Tilt w makrofotografii

Makrofotografia, mikroskopy, optyka
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Tilt w makrofotografii

Post autor: Dark »

Ostatnio dorwałem w swoje ręce fajny obiektyw - Nikkor Micro 85/2.8D PC, czyli "słoik" typu tilt & shift.
Choć daje skalę odwzorowania 1:2 (można zwiększyć ją pierścieniami lub mieszkiem), to właśnie pokłon (tilt) wydaje się najbardziej interesującą opcją w makrofotografii. Mianowicie pozwala on na takie wychylenie czoła obiektywu, by płaszczyzna głębi ostrości ustawiła się tak, by pokrywała obszar niedostępny przy standardowym fotografowaniu.
Niestety obiektyw do prostych w obsłudze nie należy. Jest manualny. Trzeba bardzo starannie kadrować i ustawiać aparat z obiektywem w odpowiedniej płaszczyźnie, aby uzyskać interesujący nas efekt. Przy dużych powiększeniach, GO maleje tak bardzo, że efekt jest prawie niezauważalny (albo muszę jeszcze nad tematem popracować ;) ).
Dla pokazania jego możliwości 4 kadry. Dwa pierwsze, ze słabym powiększeniem, zrobiono na f2.8. Dwa pozostałe, na maksymalnym zbliżeniu (1:2), przysłona f8.

Pewnym bonusem jest możliwość fotografowania z uzyskiwaniem tzw. efektu miniatury/makiety.
Załączniki
f2.8 bez tilta
f2.8 bez tilta
_DSC2505(f2,8notilt).jpg (72.65 KiB) Przejrzano 7149 razy
f2.8 tilt
f2.8 tilt
_DSC2506(f2,8tilt).jpg (90.05 KiB) Przejrzano 7149 razy
f8 bez tilta
f8 bez tilta
_DSC2513(f8notilt).jpg (43.91 KiB) Przejrzano 7149 razy
f8 tilt
f8 tilt
_DSC2512(f8tilt).jpg (56.36 KiB) Przejrzano 7149 razy
Nikkor Micro 85/2.8D PC z pełnym tiltem
Nikkor Micro 85/2.8D PC z pełnym tiltem
_DSC0668.jpg (64.58 KiB) Przejrzano 7149 razy
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Tilt w makrofotografii

Post autor: Malko »

Bardzo ciekawe :brawo: czekam na zdjęcia owadów!!
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Tilt w makrofotografii

Post autor: Dark »

Malko pisze:Bardzo ciekawe :brawo:  czekam na zdjęcia owadów!!
Na razie o owady ciężko. Jako obiekt referencyjny, tajlandzki skorpion podświetlony lampą UV. Długość ciała, od chelicer do metasomy, niecałe 20 mm. Przysłona f8, dorzucone dwa pierścienie pośrednie.
Załączniki
Lychas mucronatus
Lychas mucronatus
_DSC2573.jpg (118 KiB) Przejrzano 7050 razy
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Tilt w makrofotografii

Post autor: Delog »

A jaką widzisz Darku przewagę względem tradycyjnego obiektywu makro?
Zdjęcie standardowo dobre ;-)
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Tilt w makrofotografii

Post autor: Dark »

Delog pisze:A jaką widzisz Darku przewagę względem tradycyjnego obiektywu makro?
Zdjęcie standardowo dobre  ;-)
Dzięki :)

Jeśli chodzi o obiektyw, to mam mieszane odczucia.
Na minus:
- Rozmiar i ciężar. Bydle jest wielkie, średnica filtrów 77 mm, strasznie kostkowate, niewygodnie się trzyma. To sprzęt dedykowany do pracy ze statywu (ale z ręki da się pstryknąć).
- Trudna obsługa. Jeśli chce się uzyskać konkretny efekt, trzeba się ciut napracować. Zwłaszcza w fotografii krajobrazowej, gdzie trzeba sobie wyliczyć rozkład GO (ale można uzyskać efekt ostrości od pierwszego planu, nawet kilkunastu cm, po nieskończoność).
- Drogi, ale kupiony z myślą o packshotach (fotografia przedmiotów). W miarę szybko powinien zamortyzować się na serwisach stockowych.
- Skala 1:2. Ja lubię 1:1 i większe powiększenia ;)
- 100% manual (dla mnie to nie jest wada)
- Powłoki takie sobie, trzeba uważnie błyskać aby nie tracić kontrastu i nie powstawały flary.

Na plus:
- Ostry, bardzo ostry. W końcu to Nikkor Micro.
- W zasadzie żadnej aberracji nie zauważyłem (moja 60tka Nikkora wymięka pod tym względem).
- Solidny kawał szkła. Wszystko chodzi jak w zegarku. Tanie "tiltszifty" Samyanga (który nie ma takiej ogniskowej) podobno pod tym względem kuleją.
- Jak się trafi z tą GO, to efekt jest na prawdę fajny.
- Gdy się robi zdjęcia "nie makro", tiltując i sziftując, ma się świetną zabawę. Można robić zdjęcia w sposób, jaki nie da się za bardzo wycisnąć z PSa (a przynajmniej trzeba przy tym mocno ingerować w zdjęcie).
- Stara wersja, którą posiadam (w odróżnieniu od wersji PC-E) może być używana z chyba każdym korpusem Nikona. Nowa działa tylko... z D1-D4, bo inaczej zahacza o wbudowaną lampę :laugh:

Podsumowując, aby te minusy nie przysłoniły nam plusów (parafrazując klasyka), świetne narzędzie, ale do bardzo specyficznych zastosowań. Generalnie można z nim choć trochę uniknąć stackingu, ale pod warunkiem precyzyjnej pracy. W załączniku, taka zabawa "wędrującą" głębią ostrości. Szczególnie fajnie wygląda ten efekt, gdy robi się zdjęcie z dużej wysokości.
Załączniki
Agrykola
Agrykola
_DSC0730.jpg (75.71 KiB) Przejrzano 7041 razy
Łazienki
Łazienki
_DSC1238.jpg (108.03 KiB) Przejrzano 7041 razy
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Tilt w makrofotografii

Post autor: Malko »

Cena tego Tilta dla zwykłego śmiertelnika nieosiągalna ale efekt fiu fiu... Słyszałem, że do architektury jest też bardzo dobry
Ja jestem zupełnym laikiem, ale tak przy okazji doradź mi w kwestii makro obiektywu do D7100. Marzeniem byłby nikkor micro 105mm f2.8 vr ale raczej będzie to 60mm f2,8 lub 85mm f3,5. Który z tych dwóch da ostrzejszy obrazek? Zdjęcia raczej w domowym zaciszu owadów, sporadycznie w naturze. Chyba, że masz inne propozycje?
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Tilt w makrofotografii

Post autor: Dark »

Malko pisze:Cena tego Tilta dla zwykłego śmiertelnika nieosiągalna ale efekt fiu fiu... Słyszałem, że do architektury jest też bardzo dobry
Ja jestem zupełnym laikiem, ale tak przy okazji doradź mi w kwestii makro obiektywu do D7100. Marzeniem byłby nikkor micro 105mm f2.8 vr ale raczej będzie to 60mm f2,8 lub 85mm f3,5. Który z tych dwóch da ostrzejszy obrazek? Zdjęcia raczej w domowym zaciszu owadów, sporadycznie w naturze. Chyba, że masz inne propozycje?
Starsza wersja, używana, tak więc nie jest tragicznie. Niestety musiałem zabulić cło, więc niemal cały zysk diabli wzięli... :-x

Osobiście, brałbym Nikkora 60 (wersję D lub G). Sam korzystam z tej starszej i bardzo sobie chwalę. Krótsza ogniskowa ma kilka zalet:
- więcej światła, można wyciągać krótsze czasy
- większa skala z pierścieniami
- mniejsze rozmiary
- teoretycznie większa GO

Z wad można wymienić krótszy dystans ogniskowania, ale w warunkach studyjnych, to najmniejszy problem.

Jeśli chodzi o współczesne obiektywy makro, praktycznie wszystkie dają obraz podobnej jakości. Różnice są z reguły aptekarskie.
W 85/3.5 bym się nie pakował. Może w przyszłości przesiądziesz się na pełną klatkę i problem zakupu nowego szkła odpadnie.
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Tilt w makrofotografii

Post autor: Delog »

Dark pisze:...ale można uzyskać efekt ostrości od pierwszego planu, nawet kilkunastu cm, po nieskończoność)
Do zastosowań, które pokazałeś na dwóch ostatnich fotkach ten obiektyw jest idealny. Widzę tu też potencjał do nietypowej close-up, np. żerdzianka na pniaczku a w tle wyraźny łańcuch Tatr, niebo i chmurki podkreślone polarem. Brakowało mi takiego patentu, kiedy fotografowaliśmy z Tomkiem Biwo modliszkę. Chcieliśmy ujęcia na tle elektrowni Opole, tam jest jedno z jej śląskich stanowisk ;-) Musiałem się więc zadowolić fotką z telefonu.

Tu linki do fotografii ostrych w całym zakresie odległości, genialny Kuriken:
http://www5.ocn.ne.jp/~kuriken/html/japan/j-second.html

no i nasz Rodak zza wielkiej wody, tu między innymi zdjęcia żab w habitacie. Przy czym Naskrecki fotografuje chyba szerokim kątem, nie innym patentem.
http://thesmallermajority.com/


A choć nie temacie tilt shift, ostatnio znalazłem taką stronkę i myślę, że warto tu zajrzeć:
http://www.koheisha.net/microwidelenz/m ... ystem.html
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1613
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tilt w makrofotografii

Post autor: PawełB »

Dark, z tego co pamiętam z teorii, to głębia ostrości w skalach makro (tzn dla obiektywów wyostrzonych na bardzo bliskie punkty typu skala 1:1) praktycznie nie różni się dla różnych ogniskowych.
Te duże różnice w głębi ostrości (tzn im dłuższa ogniskowa, tym mniejsza GO) występują dla "zwykłych" nastaw obiektywów. Im większe powiększenie fotografowanego obiektu, tym mniejsza ta różnica w głębi ostrości wynikająca z długości ogniskowej, a schodząc do skali 1:1 praktycznie zanika.


Tak na marginesie teoretycznych dywagacji, jeden problem, jako spec w tej branży może masz swoje obserwacje?

Zastanawiałem sie też kiedyś, czy dłuższe ogniskowe są mniej wrażliwe na dyfrakcję przy mocno przymkniętej przysłonie
1) dyfrakcja występuje tym silniej, im mniejszy jest otwór przez który przechodzi światło - to nie pozwala nam na swobodne korzystanie z przysłon typu 22-32 dla dużych powiększeń.
2) Ta sama wartość przysłony (np 22) dla obiektywów o różnych ogniskowych ma różną wielkość fizyczną (np. w milimetrach średnicy), bo zależy od ogniskowej

http://pl.wikipedia.org/wiki/Przys%C5%8 ... ograficzna

czyli w największym uproszczeniu - korzystając z podanego tam wzoru (i użycia prostych cyferek):

dla obiektywu o ogniskowej 100 mm przysłona 25 będzie oznaczała otworek o średnicy 4 mm
dla obiektywu o ogniskowej 50 mm przysłona 25 będzie oznaczała otworek o średnicy 2 mm

czyli teoretycznie, na mniejszym otworku światło powinno bardziej się uginać i powodować większa dyfrakcje. A więc dłuższy obiektyw powinien pozwalać na używanie mniejszej przysłony przy takiej samej dyfrakcji.

Niestety, raczej tego nie widzę w praktyce :-)
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Tilt w makrofotografii

Post autor: Dark »

Znam te wszystkie strony i efekty faktycznie robią wrażenie. Ciekaw jestem jak to wygląda już w skali 1:1 a nie na miniaturkach.

Obiektywy szerokokątne, zwłaszcza z Tiltem, to może być właśnie to rozwiązanie. Tylko kwestia, czy każdy będzie pracował z pierścieniami/konwerterem makro. Myślałem o zastosowaniu obiektywu również do takich celów: http://www.oopoomoo.com/2012/02/tilting ... aham-lake/ ale jak pisałem, moja ogniskowa jest dość specyficzna.
Delog pisze:(...)A choć nie temacie tilt shift, ostatnio znalazłem taką stronkę i myślę, że warto tu zajrzeć:
http://www.koheisha.net/microwidelenz/m ... ystem.html
To trochę takie pominięcie problemu braku uchylnego ekranika w aparacie :D
PawełB pisze:Dark, z tego co pamiętam z teorii, to głębia ostrości w skalach makro (tzn dla obiektywów wyostrzonych na bardzo bliskie punkty typu skala 1:1) praktycznie nie różni się dla różnych ogniskowych.
Te duże różnice w głębi ostrości (tzn im dłuższa ogniskowa, tym mniejsza GO) występują dla "zwykłych" nastaw obiektywów. Im większe powiększenie fotografowanego obiektu, tym mniejsza ta różnica w głębi ostrości wynikająca z długości ogniskowej, a schodząc do skali 1:1 praktycznie zanika.  
W zasadzie tak. Choć tak z własnej ciekawości, chciałbym kiedyś zobaczyć jakiś fajny, miarodajny test obiektywów makro, przy ogniskowych z dużym rozrzutem, np. 60 vs 180-200 mm.
PawełB pisze:Tak na marginesie teoretycznych dywagacji, jeden problem, jako spec w tej branży może masz swoje obserwacje?
(...)
Niestety, raczej tego nie widzę w praktyce :-)
Też mam dokładnie takie samo wrażenie. Ten obiektyw ma niby możliwość przymknięcia do f45. Jednak dyfrakcja jest na tak horrendalnym poziomie, że obraz nie nadaje się do użytku.

Poniżej daję linki do plików, za dużych na załączniki forum, a nie bardzo chcę je jeszcze bardziej dokompresować...

85tka, f45
http://pics.-wstawianie-linkow-z-zewnetrznych-serwerow-zabronione.pl/i/00474/d3brhu7xfwbo.jpg

85tk f2.8
http://pics.-wstawianie-linkow-z-zewnetrznych-serwerow-zabronione.pl/i/00474/nl16tlb1q53y.jpg

60tka f2.8
http://pics.-wstawianie-linkow-z-zewnetrznych-serwerow-zabronione.pl/i/00474/7f4l0fj6irtq.jpg

85tka f8
http://files.-wstawianie-linkow-z-zewnetrznych-serwerow-zabronione.pl/i/00474/k8mehlhvy8wy.jpg

60tka f8
http://files.-wstawianie-linkow-z-zewnetrznych-serwerow-zabronione.pl/i/00474/xvmqyiiqesy9.jpg

I pełny kadr z 85tki na komplecie pierścieni 68 mm
http://pics.-wstawianie-linkow-z-zewnetrznych-serwerow-zabronione.pl/i/00474/d3yychpp7dt4.jpg
Awatar użytkownika
mwkozlowski
Posty: 966
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 21:21

Re: Tilt w makrofotografii

Post autor: mwkozlowski »

"Dla pokazania jego możliwości 4 kadry. Dwa pierwsze, ze słabym powiększeniem, zrobiono na f2.8. Dwa pozostałe, na maksymalnym zbliżeniu (1:2), przysłona f8."

prawie to samo można zrobić po prostu odpowiednio przechylając apart ze sztywnym obiektywem…

może się mylę, ale mniemam w makro tilt ma sens albo przy krótkiej ogniskowej żeby wydobyć elementy tła, albo w sytuacjach kiedy nie możemy przechylić aparatu

co Wy na to?
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Tilt w makrofotografii

Post autor: Dark »

mwkozlowski pisze:(...)

zupłnie to samo można zrobić po prostu odpowiednio przechylając apart ze sztywnym obiektywem…

może się mylę, ale mniemam w makro tilt ma sens albo przy krótkim obiektywie żeby wydobyć elementy tła, albo w sytuacjach kiedy nie możemy przechylić aparatu

co Wy na to?
I tak i nie. Obiektyw ma nam pozwolić na umieszczenie płaszczyzny GO w innej pozycji, niż byłoby to możliwe ze "sztywnym" obiektywem. Czy w makro, czy w portrecie, czy w krajobrazie. Robi się to wtedy, gdy nie możemy zmienić pozycji aparatu, np. ze względu na konieczność zrobienia fotografii pod konkretnym kątem.

http://www.northlight-images.co.uk/arti ... _tilt.html
Awatar użytkownika
mwkozlowski
Posty: 966
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 21:21

Re: Tilt w makrofotografii

Post autor: mwkozlowski »

Niesamowite właściwości tiltu są przy krótkiej ogniskowej (ostrość na żabę, motylka czy ważkę i np. na czubek oddalonego drzewa), natomiast ograniczone są one w prawdziwym makro (odwzorowania większe od jedności). Mniej więcej ten sam efekt przy przechyleniu obiektywu i przechyleniu aparatu - o to chodziło…
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Tilt w makrofotografii

Post autor: Dark »

mwkozlowski pisze:Niesamowite właściwości tiltu są przy krótkiej ogniskowej (ostrość na żabę, motylka czy ważkę  i np. na czubek oddalonego drzewa), natomiast  ograniczone są one w prawdziwym makro (odwzorowania większe od jedności). Mniej więcej ten sam efekt przy przechyleniu obiektywu i przechyleniu aparatu - o to chodziło…
Rozumiem i dlatego napisałem poprzednio "i tak i nie". Obiektywy makro tilt stworzono do bardzo specyficznych zadań (o czym pisałem w swoim trzecim poście). Przede wszystkim używa się ich tam, gdzie nie można zmienić pozycji aparatu, choćby z przyczyn wymaganej kompozycji, a GO jest nieodpowiednia. Pozwalają unikać stackowania, można zrobić nimi zdjęcia, które np. wymagają tylko jednego ujęcia. To idealne narzędzie do fotografii przedmiotowej - reklamowej, czyli tzw. packshotów (i z myślą o tym zastosowaniu go kupiłem).
Tu dość fajnie pokazano ten efekt (przykład z łyżeczką):
http://www.fredmiranda.com/TS-E90/

Tak, przy dużych skalach odwzorowania, GO jest tak mała, że nic się już nie zyskuje. No i w każdym innym wypadku, niż zaznaczono powyżej, odpowiedniejszy będzie klasyczny obiektyw makro. Do kadrów z małymi obiektami i ostrym tłem, też sprawdzą się szerokokątne tilty. Choć nie wiem jak u tych ostatnich jest ze współpracą z pierścieniami pośrednimi.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9515
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Re: Tilt w makrofotografii

Post autor: Jacek Kurzawa »

Przykład z łyżeczką jest wymowny. Poprzez nachylenie obiektywu względem matrycy uzyskuje się rozszerzenie głebi ostrości - odwrotnie jak przy efekcie miniaturyzacji, gdzie głębia jest sztucznie ograniczona do wąskiego obszaru:
Efekt miniaturyzacji bardzo ładnie widać na poniższym filmie
http://vimeo.com/9679622

Do prostowania linii perspektywy krajobrazu (*) służy z kolei funkcja shift (przesunięcie obiektywu), która w naszym wątku zeszła na plan dalszy. Sprytna konstrukcja pozwala na zrobienie panoramicznego zdjęcia na standardowej klatce (łączenie kilku klatek, oś poziomo), co pokazane jest na linku Darka (akapit Extra frames in Vertical Shifting ):
http://www.fredmiranda.com/TS-E90/

* właściwie nie tyle do prostowania co do zmieszczenia dużych obiektów w kadrze - używając przesunięcia unikamy robienia zdjęcia pod kątem, który to powoduje zbieżność linii pionowych.
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1613
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tilt w makrofotografii

Post autor: PawełB »

oczywiście ze tilt zwiększa możliwości makro i jednak efekt tiltowania będzie inny niż zwykłe pochylania aparatu. W końcu te właśnie makro-tilty ( są jeszcze podobna konstrukcje canona o ogniskowych 45 i 90 mm - a więc wyraźnie nie do architektury) zrobiono dla fotografii produktowej, gdzie masowo strzela się fotki do katalogów i chodzi o czas i prostotę ustawienia (tzn łatwiej poruszać obiektywem niż zmieniać położenie aparatu i statywu przy konkretnie ustawionym oświetleniu).

W entomologii widzę np zastosowanie przy robieniu zdjęcia dużego owada idącego w naszą stronę. Żeby całego umieścić w ostrości- trzeba maksymalnie domykać przysłonę, a jeśli brakuje głębi - dążyć do zmniejszenia kąta czyli przenosić aparat bardziej nad owada niż robić zdjęcie z przodu......a to już będzie inna perspektywa. Natomiast na ile jest to wykonalne z takim trudnym w obsłudze obiektywem w wypadku ruchliwego owada---nie wiem. Na pewno to łatwiej sobie poustawiać w wypadku fotografowania martwej natury.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9515
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Re: Tilt w makrofotografii

Post autor: Jacek Kurzawa »

Jacek Kurzawa pisze: Poprzez nachylenie obiektywu względem matrycy
PawełB pisze:zwykłe pochylania aparatu.
Pochylanie aparatu "nic nie daje". Poprzez pochylenie obiektywu względem matrycy uzyskujemy szersze wykorzystanie optyki: co jest bliżej jest ostre a co jest dalej również jest ostre bo dociera innym torem optycznym (rozpatrując obiektyw jak nieskończenie dużą ilość niewielkich obiektywów).
Szkoda, że jest to takie drogie i nieporęczne, bo wykorzystanie fizyki w taki sposób jest bardzo korzystne.
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1613
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tilt w makrofotografii

Post autor: PawełB »

można taniej :-)

są produkowane adaptery tilt/shift do obiektywów średnioformatowych pozwalające na użycie ich na aparatach małoobrazkowych (czy też APS-c). Średni format stąd, że obiektyw do takich celów musi kryć dużo większy obszar niż aktualny kadr. Najtaniej będzie użyć obiektywów do Pentacona six - 80 albo 120 mm, ale w praktyce każdy można założyć.

http://araxfoto.com/accessories/tilt/

jest również w produkcji niezły obiektyw, o zdecydowanie krótszej ogniskowej 35 mm, ale też się nada do owadów, zwłaszcza na APS-c, z tym że to już droga zabawka:

http://araxfoto.com/specials/tilt-shift-35/
http://vnm.fi/~ttv/oldies/TS_Review/


PS.
widze ze do makro jest nawet specjalny adapter tilt dla systemu nikona, będący jakby "ruchomym pierścieniem pośrednim"
http://araxfoto.com/accessories/nikon-tilt-nikon/
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Tilt w makrofotografii

Post autor: Dark »

Mam tę 35tkę w wersji shift (jeszcze produkowana jako MIR). Optycznie jest dość słabym obiektywem. Miałem też na testach nowszą wersję, już Arsat'a, ale optycznie to było dokładnie to samo, tylko powłoki lepsze. Tak więc nie polecam.

Widziałem takie adaptery. Ten pierwszy jest nawet fajny, bo można go jakoś zmieniać. Ten ostatni ma jedną wadę, stały pokłon. Jeśli komuś to nie przeszkadza, jest to dość tanie rozwiązanie i można wykorzystać różne obiektywy.
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Tilt w makrofotografii

Post autor: Dark »

Taki mały teścik "w akcji". Nie jest miarodajny, bo nie ze statywu, ale starałem się zachować podobny kąt.

Na zdjęciu liniejący Blaberus sp. 85tką (dłuższa ogniskowa) cykałem z ciut większą skalą i bardziej otwartą przysłoną. Mimo to, GO dochodzi niemal do końca odwłoka. W przypadku 60tki, od głowy, do końca tułowia. Mimo krótszej ogniskowej, słabszego powiększenia i domknięcia szkła.
Załączniki
60mm, f16
60mm, f16
_DSC4884.jpg (122.14 KiB) Przejrzano 6534 razy
85mm, f11
85mm, f11
_DSC4901.jpg (116.9 KiB) Przejrzano 6534 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Techniki fotograficzne i mikroskopowe”