Pokarm gąsienic zawisaków

Awatar użytkownika
Krystian Lewandowski
Posty: 94
Rejestracja: środa, 19 maja 2004, 19:39
Lokalizacja: Starogard Gdański

Pokarm gąsienic zawisaków

Post autor: Krystian Lewandowski »

Zdażało się wam może znależć na krzewach pomidorów gąsienice D.elpenor?Pytam bo kolega złapał na pomidorach 2 gładysze(imago).Jego ojciec zaś znalazł na krzewie pomidora jakąś dużą gąsienice-niestety nie zabezpieczył jej odpowiednio i uciekła.,,Obawiem:się ,ze mogła to być gąsienica Atroposa bo pomidor należy do jej jadłospisu-szkoda by było takiej straty-pozdrawiam!
plasti
Posty: 13
Rejestracja: piątek, 30 lipca 2004, 13:05
Lokalizacja: Lublin

.

Post autor: plasti »

Moim zdaniem nie możliwe jest znalezienie D.elpenor na psiamkowatych, po pierwsze jest sporo odpowiednich dla tego gatunku roślin żywicielskich, a po drugie wszystkie znajome mi źródła podają tą samą grupę roślin co prawda zdarzają się wyjątki ale to np. jabloń. Co do Atroposa znalezienie go na pomidorze jest bardzo prawdopodobne, a tak swoją drogą mógłbyś się dowiedzieć jakiej barwy była ta Gąsienica (np. żółta to z pewnością trupia głowka).
Awatar użytkownika
PiotrekGuzik
Posty: 222
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 21:25
Lokalizacja: Krosno

Post autor: PiotrekGuzik »

Gąsienice gładysza do tej pory zawsze znajdowałem na przytulii. A te pomidory były "na świeżym powietrzu", czy pod folią? Czytałem gdzieś, że gładysze często przylatują do tuneli, bud, czy folii (tak to przynajmniej u mnie nazywają), gdzie ludzie zazwyczaj mają pomidory. Mnie udało sie tam znaleźć gładysza (imago) dwa razy...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zawisaki (Sphingidae)”