Glaucopsyche astraea?

Ramidon
Posty: 736
Rejestracja: niedziela, 27 lutego 2005, 13:35
Lokalizacja: Gdansk

Glaucopsyche astraea?

Post autor: Ramidon »

Długo się zastanawiałem jaki to modraszek trafił mi się w maju w Turcji w okolicy Alanyi. Wiem, że tam, gdzie go złowiłem (w górach Taurus) lata G.alexis i G.astraea. Niestety nie udało mi sie zaobserwować samca, co bardzo ułatwiłoby mi identyfikację. Proszę więc o fachową pomoc w oznaczeniu tego gatunku.
Załączniki
modraszek 001.jpg
modraszek 001.jpg (73.25 KiB) Przejrzano 1349 razy
modraszek 002.jpg
modraszek 002.jpg (111.93 KiB) Przejrzano 1354 razy
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Ponieważ złowiłeś samiczkę, można stwierdzić, że nie jest to G.astraea, gdyż samiczki tego gatunku mają czarne plamki również na wierzchu skrzydeł, co je wyraźnie różni od innych w rodzaju Glaucopsyche. Motyl z wyglądu przypomina mi gatunek G.paphos. Ten ostatni jest jednak endemitem dla Cypru. Ponieważ paphos był kiedyś traktowany jako podgatunek alexisa, można sądzić, że w tym regionie Azji G.alexis ma podobny wygląd. Przypuszczam więc, że Twój okaz to podgatunek G.alexis. Bardzo zresztą ciekawa forma.
Jako ciekawostkę, podam, że populacja w południowo wschodniej Turcji w górach Hakkari bywa uważana za samodzielny gatunek Glaucopsyche aeruginosa
Ostatnio zmieniony czwartek, 30 sierpnia 2007, 22:53 przez Antek Kwiczala †, łącznie zmieniany 1 raz.
Ramidon
Posty: 736
Rejestracja: niedziela, 27 lutego 2005, 13:35
Lokalizacja: Gdansk

Post autor: Ramidon »

Dziękuję Ci bardzo :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Lycaenidae”