Nicrophorus?

Jeśli chcesz się podzielić swoimi obserwacjami i połowami terenowymi na bieżąco to tutaj. Być może ktoś właśnie w Polsce również złowił to samo... Dobre miejsce na wymianę obserwacji w sezonie.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7281
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Nicrophorus?

Post autor: Rafał Celadyn »

Wydzielone stąd
Harvi pisze: Siedzę teraz na http://www.colpolon.biol.uni.wroc.pl/lista rodzajow.htm i szukam jakiego to chrzaszcza dziś widziałem, a nie miałem aparatu by go uwiecznić. Śliczniutki był, pierwszy raz takiego widziałem. Niestety tylko przez chwilę, bo poszedłem po aparat, a gdy wróciłem to mogłem tylko źdzbła trawy obfocić. 2 cm długości, latający, ciemy (czarny bądz brązowy) z pomarańczowymi plamami na pokrywach, nie wiem czy dobrze zauważyłem, ale wydawało mi się, że miał także żółte bądz białe obwódki tych pomarańczowych plam. Jakby coś komuś przyszło na myśl po tym opisie to będę wdzieczny za jakiekolwiek sugestie, tropy. Bo na razie jestem przy Anthelephila, a do końca alfabetu jeszcze daleko.
...z opisu to pasuje Nicrophorus sp.
:arrow: https://www.google.pl/search?q=nicropho ... 80&bih=909
Pozdrawiam
Rafał
Harvi
Posty: 208
Rejestracja: niedziela, 27 maja 2012, 10:31
UTM: EC48
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Nicrophorus?

Post autor: Harvi »

Rafał wielkie dzięki. Dokładne coś takiego. Tym większe dzięki, że nawet jakbym w poszukiwaniach doszedł na tamtej stronie do litery N to i tak z zamieszczonych tam fotek nie poznałbym owada, bo tam osobniki jakieś takie ciemne są. Poczytałem sobie już o nich. Nicrophorus pasuje tym bardziej, że ten chrząszcz wylądował w pobliżu mysiego truchła, które kot pozostawił na trawniku. W dodatku to był zapewne samiec, bo słyszałem skrzypienie, ale wziąłem ten dzwięk za coś innego. Myślałem, że to powietrze wysącza się z nasiąknietej wodą ziemi. :gl: Postaram się jutro poobserwować, może pojawi się ponownie.

;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualne obserwacje terenowe - chrząszcze”