset tematów tego forum i zawsze ogromne wrażenie wywierał na mnie poziom wiedzy jaką Panowie w tej dziedzinie posiadacie. Jedynie co mnie irytuje to właśnie irytacja niektórych z Was wywołana wrzucanymi tutaj fotkami z owadami do oznaczenia. I nie piszę tu w swoim imieniu bo jak na razie nie było tak źle, ale trafiają się posty które w swojej wymowie są jednoznaczne chociaż rzadko ad persona. Może zamieszczony poniżej cytat nie jest najlepszym przykładem ale najbliższym jaki znalazłem.
admin pisze:Niestety, będą i tacy którzy po raz dwudziesty wrzucą zdjęcie pospolitego gatunku zrobionego tel komorkowym, np. "koliber balkonowy na pelargonii", bedą szczypawy, jakieś robale w łazience itd. :-)

To era ogólnie dostępnych cyfrówek i łatwość wykonania nimi fotografii (niekoniecznie dobrej) sprawiła że chęć poznawania i utrwalania otaczającego Nas świata stała się dla ludzi ważnym elementem życia. I to właśnie ta chęć poznawania sprawia że zaglądają na to forum ludzie którzy z entomologią mają tyle wspólnego co nic. I skąd taki człowiek ma wiedzieć że są gatunki do których oznaczenia trzeba np. "zajrzeć im w majty" i nawet najlepiej wykonane zdjęcie nic tu nie da, ale i są gatunki charakterystyczne które można rozpoznać ze zdjęcia nie najlepszej jakości. Skąd taki laik ma wiedzieć o podaniu lokalizacji (i wiedzieć co to w ogóle jest), siedliska czy nawet gatunku rośliny (być może żywicielskiej) na którym dany "obiekt" był sfotografowany. Trzeba starać się zrozumieć sposób postrzegania świata przez innych ludzi a nie denerwować się że nie postrzegają oni go tak jak my. Pamiętam jak dawno, dawno temu (...w pewnej galaktyce :mrgreen: ) pani prof. od leśnictwa kazała nam na zaliczenie semestru sporządzić gablotę z co najmniej 20 gatunkami owadów. Jeden kolega który sprawę zaniedbał, w ostatniej chwili przed oddaniem owej pracy złapał parę chrząszczy, turkucia, jakąś osę a resztę uzupełnił nałapanymi pod internatową lampą nocnymi motylami. Prawidłowo podpisał tylko turkucia, co do reszty gatunków to wspomnę iż złapane kilkanaście motyli podpisał w sposób następujący: ćma, ćma, ćma itd... Pewnie do dzisiaj dla niego, jak i dla większości ludzi, motyl nocny to ćma, każdy chrząszcz to chrabąszcz, a drzewko z igłami to choinka, ale są ludzie którzy o napotkanym stworzeniu chcą się dowiedzieć czegoś więcej i skoro Internet daje im taka możliwość to z niej korzystają. I nie dziwi mnie niechęć Pana Lecha do oznaczania gatunków których ze zdjęć oznaczyć się nie da, ponieważ jako profesjonalista jeśli coś robi to robi to dobrze i do końca a jeśli nie widzi takiej możliwości to w ogóle się za to nie bierze. Chciałbym jednak zaznaczyć że wielu ludziom wystarcza oznaczenie do „sp.” po nazwie rodzajowej lub „cf.” przed gatunkową lub nawet podania rodziny danego owada. Co ambitniejsi wrzucą podaną nazwę w wyszukiwarkę i będą temat drążyć. Mniej ambitni swoje chęci poznawcze zaspokoją tym co zostało im podane na tym forum. Co do wprowadzania jakichś obostrzeń i wymagań to utwierdzają mnie one w fakcie że ludzie chcący je wprowadzać chcą żeby było ono (to forum) wyłącznie dla ludzi konkretnie siedzących w temacie. Oczywiście jakieś zasady powinny obowiązywać i tak jak na BIO-FORUM zakładając temat trzeba go odpowiednio nazwać np: „drzewo, liście klapowane” lub też: „na łące, kwiaty żółte”. Tematy typu „co to za roślina” lub „z jakiego drzewa to liść” z miejsca są usuwane przez moderatorów którzy jednak wcześniej tłumaczą co i jak, gdzie znaleźć info co zrobić żeby było ok. I widziałem tam już kilka liści klonu pospolitego czy dębu szypułkowego z prośbą o oznaczenie i jakoś nie dostrzegłem w odpowiedziach irytacji że to kolejne podobne pytanie i odpowiedzi typu: „że gdzieś już to było, wystarczy poszukać” . I to mi się podoba. A co do forum entomo to wydaje mi się że skoro już jest taki dział jak FOTO-OZNACZANIE to ludzie wrzucają tam co popadnie i ubolewanie nad tym że robią to nie tak jak byśmy sobie tego życzyli niczego nie wnosi. Kiedy jeszcze nie znałem tego forum swoje zdjęcia np., ważek wysyłałem na maila Kolegi Jacka Wendzonki znalezionego na stronce Odonata, który oznaczył mi je bez problemu. Po znalezieniu tego forum stwierdziłem że wrzucając tu swoje fotki nie dość że ja się czegoś dowiem to i inni może z podanej wiedzy skorzystają. Bo w końcu jest to jeden z celów każdego forum.
Dziękuje i pozdrawiam
admin
Administrator
Posty: 1612
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Post autor: admin »

Fajnie że to napisałeś i ze wszystkim niemal się zgadzam.
Odniosę się tylko do tego fragmentu który zacytowałeś. Miałem na myśli, ze nie jest irytujące to, że ktoś nie wie, ze pyta, że fotografuje, tylko, że wrzuca zdjęcie bez przeglądania tematów, często tak, jakby wogóle nie zadał sobie trudu poszukania o oznaczeniu nie wspominając! A taka jest generalna zasada wielu forów. Najpierw sami szukamy a dopiero w bezradności szukamy pomocy (ale nie w lenistwie, czy co gorsza w szacunku dla swojego czasu, bo fotografujący musi wykonać 100 fotek muszek, a inni forumowicze z nudów zaczną sypać nazwami jak z rękawa i to jest fajna zabawa! )
Obostrzeń jakichś wiekszych nie ma, kazdy może zamieszać fotki, pytania, pytac się itd. Jesli masz na mysli koniecznośc logowania się to jest to podyktowane bezpieczeństwem Forum i niedawnymi atakami z --cenzura--. Nie ma obowiązku podawania lokolizacji pobytu 9jak na niektorych Forach) jakiejs zgody na udostepnianie danych osobowych itd. Wszystko jest w Regulaminie. To było jest i bedzie otwarte Forum społecznościowe. Obostrzenia i modernizacje były i bedą publicznie konsultowane, czesto sa to pomysly forumowiczów. To jest taka demokracja, ale nie anarchia ani dyktatura ... ;-)

Dział FOTO Oznaczanie właśnie do tego został stworzony tak jak myślisz. Tam jest jakby "ochrona" wrzucających fotki - nie znają się i niczego się od nich nie wymaga (chyba ze Ktoś sam od siebie, to ok :-) ) Mysle ze po jakims czasie wiele tematow mozna pousuwać, czyż nie?

Pisało kilka osób o tym, że proces oznaczania to często proces trudny, czasochłonny, nie pozbawiony ryzyka błędu. Oznaczający chciałby tez mieć poczucie, że komuś to jest potrzebne i wyciągnie z tego jakąś naukę, a jak nie On, to chociaż ktoś inny.

I na koniec odpowiedź na Twoje PODSTAWOWE pytanie:
Chciałbym się zapytać Panów entomologów czy jest gdzieś napisane że to forum jest wyłącznie dla specjalistów albo ludzi którzy maja zamiar takowymi zostać?
Chociaż to pytanie nie jest bezpośrednio chyba do mnie skierowane (a może) odpowiem, wg mojego wyczucia i wiedzy:
TAK, JEST. Jest to Forum ludzi profesjonalnie mniej lub bardziej zawodowo lub amatorsko, zajmujących się entomo-logią, nauką, badaniem, oznaczaniem, zoogeografią, faunistyką i wszelkimi aspektami entomologicznymi. Ale nie wyłącznie i tylko dla nich. :grin:

Dobrze by było, aby było coraz bardziej profesjonalne, by ludzie czytający wzbogacali swoją wiedzę, przekazywali wiedzę, współpracowali, żeby ułatwiać prowadzenie badań, rozpowszechniać istotne informacje.

A zatem czym to Forum nie jest? No właśnie.... Wcale nie staloby się źle, gdyby totalni laicy i ignoranci tematu (mający do tego swoje 100% prawo) zadowolili się Googlami i Onetem :-) Bo im odpowiedzi fachowców, "zawodowców" i pasjonatów nie są ani potrzebne ani ich odpowiednio nie zrozumieją. To trochę jakby ktoś przypadkowy z ulicy nawiązał "równorzędną" dyskusje z chirurgami lub duchownymi na ich gruncie. Nie wyobrażam sobie tego. O ile przypadkowa ciocia internetowa może liczyc na dyskusje na temat robala w ogródku "co to jest" skąd przylecialo" dlaczego takie owady są w Polsce" "czy gryzą" itd to w dalszym ciągu nie zmienia to faktu, ze czasami pytania itezy stawiane przez niektórych Gosci są niestrawne, nieczytelne i oderwane od rzeczywistości.
Z drugiej strony tez niedawno pisalismy o tym, żeby mniej strofowac, mniej "warczeć", mniej upominać itd... Zgadzam się. Ale tak też sie nie zawsze da. Ewentualnie można przemilczeć, ale ....
ufff... przepraszam za dlugi tekst.

serdecznie pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony środa, 17 grudnia 2008, 11:22 przez admin, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
uszaty
Posty: 128
Rejestracja: czwartek, 12 lipca 2007, 13:25
Lokalizacja: Lubliniec

Post autor: uszaty »

Witam.Funkcja edukacyjna tego forum jest bezsprzeczna.I dla osób które nie miały ,lub nie mają za dużo wspólnego z "chrobokami" a chciałyby sie zająć entomologią jak i dla osób które na codzień zajmują się entomologią profesjonalinie ,zawodowo itp.

Kiedyś każdy z nas przecież jakoś zaczynał przygodę z owadami.Interntu nie było , skąd miałem wiedzieć ,że używa się specjalnych szpilek entomologicznych nie krawieckich!Że owady należy zatruwać octanem a nie wziętym od babci ze składziku Decisem (bo dziadkowie mówili ,że tym się stonkę truje).Zapewnaim WAS koledzy ,że w małych miejscowościach i wsiach w bibliotekach literatury nie było ,a nawet jeśli to tylko ŚWIAT ZWIERZĄT (oraz Roślin skał i minerałów) i pamiętam jak przeglądałem obrazki z chrząszczami i marzyłem ,że może kiedyś będę i ja takie miał w swojej kolekcji.Z czego zrobić czerpak ?itp.
Nikt mi nie mógł pomóc.Dopiero w Brynku i na studiach wielu rzeczy mogłem się dowiedzieć.

Dziś mając to forum i dostęp do sieci to zadanie dla młodych ludzi jest ułatwione i wcale ich nie bronię za to że ktoś dołącza zdjęcia robione telefonem komórkowym niechlujnie ,że fotografowane są owady pospolite.Wydaje mi się ,że częśc z tych osób jeśli w przyszłości zajmie się owadami ,będzie się starać aby oznaczyć samemu i ewentualnie zwrócić się do specjalistów których tu nie brakuje o weryfikację oznaczenia ,czy zrobić lepsze zdjęcie.
Ja wcale nie jestem ,żadnym specem ,właściwie to jak czytam niektóre posty na tym forum to coraz bardziej odnoszę wrażenie w jakim bezkresie niewiedzy byłem i jestem .Ale właśnie po to jest to forum aby poznawać przecudny ŚWIAT OWADÓW-mikrokosmos i uczyć się od najlepszych.
Pozdrawiam Łukasz
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Z oznaczaniem ze zdjec sprawa jest bardzo prosta. Podpisujesz sie "nikt84X15", wrzucasz nieostre i niedoswietlone zdjecie wielkosci znaczka pocztowego i piszesz "oznaczcie mi to na wczoraj", to dostajesz odpowiedz od "ktosia14B9" i brzmi ona "nie znam sie, ale to chyba wegorz pierzasty". Wrzucisz zdjecie, po ktorym bedzie widac, ze sie postarales, podasz miejsce i okolicznosci obserwacji, napiszesz po co ci to i podpiszesz sie imieniem i nazwiskiem, a wtedy masz duza szanse na odpowiedz, dajmy na to, Pawla Jaloszynskiego, ktory ci napisze "To jest Hippodamia undecimnotata, co widac po charakterystycznej sylwetce i odcieniu czerwieni. Okaz niemozliwy do oznaczenia z klucza Bielawskiego, bo ma nietypowo wyksztalcona plame tarczkowa, jak bardzo wiele osobnikow w tym gatunku, czego nasz specjalista w swojej pracy w ogole nie uwzglednil. Takie sztuki bardzo latwo mozna pomylic z H. notata. Na dodatek okaz pokazany w atlasie profesora Borowca rowniez moze byc zle oznaczony. Jesli chcesz zobaczyc dluzsza serie H. undecimnotata ze wszystkimi wariantami plamy tarczkowej to zapraszam do mnie przy jakiejs okazji". Tak to mniej wiecej wyglada.

Pawel
Awatar użytkownika
Tomasz Mokrzycki
Posty: 627
Rejestracja: sobota, 21 kwietnia 2007, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tomasz Mokrzycki »

Witam
Podpisuję się pod słowami Pawła. Sam zacząłem ignorować posty typu "da się oznaczyć". I należy pamiętać o magicznych słowach - "proszę" i "dziękuję" :wink:
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Bardzo trafny komentarz Pawła. Trudno to w zasadzie skodyfikować regulaminem, ale faktycznie w zależności od sposobu zadania pytania można uzyskać odpowiedzi na bardzo różnym poziomie. Od rzeczowej - jeśli widać, że pytający zna się na owadach, ale ma problem z oznaczeniem (podaje wtedy wszystko, co wie o okazie, by ułatwić oznaczającemu zadanie), do odpowiedzi "na odczepne" gdy pytanie dotyczy np. rozpoznania rusałki pawika. Ważne jednak, by odpowiedź choć trochę skorelować z wiekiem pytającego. Jeśli to młody i początkujący miłośnik owadów, warto go zachęcić, a nie zniechęcić do zdobywania wiedzy. Każdy z nas przecież kiedyś zaczynał :smile: .
Awatar użytkownika
Tomasz Mokrzycki
Posty: 627
Rejestracja: sobota, 21 kwietnia 2007, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tomasz Mokrzycki »

Hej!
Tak jest. Młodych adeptów entomologii powinniśmy wspierać i wybaczać potknięcia. Dlatego ważne jest podawanie wieku (prawdziwego! :mrgreen: ).
Pozdrawiam nieustajaco :wink:
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1156
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Marcin Kutera »

Co ja widzę jakie tu piękne słowa padły.
Wszystko się zgadza
To forum rzeczywiście najwięcdej skupia miłośników od różnych grup owadów począwszy od zaczynających poprzez super specjalistów zarówno amatorów (z wiedzą zawodowców)jak i zawodowców (w sensie pracowników naukowych - utrzymująych się z tej profesji, pracujących w różnych instytucjach naukowo - badawczych).
Faktycznie forumowicze starają sie pomóc (np odowiadać na pytania laików czy początkujących) osobom logującym się tu, w sumie po to jest to forum i nie nazywa się forum pierdu pierdu kwiatki w ogródku czy zagadki z potworami, lecz jest to docelowe forum jak sama nazw entomologiczne, czyli o owadach.
Więc rozmawiamy o entomologii - trzeba przyznać, że forum skupia raczej uprzejmych ludzi, którzy odpowiadaja na banalne pytania nt . bielinka kapustnika czy cytrynka poprzez żuka gnojowego, chrabąszcza i wiele innych gatunków zarówno pospolitych jak i rzadzszych i jest to tak naprawdę nie ważne czy padło takie pierwsze hasł o czy też 10-te. przede wszystkim liczy się szacunek, kultura osobista 9krótko mówiąc dobre wychowanie) i używanie jak najczęściej 2 miłych magcznych słów szczególnie -proszę, dziękuję.
prowadzone są dyskusje tu, więc każdy ma prawo do włączenia sie do rozmowy, ale wiadomo, że trudno przyznać rację osobie, która zaczyna się mądrzyć na forum nie znając się na dziedzinie entomologii. przykład rozmawiamy o rosalii alpinie czyli o nadobnicy alpejskiej a chłopak jakiś podejmuje dyskusję i twierdzi zę jest spod wyszkowa i nadobnice widuje regularnie pod swoim domem, co jest nieporozumieniem skoro to gatunek górski - karpacki (przepraszam nie będę się teraz tu o zasiegu rospisywał), więc tym samym naraża sie na śmieszność kiedy nadal upiera się przy swoim, pomimo że ktoś uprzejmie go poprawia , ze to niemożliwe by przykł pod wyszkowem widywał pospolicie ten gatunek, gdyż nadobnica alpejska na niżu nie występuje a jedynie u nas w górach (i może gdzieś tam na przyległych pogórzach) lokalnie np Bieszczadach. Stąd niektórzy mogą czuć dystans choćby z niewiedzy i nieznajomosci tematu. Ale nie jest to tak, że jesteśmy zamkniętym kręgiem. Przecież ilu tu młodych ludzi zagląda, niektórzy są począkujący i myślę, zę na pewno dzięki temu forum zdobyło niemałe doświadzcenie i zasiegnęło wiedzy. Nie wolno zrazać młodych ludzi (typu mądrzyć się i zamiast udzielać rad cały czas kierować niemiłe uwagi - fakt muszę przyznać- jest to rzadki element tego forum, mimo to bywa), którzy mają chęć do poznawania zycia owadów, wręcz odwrotnie trzeba przyciągać i wspierać ich, dzięki temu mogą to być w przyszłości kluczowe głowy danego rzędu owadów na skalę kraju lub Europy etc...
No i oczywiście szacunek i grzeczność, dzięki temu wiele tu można zyskać.
Wyobraźmy sobie, zę ktoś wrzuca fotkę z jakimś tam chrząszczem i pisze
Ej k...a wy od robali znalazłem taki gówno u mnie w ogródku c to k...a jest?
Założe się, zę odpisy by padały tego typu
koleś sprwdź se sam, albo gdzieś był jak uczyli tego w szkole podstawoej etc...
moze podałem skrajny przypadek ale myślę, zę tak to mniej wiecej wygląda
pozdrawiam wszystkich

przepraszam za literówki
Ostatnio zmieniony sobota, 20 grudnia 2008, 21:21 przez Marcin Kutera, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
CARABUS12
Posty: 1300
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 19:02
profil zainteresowan: WOT
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: CARABUS12 »

Marcin Kutera pisze:Co ja widzę jakie tu piękne słowa padły.
Wszystko się zgadza
To forum rzeczywiście najwięcdej skupia miłośników od różnych grup owadów począwszy od zaczynających poprzez super specjalistów zarówno amatorów (z wiedzą zawodowców)jak i zawodowców (w sensie pracowników naukowych - utrzymująych się z tej profesji, pracujących w różnych instytucjach naukowo - badawczych).
Faktycznie forumowicze starają sie pomóc (np odowiadać na pytania laików czy początkujących) osobom logującym się tu, w sumie po to jest to forum i nie nazywa się forum pierdu pierdu kwiatki w ogródku czy zagadki z potworami, lecz jest to docelowe forum jak sama nazw entomologiczne, czyli o owadach.
Więc rozmawiamy o entomologii - trzeba przyznać, że forum skupia raczej uprzejmych ludzi, którzy odpowiadaja na banalne pytania nt . bielinka kapustnika czy cytrynka poprzez żuka gnojowego, chrabąszcza i wiele innych gatunków zarówno pospolitych jak i rzadzszych i jest to tak naprawdę nie ważne czy padło takie pierwsze hasł o czy też 10-te. przede wszystkim liczy się szacunek, kultura osobista 9krótko mówiąc dobre wychowanie) i używanie jak najczęściej 2 miłych magcznych słów szczególnie -proszę, dziękuję.
prowadzone są dyskusje tu, więc każdy ma prawo do włączenia sie do rozmowy, ale wiadomo, że trudno przyznać rację osobie, która zaczyna się mądrzyć na forum nie znając się na dziedzinie entomologii. przykład rozmawiamy o rosalii alpinie czyli o nadobnicy alpejskiej a chłopak jakiś podejmuje dyskusję i twierdzi zę jest spod wyszkowa i nadobnice widuje regularnie pod swoim domem, co jest nieporozumieniem skoro to gatunek górski - karpacki (przepraszam nie będę się teraz tu o zasiegu rospisywał), więc tym samym naraża sie na śmieszność kiedy nadal upiera się przy swoim, pomomo że ktoś uprzejmie go poprawia , ze to niemożliwe by przykł pod wyszkowem widywał pospolicie ten gatunek, gdyż nadobnica alpejska występuje u nas w górach lokalnie np Bieszczadach. Stąd niektórzy mogą czuć dystans choćby z niewiedzy i nieznajomosci tematu. Ale nie jest to tak, że jesteśmy zamkniętym kręgiem. Przecież ilu tu młodych ludzi zagląda, niektórzy są począkujący i myślę, zę na pewno dzięki temu forum zdobyło niemałe doświadzcenie i zasiegnęło wiedzy. Nie wolno zrazać młodych ludzi (typu mądrzyć się i zamiast udzielać rad cały czas kierować niemiłe uwagi - fakt muszę przyznać- jest to rzadki element tego forum, mimo to bywa), którzy mają chęć do poznawania zycia owadów, wręcz odwrotnie trzeba przyciągać i wspierać ich, dzięki temu mogą to być w przyszłości kluczowe głowy danego rzędu owadów na skalę kraju lub Europy etc...
No i oczywiście szacunek i grzeczność, dzięki temu wiele tu można zyskać.
Wyobraźmy sobie, zę ktoś wrzuca fotkę z jakimś tam chrząszczem i pisze
Ej k...a wy od robali znalazłem taki gówno u mnie w ogródku c to k...a jest?
Założe się, zę odpisy by padały tego typu
koleś sprwdź se sam, albo gdzieś był jak uczyli tego w szkole podstawoej etc...
moze podałem skrajny przypadek ale myślę, zę tak to mniej wiecej wygląda
pozdrawiam wszystkich
ale nikomu nie chce się czytać tak długich wywodów
Pzdr.
Awatar użytkownika
Witek Płachta
Posty: 787
Rejestracja: niedziela, 28 września 2008, 10:22
Lokalizacja: Gmina Rokiciny DC12

Post autor: Witek Płachta »

Zajrzałem, przeczytałem, zrozumiałem.

Dziękuję za podjęcie tematu i obszerne wyjaśnienia. Poprzednio się trochę rozpisałem więc teraz króciutko. Co do kultury na forum to poza małymi wyjątkami zastrzeżeń mieć nie można. A temat z chruścikiem to można by było dołączyć do FAQ i nie po to by kogokolwiek z nowych straszyć a tylko pokazać jakie zachowania są na tym forum niepożądane. I mam tu oczywiście na myśli zachowanie autora tematu.
Kończąc chciałbym wszystkim Szanownym Forumowiczom życzyć zdrowych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia a w Nowym Roku powodzenia w uganianiu się za owadami, oraz sukcesów w zgłębianiu wiedzy w tej ciekawej dziedzinie nauki jaką jest entomologia.
Dziękuję i pozdrawiam.
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Jak działa FORUM -ARCHIWUM”