do oznaczenia

Justyna
Posty: 527
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

do oznaczenia

Post autor: Justyna »

Taką ładną samiczkę mam. Powiecie mi, co to takiego? Niekoniecznie od razu gatunek (zdjęcia są, jakie są), zadowolę się nawet rodziną :mrgreen:
Załączniki
pszczola1.JPG
pszczola1.JPG (68.09 KiB) Przejrzano 1950 razy
pszczoła2.JPG
pszczoła2.JPG (72.9 KiB) Przejrzano 1950 razy
pszczoła3.JPG
pszczoła3.JPG (69.94 KiB) Przejrzano 1950 razy
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7254
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: do oznaczenia

Post autor: Rafał Celadyn »

...podawaj długość ciała,datę i miejsce (dzielnicowy Parys czuwa!) :wink: ,jak dla mnie Andrena ,ale poczekaj na Jacka, to jedyny człowiek na forum, który może coś więcej powiedzieć(pewnego :wink: )
Pozdrawiam
Rafał
Justyna
Posty: 527
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: do oznaczenia

Post autor: Justyna »

Taa, wiedziałam, że o czymś zapomniałam :P O linijce obok pszczoły ;) W tej chwili jej nie zmierzę, ale wielkości była takiej średniej, coś w okolicach robotnicy miodnej-może troszkę mniejsza. Złapana niedawno, może z tydzień temu. Miejsce - odcinek piaszczystej drogi, w okolicy łąki, lasek. Gniazdo pewnie tam miała w ziemi.
Andrena... Hm, jak ją oglądałam, to miała coś na kształt zagłębień twarzowych. Szew podczułkowy na pewno jeden :P a czy był też drugi - kto ją tam wie :? . A i jeszcze pytanko - czy scopa jest tylko na goleni, czy te włoski na udzie można też do takowej zaliczyć, na potrzeby klucza?

Dzięki Rafał :D
(dzielnicowy Parys? Jaki znowu dzielnicowy? :? )
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7254
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: do oznaczenia

Post autor: Rafał Celadyn »

Justyna pisze:(dzielnicowy Parys? Jaki znowu dzielnicowy? )
8)
:arrow: viewtopic.php?f=68&t=25048
..co do reszty ,może później ,andreny mają trzy komórki kubitalne na skrzydłach, a ten okaz tak ma ,gdzieś na forum jest to rozwinięte -poszukaj :wink:
:hi:
Justyna
Posty: 527
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: do oznaczenia

Post autor: Justyna »

Rafał Celadyn pisze:andreny mają trzy komórki kubitalne na skrzydłach, a ten okaz tak ma
...i komórkę marginalną zaostrzoną, a nie ściętą. Na przykład. Wszystko fajnie, ale tak ma również np. Melitta. Co zatem wyklucza Melittę? I inne pszczoły, które mają trzy komórki kubitalne? I jeśli to jest Andrena, to chyba powinna mieć owłosione zagłębienia twarzowe - a i tej mojej to miejsce wygląda na łyse (ale może to tak jak z szwami, trudno je zauważyć?)
Ok, mniejsza z tym, na pewno masz lepsze rzeczy do roboty niż wyliczanie mi cech diagnostycznych wszystkich rodzin ;) :oops: Tak sobie narzekam tylko.
Ale pochwalę się, że udało mi się wyciągnąć z tej pszczoły aparat gębowy ;) Przy okazji pewnie nieźle go zmasakrowałam, ale języczek i głaszczki wargowe się zachowały ;)
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: do oznaczenia

Post autor: Brachytron »

To może być sterana życiem gravida/flavipes - stąd tak mocne wytarcie owłosienia. środowisko czyli piasek + wielkość i termin zejścia się zgadzają.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „PSZCZOŁY (Apiformes)”