Fotki trupiej główki

jon

Fotki trupiej główki

Post autor: jon »

A oto fotki trupiej główki jakie zrobiłem dwa dni temu. Mam sfilmowane jak piszczą. Bidule...
Załączniki
acheronita-j-maslowski-2.jpg
acheronita-j-maslowski-2.jpg (150.23 KiB) Przejrzano 4529 razy
Ostatnio zmieniony czwartek, 27 sierpnia 2009, 18:57 przez jon, łącznie zmieniany 1 raz.
jon

Post autor: jon »

następne
Załączniki
acherontia-j-maslowski-4.jpg
acherontia-j-maslowski-4.jpg (145.92 KiB) Przejrzano 5039 razy
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1613
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: PawełB »

fajne, z hodowli czy z natury? Ja jeszcze nie miałem szczęścia spotkać, ale zasadniczo nie świecę po nocach, zresztą zdaje się trupia główka niekoniecznie przylatuje do światła
jon

Post autor: jon »

i jeszcze jedno
Załączniki
acherontia-j-maslowski-5.jpg
acherontia-j-maslowski-5.jpg (133.92 KiB) Przejrzano 4510 razy
jon

Post autor: jon »

ostatnie
Załączniki
acherontia-j-maslowski-6.jpg
acherontia-j-maslowski-6.jpg (141.14 KiB) Przejrzano 4523 razy
jon

Post autor: jon »

Oczywiście z hodowli, ale ostatnio często spotkać można poczwarki w ziemi wywalane przez pług przy wykopkach. Kamera bardzo ładnie wychwytuje piski. Przy zaniepokojeniu są naprawdę bardzo dobrze słyszalne. Powiem więcej trudno było ukryć w drugim pokoju piszczącą trupią główkę przed córką która panicznie boi się robali. :)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Janusz Masłowski pisze:Oczywiście z hodowli, ale ostatnio często spotkać można poczwarki w ziemi wywalane przez pług przy wykopkach. Kamera bardzo ładnie wychwytuje piski. Przy zaniepokojeniu są naprawdę bardzo dobrze słyszalne. Powiem więcej trudno było ukryć w drugim pokoju piszczącą trupią główkę przed córką która panicznie boi się robali. :)
Januszu, gdybyś natknął się na poczwarki wywalone przez pług, nie przechodź obok nich obojętnie. Wiedz, że zastygłem w uśmiechu w Twoją stronę, chętnie zasiliłbym zbiór jedną lub dwoma sztukami z Polski.
Pozdrawiam.
jon

Post autor: jon »

Grzegorz nie ma się co uśmiechać bo w zeszłym roku w Rynku na murze jednego z banków w biały dzień siedziała sobie trupia główka... To już trzeci znany mi okaz spotkany w Świdnicy.
Trudno było mi zabić to zwierzę, bo kiedy się chwyciło je w palce to piszczało jak wściekłe, więc puściłem je wolno i latały sobie przez 2 dni po chałupie brzęcząc jak helikoptery. Moja żona stwierdziła, że teraz to brakuje mi tylko białego pudelka i żeby biegać po chałupie na golasa. :)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Janusz Masłowski pisze:Grzegorz nie ma się co uśmiechać bo w zeszłym roku w Rynku na murze jednego z banków w biały dzień siedziała sobie trupia główka... To już trzeci znany mi okaz spotkany w Świdnicy.
Trudno było mi zabić to zwierzę, bo kiedy się chwyciło je w palce to piszczało jak wściekłe, więc puściłem je wolno i latały sobie przez 2 dni po chałupie brzęcząc jak helikoptery. Moja żona stwierdziła, że teraz to brakuje mi tylko białego pudelka i żeby biegać po chałupie na golasa. :)
Miałem podobne doświadczenia hodując południowoamerykańskie pawice. Żona z córką schowały się w sypialni pod kołdrą i darły się jak oszalałe przy każdej nadlatującej pawicy, których po domu latało kilkanaście. Niezła była jazda. Teraz być może uda się przywieźć z UK kokony Attacus atlas - może być jeszcze ciekawiej :lol:
jon

Post autor: jon »

Większość okazów trupich główek jakie miał w swoim zbiorze pan R. Szpor pochodziły jak sam mówił z wyszukiwania poczwarek za orzącym pługiem przy okazji wykopków. Wspominał, że znajdował wtedy również poczwarki powojowca, które chętnie składały jaja na płożące się po ziemi powoje między rzędami ziemniaków. Powojowiec zwykle najchętniej jaja składa w miejscach w których powój ścieli się płasko po ziemi, a nie pionowo na płotach. Dlatego też przy okazji wyrzucania z ziemi poczwarek trupiej główki były też poczwarki powojowca. W zeszłym roku podobny przypadek miał miejsce w okolicach Rzeszowa, gdzie osoba postronna znalazła przy wykopkach poczwarkę atropos i przekazała ją komu trzeba... :)
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Kamil Mazur »

Dźwięki trupiej główki:
http://rapidshare.com/files/151188939/A ... 1.avi.html

Ja też znalazłem poczwarkę powojowca właśnie w ziemniakach.
Janek
Posty: 356
Rejestracja: sobota, 5 kwietnia 2008, 23:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała, CA62,

Post autor: Janek »

Czy poczwarki atroposa mogę znależć na niewielkim polu ziemniaków podczas wykopków. rozmiary pól;
20m/10m

20m/7m

na tych polach nie ma nigdy dużo stonek bo warunki nie sprzyjają jej. A i jeszcze nie pryskamy tam niczym.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Na pewno można znaleźć Janku, ale trzeba szukać. Kilka lat temu przyniosły mi dzieci od sąsiada poczwarkę trupiej główki znalezioną właśnie przy wykopkach ziemniaków.
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Post autor: Konto_usuniete »

A i ja dorzucę swoje :mrgreen:
Załączniki
P9290348_1.JPG
P9290348_1.JPG (35.1 KiB) Przejrzano 4524 razy
Awatar użytkownika
Grzegorz G
Posty: 388
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 19:31
Lokalizacja: Będzin-Grodziec

Post autor: Grzegorz G »

A to może i ja coś dodam :roll:
Załączniki
Obraz 029.jpg
Obraz 029.jpg (62.69 KiB) Przejrzano 4504 razy
Za oknem śnieg, a w pokoju motyl:D
Za oknem śnieg, a w pokoju motyl:D
Obraz 042.jpg (60.07 KiB) Przejrzano 4502 razy
Cezary
Posty: 178
Rejestracja: wtorek, 16 czerwca 2009, 13:57
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Post autor: Cezary »

Ja kiedyś przy zbieraniu ziemniaków znalazłem poczwarkę Trupiej główki(ogromna poczwarka ) wszystko zrobiłem żeby mogła się wykluć i się wykluła, tylko że nie rozprostowała skrzydeł;( Ale i tak była piękna;) Fajnie piszczałą. :lol: :lol: :lol:
rajurek
Posty: 23
Rejestracja: środa, 25 lutego 2009, 14:11
Lokalizacja: olkusz

Re: Fotki trupiej główki

Post autor: rajurek »

jon pisze:A oto fotki trupiej główki jakie zrobiłem dwa dni temu. Mam sfilmowane jak piszczą. Bidule...
Drogi kolego wiem, że twój post był już dawno. Mam pytanie czy jesteś może w posiadaniu poczwarki zmierzchnicy, a może wiesz jak taka zdobyć chętnie odkupię. Dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

może wiesz jak taka zdobyć
Trzeba się wybrać na giełdę entomologiczną do Czech (Praga, Napajedla, Pardubice), i po prostu ją kupić (fotka z giełdy w załączniku). Można też zakupić poprzez internet u hodowców.
Załączniki
102_2013a.JPG
102_2013a.JPG (136.98 KiB) Przejrzano 4545 razy
rajurek
Posty: 23
Rejestracja: środa, 25 lutego 2009, 14:11
Lokalizacja: olkusz

Post autor: rajurek »

Antek Kwiczala pisze:
może wiesz jak taka zdobyć
Trzeba się wybrać na giełdę entomologiczną do Czech (Praga, Napajedla, Pardubice), i po prostu ją kupić (fotka z giełdy w załączniku). Można też zakupić poprzez internet u hodowców.
A masz może jakieś namiary na takich hodowców. dzięki z góry za odpowiedż
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Banasiak »

xczarekxx pisze:Ja kiedyś przy zbieraniu ziemniaków znalazłem poczwarkę Trupiej główki(ogromna poczwarka ) wszystko zrobiłem żeby mogła się wykluć i się wykluła, tylko że nie rozprostowała skrzydeł;( Ale i tak była piękna;) Fajnie piszczałą. :lol: :lol: :lol:
Napisz może coś więcej, gdzie znalazłeś (lokalizacja), kiedy (data), kiedy się wylęgła, co się z nią stało później.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zawisaki (Sphingidae)”