poczwarka w ziemii

Hodowla owadów
Michal Z.
Posty: 100
Rejestracja: niedziela, 28 marca 2004, 23:13

poczwarka w ziemii

Post autor: Michal Z. »

Witam

Będąc na obozie w Sławnie kolega wykopał z ziemi niewielką, czarną poczwarkę. Chciałbym ją wyhodować ale ponieważ nigdy nie zajmowałem się takimi ziemnymi poczwarkami mam pytanie o jakieś rady. Czy jest coś na co powinienem uważać lub jakoś specjalnie ją traktować? Póki co włożyłem ją do szklanego naczynia wypełnionego ziemią, z której została wyjęta i oczekuję rozwiązania :)
pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
Krzysztof Szumlak
Posty: 98
Rejestracja: niedziela, 4 kwietnia 2004, 21:42
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

re.

Post autor: Krzysztof Szumlak »

A więć tak:Poczware musisz koniecznie umieścić w pojemniku z porzymocowaną firną lub czymś innym z oczkami,aby motyl zaraz po wykluciu miał na co wejść aby rozprostować skrzydła,w przeciwnym wypadku skrzydłla motyla pozostana małe i pomiete.Na dno daj ziemie,lignine.Musisz jej zapewnić wilgość,aby nie wyschła spryskuąć dno co jakieś czas wodą.Poczwarka nie potrzebuje jakiejść specjalnej opieki,motyl predzej,czy później wyjdzie z poczwarki
Pozdrawiam. Krzysiek.
Michal Z.
Posty: 100
Rejestracja: niedziela, 28 marca 2004, 23:13

Post autor: Michal Z. »

Czyli w sumie hodowla bezproblemowa. Zapomniałem tylko o tej podpórce dla dorosłego motyla czym niezwłocznie się zajmę. Dzięki wielkie.
pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
Krzysztof Szumlak
Posty: 98
Rejestracja: niedziela, 4 kwietnia 2004, 21:42
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Re.

Post autor: Krzysztof Szumlak »

Ja swoje poczwarki co jakiś czas spryskuje i sprawdzam czy żeją lekko naciskając paznokciem pomiędzy segmenty odwłoka,jeśli wszystko gra,to odwłok powinien być skierowany w kierunku palca i praktycznie zawsze wykluwaja soie motylki.Jak bedziesz miał jakieś pytania śmiało.
Pzdr.
Michal Z.
Posty: 100
Rejestracja: niedziela, 28 marca 2004, 23:13

Post autor: Michal Z. »

Przydatny test żywotności. Na to nie wpadłem. Mam jeszcze jedno małe pytanko: Trzymasz poczwarkę na powierzchni ziemii czy zakopujesz ją na daną głębokość? Swoją na razie trzymam tuż po powierzchnią gleby.
pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
PiotrekGuzik
Posty: 222
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 21:25
Lokalizacja: Krosno

Post autor: PiotrekGuzik »

Jeśli już mowa o poczwarkach, to mam takie pytanie: jaki rodzaj ziemi przygotowujecie dla gąsienic, które mają zamieniać się w poczwarki? ja zazwyczaj używam ziemi kompostowej z dodatkiem piasku, ewentualnie zwykłej ziemi wykopanej w ogródku...
Awatar użytkownika
Krzysztof Szumlak
Posty: 98
Rejestracja: niedziela, 4 kwietnia 2004, 21:42
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Re.

Post autor: Krzysztof Szumlak »

Ja swoje poczwarki trzymam na powierzchni ziemi,a jeśli zimuje to zakopuje tuz pod powierzchnie i wynosze na balkon.
na podłoże dla gąsienniczek najlepsze według mnie wydaje sie torf dostepny w kwiaciarniach,ale może służyć na to chyba każdy rodzaj ziemi.
Pzdr.
Michal Z.
Posty: 100
Rejestracja: niedziela, 28 marca 2004, 23:13

Post autor: Michal Z. »

Dzięki za te informacje. To już raczej wszystko. Pozostaje tylko czekać co się z tego maleństwa wylęgnie. Nie mogę się doczekać co to będzie.
pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
PiotrekGuzik
Posty: 222
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 21:25
Lokalizacja: Krosno

"Test żywotności" poczwarki

Post autor: PiotrekGuzik »

krzysztof szumlak pisze:Ja swoje poczwarki co jakiś czas spryskuje i sprawdzam czy żeją lekko naciskając paznokciem pomiędzy segmenty odwłoka,jeśli wszystko gra,to odwłok powinien być skierowany w kierunku palca i praktycznie zawsze wykluwaja soie motylki.
Chciałem zauważyć, że test nie zawsze działa, tzn. czasem choć poczwarki się nie ruszają i tak żyją...Natomiast jeśli się ruszy, żyje na 100% :)
Awatar użytkownika
Damian Bruder
Posty: 791
Rejestracja: czwartek, 25 marca 2004, 15:15
UTM: WT43
Lokalizacja: Nowa Sól/Poznań

poczwarka w ziemi

Post autor: Damian Bruder »

Czy poczwarkę umieszczoną tuż pod warstwą ziemi(ziemi torfowej)należy również spryskiwać(co ile dni)?.
Dotyczy to poczwarki Mimas tiliae,która zimuje .
Gdzie najlepiej przechowywać słoik z poczwarką??
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hodowla”