Nocne połowy - ciekawsze gatunki motyli

Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Nocne połowy - ciekawsze gatunki motyli

Post autor: Dispar »

To dopier początek sezonu więc te gat. nie bądą może zbyt ciekawe:
Leśniczówka Huszlew 16.04.07 O. miniosa, N.cicatricalis.
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Post autor: Dispar »

Co jest :shock: Nikt nic ciekawego nie złowił jeszcze :shock:
Huszlew 17 04 07 Eupithecia insigniata - 2 exx.
beksinski
Posty: 214
Rejestracja: sobota, 25 lutego 2006, 23:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: beksinski »

Witam, to moze chociaz ja:
Dun Laoghaire, Co.Dublin, 12.iv.2007 - Selenia dentaria :-)
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Wszystko co łowię/obserwuję, ciekawe/nieciekawe znajduje się na bieżąco tutaj: http://www.lepidoptera.slask.pl/obserwacje/
Jest też kanał RSS: feed://www.lepidoptera.slask.pl/obserwacje/feed/
Awatar użytkownika
Piotr Pawlikiewicz
Posty: 612
Rejestracja: poniedziałek, 11 października 2004, 10:48
UTM: CC71
Lokalizacja: Łask
Kontakt:

Post autor: Piotr Pawlikiewicz »

wszystko co łowie ciekawe i nieciekawe zamieszczam na stronie Krzysztofa Jonki www.lepidoptera.eu
Bogdan Klejzerowicz
Posty: 78
Rejestracja: wtorek, 3 maja 2005, 09:36
Lokalizacja: Ciechanowiec

Post autor: Bogdan Klejzerowicz »

Dla mnie ciekawym gatunkiem jest złapana wczoraj przy ekranie na podwórku O.carmelita.Jest to dopiero trzeci okaz złapany w tej okolicy przez kilka ostatnich lat.Również wczoraj ale już w terenie złapałem X.exsoleta,to też gatunek nie często odwiedzający ekran.
Bardzo zależało mi w tym roku na złapaniu samicy O.sieversi o czym Dispar zakładający ten temat dobrze wiedział :D, ale udało mi się złapać tylko jednego samca.Nie zawsze uda się złapać to co się zaplanowało. :D
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Post autor: Dispar »

Mazowsze :D 25 04 07 Macaria carbonaria - 3exx.
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Kamil Mazur »

3.04.2007 - pierwszy dla mnie okaz koszówki Dahlica wockei (dopiero teraz oznaczony) :)
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

No to gratulacje Kamilu, nowe stwierdzenie po bardzo wielu latach :wink:

Ja też jestem zadowolony, bo wczoraj po kilku latach poszukiwań znalazłem koszyk Bacotia claustrella, żywy :wink: i mam nadzieję na imago.
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Kamil Mazur »

Mnie dzisiaj rano wyszły pasożyty z Bacotii, jak i z betuliny. tak więc dupa. Ale nic to.

Ostatnio wykluła się samica D.triquetrella z bardzo fajnego koszyczka (zupełnie innego koloru niż te co zwykle znaduję). W tym samym pojemniku trzymałem jeszcze betulinę i chodzącą tubulosę na głodzie. Jak wróciłem z pracy i zajrzałem do pojemnika ucieszyłem się, że się ta triquetrella wykluła, ale jak ją wyciągnąłem to była martwa i miała tylko połowę ciała - reszta ciała samicy była zjedzona przez tubulosę :) Nauczka.
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Ja ostatnio wrzuciłem betulinie kawałek listka mniszka lekarskiego - i o dziwo skorzystała :wink:
Zauważyłem, że te pospolite koszówki, może poza triquetrella i tubulosa można karmić mniszkiem i w miarę chętnie go jedzą :wink:
Z claustrella też spróbuję - dam znać później.
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Kamil Mazur »

Owszem, wiele gatunków jest polifagicznych, a w niewoli jedzą więcej roślin niż w naturze. Z mojej strony dołączę A.atra, M.viciella, które w hodowli jedzą wierzbę. Atra wyraźnie preferowała przez cały rozwój gąsienicy niemalże wyłącznie najmłodsze, najdrobniejsze czubki pędów wierzby. Były problemy bo już w okolicy oberwałem wszystkie drzewa i musiałem szukać młodych pędów dalej od domu.
A na przykład E.pulla już się nie czepiła nic innego poza cieniutką trawą (nie znam jej nazwy).
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Post autor: Dispar »

Huszlew 11 05 07r.- Phyllodesma tremulifolia 1 exx. :D .
Awatar użytkownika
Robert Rosa
Posty: 411
Rejestracja: sobota, 26 lutego 2005, 16:46
Lokalizacja: Piła

Post autor: Robert Rosa »

Dispar pisze:Huszlew 11 05 07r.- Phyllodesma tremulifolia 1 exx. :D .
no tak... to się nazywa "dobić yankesów" :lol: ... gratulki hehe
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Post autor: Dispar »

Huszlew 13 05 07r. Eupithecia extremata - 1 exx. ( Robert - to jest 10 razy rzadsze od P. tremulifolia :D )
Ten okaz to 18 motyl tego gat. złowiony w kraju.
Konto nieaktywne

Post autor: Konto nieaktywne »

My byliśmy wczoraj w dąbrowie koło Miechowa, +18 stopni. Normalnie biorę wszystko łącznie z mikrami, bo to i dla studentów na ćwiczenia i do wykazu rozmieszczeniowego, więc zazwyczaj nawet kiedy nie ma żadnych rewelacji to mam co robić, a wczoraj z kumplem spędziliśmy 3 żałosne godziny w taki sposób, jak na załączonym obrazku...Ekran pusty po półtorej godzinie świecenia.
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Zdjecie cooll brakuje tylko piwa ja zamierzam swiecic w najblizszy weekend, co mam robic m\ :P :P z motylkami???? Jest ktos zaintertesowany?:??
Awatar użytkownika
Robert Rosa
Posty: 411
Rejestracja: sobota, 26 lutego 2005, 16:46
Lokalizacja: Piła

Post autor: Robert Rosa »

nooo ... nie wierzę, nawet z 18-19 "w zimę" ale były anceps, torva, capucina, pudibunda, Macarie... ale fakt w ilościach śladowych....uważaj Wojtek, bo jak tam zajedziemy to tysz będziesz tak leżał... ale po (tu czyt. Przema :mrgreen: ) ... a w Węźerowie pod Miechowem moje dziadki mieszkali i tysz do dąbrowy na grzyby chodziłem tam hehe
Konto nieaktywne

Post autor: Konto nieaktywne »

Ha, piwko... nie chciałem robić świństwa kumplowi (na zdjęciu), bo chłopak prowadził :D
A noc była na prawdę jedną z najgorszych jakie pamiętam. Nawet ancepsa, który leciał jeszcze 2 tygodnie temu.
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

A to ciekawe co piszesz Wojtku - też wczoraj w Imielinie CA75 między 22.00 a 24.00 miałem około 60 gatunków motyli, różniaste chruściole, jeden Carabus auronitens i jeszcze jeden jakiś miedziany biegacz :wink: Później to wszystko dopiszę w obserwacjach
Noc była ciepła, bezchmurna, początkowy księżyc.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Mogę potwierdzić obserwacje Adama. Sporo różnych muszek, zatrzęsienie omomiłków (na nich się nie znam), z motyli głównie miernikowce (z ciekawszych P.rhomboidaria - lata już od początku maja), trochę sówek, zawisaki (przeważnie S.pinastri), garbatki, wycinki, niedźwiedziówki, zwójki itd.. A teraz (21,30) jezcze 20 stopni ciepła.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 21 maja 2007, 22:51 przez Antek Kwiczala †, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Robert Rosa
Posty: 411
Rejestracja: sobota, 26 lutego 2005, 16:46
Lokalizacja: Piła

Post autor: Robert Rosa »

ano.... a ja jeszcze się motam z mikrą z wczorajszej nocki... oczy na blacie już heheh... a jeszcze 40 szt. zostało :roll: hheellpp !! hehe.... a w następny łykens jaki czad będzie dopiero!! temperujcie ludzie ołówki :wink:
pozdro
Awatar użytkownika
Grzegorz G
Posty: 388
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 19:31
Lokalizacja: Będzin-Grodziec

Post autor: Grzegorz G »

Ja wczoraj na kwiatach w ogródku widziałem H. galli :) Niestety nie udało mi się go złapać :( ale były jeszcze później 2 zmroczniki, tylko nie wiem jakie, bo nie miałem światła :(
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Post autor: Dispar »

Leśnictwo Sękocin/pod W-wą 24.05. 07 Spatalia argentina - 6 exx.
Najbliższe noce powinny być rewelacyjne do nocnych połowów :D .
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Darku, nawet w Bułgarii trudno w jeden wieczór złowić 6 argentin....
Chyba tam przyleciały wszystkie polskie okazy. (A może masz jakiś feromon na ten gatunek :D )
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Post autor: Dispar »

Ja to jestem słabeusz w tym gatunku - podobno GrzegorzB miał jednej nocy 15 exx :D .
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Post autor: Konto_usuniete »

Ja to jestem słabeusz w tym gatunku
a leciały jak głupie większe mniejsze....
Awatar użytkownika
PiotrekGuzik
Posty: 222
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 21:25
Lokalizacja: Krosno

Post autor: PiotrekGuzik »

A u mnie trafiła się ostatnio 2 razy cerura erminea - najpierw do światła przyleciał samiec (chyba 7 czerwca) a 9 czerwca podczas świecenie lampy rtęciowo-żarowej zauważyłem na drzewie samicę...
A wczoraj (11 VI) pierwszy raz w życiu spotkałem u siebie S. ligustri - przyleciał do światła :)

Pozdrawiam
Piotrek
Awatar użytkownika
Robert Rosa
Posty: 411
Rejestracja: sobota, 26 lutego 2005, 16:46
Lokalizacja: Piła

Post autor: Robert Rosa »

ostatnio widziane: P.proserpina - 1 ex, L.bicoloria - 5 exx, P.castanae - 2 exx., M.lunaris - 1 ex, galli już nie liczę, bi i w dzień i w nocy :wink:
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Dzisiaj mi przyleciał do feromonów. Kto zgadnie który to przeziernik?
Załączniki
ses.jpg
ses.jpg (115.94 KiB) Przejrzano 12620 razy
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Paranthrene insolita?
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Of koz :D , te czerwone czułki nie pozostawiają wątpliwości...
wojtas
Posty: 1483
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Post autor: wojtas »

Adamie a do jakich feromonów ci przyleciał ten przeziernik ?
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

To są specjalne feromony na przezierniki, sprowadzane z Holandii.
Awatar użytkownika
Piotr Pawlikiewicz
Posty: 612
Rejestracja: poniedziałek, 11 października 2004, 10:48
UTM: CC71
Lokalizacja: Łask
Kontakt:

Post autor: Piotr Pawlikiewicz »

jak widać skuteczne
wojtas
Posty: 1483
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Post autor: wojtas »

Dzięki za odpowiedź Adamie .
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

W moich stronach rekordową, jak na razie w tym sezonie, była noc 8/9 czerwca - ok. 70 (dokładnie 69) motyli wiekszych, w tym 34 gat. sówek i 23 gat. miernikowców. Mikrusów nie liczyłem... Niezła była też noc 14/15 czerwca - 66 gat. 8)
Co ciekawe - jest kilka zaskakujących mnie prawidłowości: np. najczęstrzymi z Acronictionae w czerwcu są: A. leporina i A. strigosa! Masowo wystepuje Cryphia cf. fraudatricula, z zawisaków prym wiedzie gładysz - ponad trzydzieści zaobserwowanych osobników, brak H. euphorbiae :cry:
Pijawiły się nie obserwowane dotychczas przeze mnie miernikowce: Ascotis selenaria, Parectropis similaria, Macaria signaria. Liczna jest też w tym roku Odonestis pruni.
PS. Celastrina argiolus też już jest - właśnie (17.06.2007) wypatrzyłem samca układajacego sie do snu... :)
Awatar użytkownika
Piotr Pawlikiewicz
Posty: 612
Rejestracja: poniedziałek, 11 października 2004, 10:48
UTM: CC71
Lokalizacja: Łask
Kontakt:

Post autor: Piotr Pawlikiewicz »

H. euphorbiae u mnie zaobserwowany
Awatar użytkownika
Grzegorz G
Posty: 388
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 19:31
Lokalizacja: Będzin-Grodziec

Post autor: Grzegorz G »

A ja mam takie pytanie odnośnie łowienia na światło.
Czy Hyles euphorobiae i Hyles galli lecą na światło :?:
Jeśli tak to w jakich godzinach :?:
Ja na światło łowię dopiero od 2 tygodni (w sumie ze 4-5 razy), więc jestem zupełnie zielony w tym temacie :oops: U mnie na świetle były narazie 2 paziki i elpenor :|
Awatar użytkownika
PiotrekGuzik
Posty: 222
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 21:25
Lokalizacja: Krosno

Post autor: PiotrekGuzik »

Grzegorz G pisze:A ja mam takie pytanie odnośnie łowienia na światło.
Czy Hyles euphorobiae i Hyles galli lecą na światło :?:
Jeśli tak to w jakich godzinach :?:
Ja na światło łowię dopiero od 2 tygodni (w sumie ze 4-5 razy), więc jestem zupełnie zielony w tym temacie :oops: U mnie na świetle były narazie 2 paziki i elpenor :|
Mnie do światła H. galii przyleciał tylko raz. D. elpenor jest chyba przy świetle najczęstszym zawisakiem, D. porcellus też jest częsty.
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

No to ja dołożę swoje obserwacje- Wrocław, 05.2007 dziesiątki gąsienic e. catax :)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Post autor: Dispar »

Dawno tu nie zaglądałem :( .
Sromowce Niżne - Hydraecia petasitis - 2 exx (samice) 21 08 07. Jedną wzieliśmy na jajeczka ale zniosła tylko jedno i padła :( .
(Posłuchałem też w czerwcu rady Adama Larysza na Sympozjum w Pieninach i w Bieszczadach trafiłem na fajne stanowisko H. pluviaria :D .)
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Dispar pisze:(Posłuchałem też w czerwcu rady Adama Larysza na Sympozjum w Pieninach i w Bieszczadach trafiłem na fajne stanowisko H. pluviaria :D .)
No to gratuliren Darku, czyli widać H. pluviaria w Biesach się trzyma :wink: A przyszły do światła, czy w dzień?
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Post autor: Dispar »

Świeciłem w okolicach Cisnej na takim wzniesieniu gdzie w dole płynął sobie potok. Motyle przylatywały zaraz po zapadnięciu zmroku przez 40 minut i koniec lotów.
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

No to jest trzecie stanowisko w Bieszczadach, ja łapałem je w Baligrodzie i Kalnicy.
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Post autor: Dispar »

Leśniczówka Huszlew 23 09 2007 Horisme corticata - 1 exx. Nowy gat. dla woj.mazowieckiego. D. Wasiluk leg.

Czytałem kiedyś publikację w starych numerach P.P.E. o rozprzestrzenianiu się tego gat. na wschód kraju w sadzonkach Clematisów i w końcu dotarł i do nas :D . Darek posadził kilka Clematisów trzy lata temu więc już wtedy jakieś poczwarki tam musiały w nich byc. Prawdopodobnie w ten sam sposób na naszym terenie pojawił się kilka lat temu jeden exx. Ch. rufifasciata który też był złowiony na leśniczówce na której Darek wcześniej mieszkał i tam też było sporo Clematisów.
Awatar użytkownika
Paweł Czudec
Posty: 348
Rejestracja: środa, 2 lutego 2005, 16:42
UTM: XC17
Lokalizacja: Banbury(UK), Rzeszów

Post autor: Paweł Czudec »

Dispar pisze:Leśniczówka Huszlew 23 09 2007 Horisme corticata - 1 exx. Nowy gat. dla woj.mazowieckiego. D. Wasiluk leg.
Tu z datą coś nie tak.
Według tej stony http://www.lepidoptera.eu/show.php?ID=699&country=PL i zdjęciu tam załączonym przez autora wychodzi na to, że był on nowy już w 2003r.
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Post autor: Dispar »

Ale nawaliłem byków :oops: .
Powinno byc: 03 09 2007r. Nie widziałem tego zdjęcia ze strony Krzyśka - dane wziąłem z ,,The Lepidoptera of Poland" 2000. Więc ten gatunek nie jest nowy dla Mazowsza ale jest chociaż nowy dla mojego terenu.
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Zdjęcie na stronie Krzyśka Jonko jeszcze nic nie znaczy, póki Witold Kamocki nie opublikuje tych danych lub nie podaruje okazu do Checklisty, to Darka znalezisko ma szansę być jako pierwsze :wink:
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Mam pewne wątpliwości, co do tego, co pisze Adam. Doniesienie o złapaniu jakiegoś gatunku powinno być wiarygodne i podane do publicznej wiadomości. Skoro ktoś publicznie (na stronach internetowych) poinformował o występowaniu gatunku w jakimś miejscu, to poinformował i już. Wiadomo, że tam występuje i wiadomo, kto i kiedy go złapał. Dlaczego mamy udawać, że tego nie wiemy?
Nie zmienia to faktu, że warto, aby ta informacja została upubliczniona w sposób bardziej formalny. Ale jeżeli ktokolwiek będzie kiedyś pisał o występowaniu tego gatunku w Polsce, to powinien poinformować, że o pierwszym znalezieniu informował ten-to-a-ten.
Adamie, a dane które sam zbierasz na swojej stronie mają jakąś wartość, czy są bezwartościowe? Mogę się na nie powołać, czy nie mogę?
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Jacek Kalisiak pisze:jeżeli ktokolwiek będzie kiedyś pisał o występowaniu tego gatunku w Polsce, to powinien poinformować, że o pierwszym znalezieniu informował ten-to-a-ten.
Adamie, a dane które sam zbierasz na swojej stronie mają jakąś wartość, czy są bezwartościowe? Mogę się na nie powołać, czy nie mogę?
Jesli sledzisz wyroki SN, to wiesz, ze jesli te stronki sa aktualizowane przynajmniej raz na rok to jest to czasopismo, a tym samym dane faunistyczne (tak jak oferty sprzedazy gaci, wspomnienia dwunastolatek czy nasze dyrdymaly na forum) zostaly opublikowane (i nic to, ze za godzine moga zniknac...). Tylko jeszcze admini musza pogalopowac do sadu zarejestrowac swoje czasopisma, bo inaczej grozi im odpowiedzialnosc karna.

Pawel
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Paweł, ja polemizowałem z opinia Adama. Wyroków SN nie śledzę, ale nawet gdyby tego wyroku nie było (a było o nim głośno), to miałbym takie samo zdanie. W przypadku danych faunistycznych chodzi o ich podanie do publicznej wiadomości, a nie o opublikowanie w sensie kodeksowym. Ja trzymam się tego, że to są zupełnie dwie różne sprawy. Oddzielną jeszcze sprawą jest niezbędna dbałość o sposób podawania tych danych. Np. niektórych informacji podawanych na tym forum lub podawanych na stronkach foto-polujących ja nie uznam za wiarygodne, choć podane do publicznej wiadomości. Może na szczęście w większości wypadków te mało wiarygodne informacje dotyczą gatunków pospolitych.
Konto nieaktywne

Post autor: Konto nieaktywne »

Zastanawiam się dlaczego doniesienie (ZE ZDJĘCIEM!!!) w sieci ma być złe, a takie w publikacji drukowanej bez jakiejkolwiek reprodukcji graficznej dobre? Czy sam fakt znalezienia jakiegoś gatunku przez osobę wiarygodną należy traktować, jakby w ogóle nie miał miejsca, dopóki doniesienie to nie zostanie wydrukowane?
Nie miej żalu Adam, szanuję Twoją wiedzę, niemniej poruszyłeś kwestie, w których się nie zgadzamy. Dla mnie każda weryfikowalna informacja jest dobra.

I jeszcze dygresja. Nie rozumiem dlaczego do Checklistu mają być wpisywane jedynie okazy przekazane oficjalnie do jakiś zbiorów uczelnianych. Jest to może w zamyśle dobre podejście, ale w świecie rzeczywistym zupełnie niepraktyczne - wiele okazów nie jest wymienianych w Checkliście i zostaje w prywatnych zbiorach bo ich znalazcy nie chcą się ich w danej chwili pozbywać. Gdyby chociaż było tak, że to etatowi lepidopterolodzy zatrudniani na uczelniach dostarczali w skali kraju więcej informacji niż cały ruch amatorski... Ale jest dokładnie odwrotnie. A w dodatku praktyka pokazuje, że przekazanie okazu na uczelnie (o ile ma on szczęście i trafi akurat tam, gdzie ktoś się nim właściwie zaopiekuje a nie wsadzi do jakiejś gabloty i zapomni) paradoksalnie ogranicza dostęp do okazu ponieważ teoria o nieutrudnianiu udostępniania zbioru jest daleka od praktyki (a to nie ma profesora czy doktora, a to nie wiadomo gdzie okaz się znajduje, a to ktoś pożyczył i nie oddał...)... I chyba żaden z tych publicznych zbiorów nie jest pod tak dobrą opieką jak przeciętny przyzwoity zbiór amatorski (nie uwierzę, że ktoś lepiej zajmie się państwowym niż własnym). Co gorsza były przypadki, że zadbany zbiór trafiał pod koniec życia czy po śmierci amatora na łono państwowe i to był początek jego końca.
To były jedynie dygresje wynikłe PRAKTYCZNEGO spojrzenia na świat, nie zamierzam walczyć z kimkolwiek czy wspierać tutaj jakiekolwiek podejście, opisuje jedynie to, z czym się spotkałem w realnym świecie.

[ Dodano: Wto 04 Wrz, 2007 11:49 ]
Ale żeby znowu nie zrobił się offtop:
pluviarię widziałem 15km od Jarosławia, podkarpackie, 21 czerwca.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Therapis. flavicaria (Den. & Schiff. 1775)...

Post autor: Jarosław Bury »

Odnośnie H. pluviaria - w zbiorze prywatnym posiadam kilka egzemplarzy z 01.05.2000 r - z ok. Jarosławia oraz Therapis flavicaria (Den & Schiff. 1775) z ok. Przemyśla - okazy z 30.07.1998 i 07.08.1999 r.

PS. Niebawem dodam zdjęcie - ładuję baterię do aparatu :wink:
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Oczywiście, że jest to jakaś informacja, ale chodzi mi tu głównie o wiarygodność tej informacji i jej weryfikowalność. Do Krzyśka Jonko podsłyłają zdjęcia setki ludzi, o których w większości nic nie wiemy.
Dla mnie o wiele wartościowsza jest informacja, że Darek Wasiluk złowił H. corticata w mazowieckiem, bo on złowił i ma okaz, niż zdjęcie tego gatunku na stronie Motyle Europy. W jaki sposób, dajmy na to za 20, 30 czy 50 lat będzie można można tę konkretną informację ze strony Krzyśka zweryfikować? Czy istnieje okaz, czy strona Motyle Europy będzie wtedy istnieć (mam nadzieję, że tak :D ), kim był, jest autor, itd...
Jacek Gąsienica pisze:I jeszcze dygresja. Nie rozumiem dlaczego do Checklistu mają być wpisywane jedynie okazy przekazane oficjalnie do jakiś zbiorów uczelnianych.

Przecież dobrze Wojtku wiesz, że tak nie jest. Moje okazy do Checklist trzymam wszystkie w domu, może kiedyś tam, trafią do muzeum, nie wiem. Można okaz przekazać mnie, Tobie i każdemu współautorowi bazy i nie musi on od razu trafić do muzeum.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Oczywiście, że istnieje problem upubliczniania informacji związany z ich wiarygodnością. Publikowanie informacji związane jest z podjęciem pewnego wysiłku, koniecznością napisania tekstu na pewnym poziomie językowym, czasami dochodzi recenzja, do tego sam artykuł, nawet short musi być czymś więcej niż nazwą gatunku i datą złapania. Cały ten kanał był i jest pewnego rodzaju filtrem, dosyć dobrze weryfikującym również pod względem wiarygodności, bo czemu ktoś miałby podejmować cały ten wysiłek związany z publikacją po to, aby podać jakąś nieprawdziwą informację. A jeżeli podał, to raz przyłapany miał problem i jego dotychczasowe dane uznawano za niewiarygodne.
Tymczasem Internet i upublicznianie informacji w Internecie to nowa jakość i wszelkie informacje tu zamieszczane mogą być uznawane za mało wiarygodne, bo nie ma tego wstępnego filtra, nie ma nawet niewielkiego wysiłku, można sobie napisać wszystko. Jednym z objawów tego zjawiska są te zdjęcia niefrasobliwie podpisywane jakąś nazwą gatunkową z komentarzem "sprawdziłem w necie, to jest to".

Autorzy checklisty postawili jakiś filtr, dzięki któremu ich dane mają być wiarygodne.

Reasumując, moim zdaniem, podanie informacji ze zdjęciem na stronie Krzyśka jest upublicznieniem informacji i to dość wiarygodnym. Pokazywanie zdjęć na niektórych stronach ludzi pojawiających się na tym forum też jest upublicznieniem informacji, tyle że zawartość tych stron i sposób, w jaki wymyślają podpisy pod zdjęciami czyni je mało wiarygodnymi. Ale nie zawsze łatwo jest takie rozróżnienie poczynić.

Jak już w tym wątku pisano, jest wiele informacji w rękach entomologów, które nie są upubliczniane. Z drugiej strony jest takie medium jak Internet, w którym można by upubliczniać dane, które w inny sposób prawdopodobnie upublicznione nie będą. Jak połączyć jedno z drugim, aby te informacje umieszczone w Internecie mogły być uznane za wiarygodne? Takie próby czynią Krzysiek i Adam, ale wpisów nie jest zbyt wiele.

Dla przykładu strona FaunaEuropaea jest źródłem cennym i przygotowanym z udziałem profesjonalistów, a więc wydaje się wiarygodna. Z drugiej strony wiele informacji o występowaniu gatunków w Polsce jest podejrzana, może nawet powinno się powiedzieć nieprawdziwa i nie sposób na podstawie tego źródła je uwiarygodnić.
Konto nieaktywne

Post autor: Konto nieaktywne »

Adam Larysz pisze:
Jacek Gąsienica pisze:I jeszcze dygresja. Nie rozumiem dlaczego do Checklistu mają być wpisywane jedynie okazy przekazane oficjalnie do jakiś zbiorów uczelnianych.

Przecież dobrze Wojtku wiesz, że tak nie jest. Moje okazy do Checklist trzymam wszystkie w domu, może kiedyś tam, trafią do muzeum, nie wiem. Można okaz przekazać mnie, Tobie i każdemu współautorowi bazy i nie musi on od razu trafić do muzeum.
Widocznie są równi i równiejsi... Ja, kiedy kilka lata temu osobiście zapytałem prof. Buszkę o konieczność przekazywania materiałów wpisywanych do Checklistu, dostałem polecenie przekazywania wszystkiego do zbioru muzeum zoologicznego UJ (żeby nie było jakiś niedomówień nie jest to zbiór podległy prof. Buszce). Odkąd jestem związany z muzeum rzeczywiście tak robię, ale mam kilka okazów "z górnej półki", jeszcze z dawnych czasów i nie bardzo mam ochotę się ich pozbywać pojedynczo, zwłaszcza, że podobnie jak Ty wolę przekazać kiedyś cały zbiór w jednym kawałku.

EDIT:
Może to dlatego,z że nie jestem współautorem, jako niższy stopniem wypełniam jedynie obowiązki jednego z autorów, który "nie ma czasu" i po mojej działalności nie będzie w tym programie śladu.
Ostatnio zmieniony wtorek, 4 września 2007, 14:38 przez Konto nieaktywne, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Ciekawa dyskusja - zgadzam się z Adamem i Jackiem co do wątpliwości odnośnie danych, a czasem i oznaczenia gatunków na stronach internetowych zamieszczających zdjęcia od setrek autorów, w przeważającej mierze amatorów. To zawsze niesie ze sobą możliwość błędów o różnej skali ważności (błędy literowe, zamiana daty, zamiana miejscowości czy kraju obserwacji, wreszcie nieprawidłowych oznaczeń gatunku - które wielokrotnie obserwowałem i starałem sie korygować również na własnej www) Stąd wydaje się, że lepiej do takiego źródła informacji podchodzić z rezerwą, a z całą pewnością nie stanowi ono naukowego źródła na które może powoływać się badacz, naukowiec. Na szczęście istnieje możliwość osobistego sprawdzenia prawidłowości oznaczenia danego egzemplarza dowodowego, co do informacji na etykiecie wiarygodność i rzetelność autora muszą być 100% - inaczej wszystkie doniesienia musielibyśmy opatrzeć dopiskiem "wątpliwe".
Idąc dalej tym tokiem rozumowania istotne dane faunistyczne warto publikować na łamach naukowych czasopism zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami publikacji (wówczas posiadaja one niezaprzeczalnie walor publikacji naukowej) wszystkie inne doniesienia, jak chocby publikowane na tym forum traktuję jedynie jako dane informacyjne...

A więc informacyjnie: Therapis flavicaria (Denis & Schiffermuller, 1775) - Polska, Podkarpacie, Przemyśl, 07.08.1999 r.
Załączniki
Therapis flavicaria (Denis & Schiffermuller, 1775) - Polska, Podkarpacie, Przemyśl, 07.08.1999 r. UV. Leg. et det. Jarosław Bury.
Therapis flavicaria (Denis & Schiffermuller, 1775) - Polska, Podkarpacie, Przemyśl, 07.08.1999 r. UV. Leg. et det. Jarosław Bury.
DSC_5377a(8x6)07.jpg (131.44 KiB) Przejrzano 12575 razy
Therapis flavicaria (Denis & Schiffermuller, 1775) - Polska, Podkarpacie, Przemyśl, 30.07.1998 r. Znaleziony martwy przy UV. Leg. et det. Jarosław Bury. Forma.
Therapis flavicaria (Denis & Schiffermuller, 1775) - Polska, Podkarpacie, Przemyśl, 30.07.1998 r. Znaleziony martwy przy UV. Leg. et det. Jarosław Bury. Forma.
DSC_5378a(8x6)07.jpg (108.5 KiB) Przejrzano 12572 razy
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Post autor: Dispar »

Pogórze Przemyskie to w/g mnie w tej chwili najciekawszy chyba w kraju teren na którym można się będzie jeszcze spodziewac wielu dawno nie stwierdzonych lub nowych gatunków dla Polski. Idaea rusticata którą Jarek stwierdził też u siebie jest nie mniej rzadka niż T.flavicaria.

[ Dodano: 07-09-07, 00:01 ]
Piękną mieliśmy noc dzisiejszej nocy na Mielniku :D
Z ciekawszych gatunków do ekranu leciały: A. lutulenta, A. chi, S. celsia, E. obelisca, zlatane N. interposita, był nawet 1 exx. C. juventina, A. caecimacula, P. parallelolineata, parka A. convolvuli.
Awatar użytkownika
Krzysiek Jonko
Posty: 325
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 10:23
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Krzysiek Jonko »

Posty na forum, że złapałem gatunek XXX giną.
Zapraszam do wprowadzania obserwacji na Motyle Europy .
W najbliższym czasie uruchomię oficjalną wersję modułu Checklist 2001-2010, który może pobierać dane z modułu obserwacji. Jakby ktoś coś chciał dopytać - napraszam na mail: info@lepidoptera.eu

Krzysiek
admin
Administrator
Posty: 1597
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Post autor: admin »

Ja myslę, że to nie o to chodzi czy posty giną czy nie, bo właściwie NIE GINĄ (bo niby dlaczego miałyby znikać jakieś posty) chociaż częśc postów zginęła podczas awarii Forum ale to inna kwestia. Ogolnie trzeba sobie powiedziec że FORUM nie będzie słuzylo jako baza danych, rekordów, nie da sie tych danych zbierac, sortować czy wyszukiwać. Informacjami na FORUM można się ze sobą doskonale dzielić wraz z komentarzami, nastepuje dyskusja i tego nic nie zastąpi. Natomiast do zbierania danych służa inne narzędzia, i jeśli takie powstaną ON-Line to na pewno bedą dobrym uzupełnieniem istniejącego "stanu rzeczy" w sieci.

Reasumując - nie widze żadnego problemu w tym, żeby dzielić się aktualnymi informacjami na Forum z uzytkownikami - a nuż kogoś to zmobilizuje i u siebie też coś podobnego złowi. To nie jest forma zbierania danych (w tym czy innym temacie) lecz jedynie dział: Aktualne obserwacje terenowe :-)
Awatar użytkownika
Krzysiek Jonko
Posty: 325
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 10:23
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Krzysiek Jonko »

Pisząc "giną" nie miałem na myśli fizycznego znikania.
Chodziło mi o to, że nie jest to uporządkowane i zebrane w jakiś sensowny, dający się wykorzystać sposób ;-)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Aktualne obserwacje terenowe”