Motyl z Egiptu, może ktoś wie co to? (Danaus chrysippus)

petrel
Posty: 490
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 14:50
UTM: EC19/ED10
Lokalizacja: Kobyłka

Motyl z Egiptu, może ktoś wie co to? (Danaus chrysippus)

Post autor: petrel »

Motyl sfotografowany 18.09.2007 Baltim, N Egipt
Załączniki
motyl.JPG
motyl.JPG (135.23 KiB) Przejrzano 2446 razy
Ostatnio zmieniony środa, 26 sierpnia 2009, 15:21 przez petrel, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jakub Liberski †
Posty: 294
Rejestracja: środa, 16 lutego 2005, 16:18
profil zainteresowan: Tylko fotografuje ale nie bardzo wiem co fotografuję
Lokalizacja: Śląsk, CA75

Post autor: Jakub Liberski † »

Danaus chrysippus.
petrel
Posty: 490
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 14:50
UTM: EC19/ED10
Lokalizacja: Kobyłka

Post autor: petrel »

dzięki :grin:
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Motyl rzadki w Europie (jedynie na wybrzeżu Morza Śródziemnego - raczej jako migrant z Afryki). W północnej Afryce częstszy, ale nie pospolity. Liczny w południowo-wschodniej Azji i płd. Afryce. Gąsienice żerują na trojeści (Asclepias).
archeolog
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek, 19 maja 2008, 19:30
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: archeolog »

W języku polskim nazywa się Monarcha Złocisty, charakterystyczne że znalazłeś go w Egipcie. Znany polski archeolog prof.Karol Myśliwiec, znalazł wizerunek tego motyla sprzed ok.4000 lat w grobowcu wezyra Meref Nebefa, który odkrył kilka lat temu w Sakkara. Ten wątek pojawi sie w filmie o archeologii, który robie dla TVP2.
Gratuluję ładne zdjęcie.
greko1
Posty: 27
Rejestracja: wtorek, 2 września 2008, 20:51
Lokalizacja: Brzesko

Post autor: greko1 »

Miałem okazję tydzień temu spotkać 5 motyli tego gatunku w Hurgadzie. Oto jedno ze zdjęć. Muszę przyznać że to piękny gatunek motyla. Super wygląda jak szybuje w powietrzu, przypomina mi tym szybowaniem naszego motyla Dostojkę Malinowca.
Załączniki
1.jpg
1.jpg (96.29 KiB) Przejrzano 2424 razy
Piotr Kowalski
Posty: 571
Rejestracja: piątek, 3 lipca 2009, 09:06
Lokalizacja: Ciemne

Post autor: Piotr Kowalski »

Październik 2007 i 2008 rok okolice Sharm el sheikh miałem okazję obserwować przez dwa tygodnie zachowanie tego motyla. Rano ok godz 8.00 pokazywały się pierwsze sztuki i latały do godz 17.00 czasami przysiadując głównie na tej roślinie i spijały nektar z tych malutkich kwiatków. Miedzy 17 a 18 przestawały latać tylko siedziały na tej roślinie i odpoczywały.
A były tak spokojne że można było je delikatnie zdejmować palcami czego nie omieszkałem zrobić :mrgreen: Po 18 znikały nocując w koronach drzew.
Ciekawe co to za roślina która tak pięknie wabiła te motyle były momenty że siedziało na niej sześć sztuk.
Załączniki
Danaus chrysippus.jpg
Danaus chrysippus.jpg (146.3 KiB) Przejrzano 2428 razy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Nymphalidae”