Saturnia pavonia

Hodowla owadów
Awatar użytkownika
Kacper
Posty: 317
Rejestracja: wtorek, 19 sierpnia 2008, 15:25
UTM: XU29
Lokalizacja: Jeziorki

Saturnia pavonia

Post autor: Kacper »

Witam :) Mam pytanie odnośnie pawicy grabówki... Po wykluciu młodych gąsienic, pierwszą rośliną jaką im podałem była malina, nie znam dokładnego gatunku, lecz była to malina z ogrodu. Od jakiegoś czasu zastanawiałem się czy przypadkiem nie zabraknie mi pokarmu dla gąsienic w przyszłości.. oczywiście tak się stało. Dlatego wcześniej próbowałem podawać paru gąsienicom maliny zerwane z lasu, niestety nadgryzały tylko brzegi liści, po czym zostawiały je i wyruszały w poszukiwaniu pokarmu. Dzisiaj postanowiłem spróbować z dębem (brzozy też nie ruszały). Jak się okazało, 10 gąsienic na 10 zaczęły żerować na dębię. Wydaje mi się, że żerują nawet intensywniej niż na malinie. Jedzą nieprzerwanie od 30 minut. Zastanawia mnie Wasze zdanie, nie będzie miała negatywnego skutku zmiana rośliny, gdy gąsienice są już L4? Gdy wszystkie normalnie żerują, oznacza to że ta roślina im odpowiada i czy nie będzie miało to wpływu na ich zdrowy rozwój?
Z góry dziękuję,
Kacper.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Saturnia pavonia

Post autor: Antek Kwiczala † »

Kacper - wiele razy było już na forum o zmianie rośliny pokarmowej - poszukaj i zapoznaj się z tymi opiniami.
Generalnie, gąsienice niechętnie zmieniają roślinę pokarmową, ale jeśli już zaakceptują nową (tzn. rozpoczną żerowanie), to wszystko powinno być OK.
Swoją drogą powinieneś rozpocząć karmienie taką rośliną, której nie może Ci zabraknąć do końca.
Awatar użytkownika
Kacper
Posty: 317
Rejestracja: wtorek, 19 sierpnia 2008, 15:25
UTM: XU29
Lokalizacja: Jeziorki

Re: Saturnia pavonia

Post autor: Kacper »

Antek Kwiczala pisze:Swoją drogą powinieneś rozpocząć karmienie taką rośliną, której nie może Ci zabraknąć do końca.
Wiem... mój błąd.
Dziękuję za odpowiedź ! :)
Awatar użytkownika
Rafał Lipski
Posty: 35
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 15:49
UTM: FB08
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Saturnia pavonia

Post autor: Rafał Lipski »

Kilka razy hodowałem Saturnia pavonia. Znalezione np na wrzosach dorosłe gąsienice bez problemu żerowały na malinie. Ze zmiana pokarmu nie miały nigdy problemu. Trochę eksperymentowałem w tym sezonie ze zmianą pokarmu. Gąsienice bez problemu żerowały najpierw na głogu później na malinie i teraz widzę że jedzą też śliwę mirabelkę i tarninę. Powinno się karmić jedną rośliną aby uniknąć problemów.Z polifagami bywa różnie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hodowla”