żerowiska Oberea linearis

Jeśli chcesz się podzielić swoimi obserwacjami i połowami terenowymi na bieżąco to tutaj. Być może ktoś właśnie w Polsce również złowił to samo... Dobre miejsce na wymianę obserwacji w sezonie.
Marek Hołowiński
Posty: 5059
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

żerowiska Oberea linearis

Post autor: Marek Hołowiński »

Wracając z eskapady po Zamojszczyźnie wstąpiłem w stare swoje obejścia w okolicach Sawina, aby sprawdzić jak się miewa S spuleri. Niestety poza tym jednym krzakiem leszczyny nic więcej na razie tu nie znalazłem. Jednak na tym samym krzaku leszczyny zauważyłem na dwóch szczytowych pędach znany mi z dawnych lat obrazek. Otóż zamiera pęd szczytowy, a jego rolę przejmuje jeden z bocznych. Kiedy przyjrzymy się bliżej, w tym szczytowym jest kanał. Wierzchołek się łatwo obłamuje i widać że chodnik wchodzi niżej. Dwuletni pęd w tym miejscu często grubieje. Tu na pewno żeruje Oberea linearis.
Załączniki
1.jpg
1.jpg (89.48 KiB) Przejrzano 3351 razy
2.jpg
2.jpg (93.3 KiB) Przejrzano 3351 razy
Marek Hołowiński
Posty: 5059
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: żerowiska Oberea linearis

Post autor: Marek Hołowiński »

Przemogła mnie ciekawość. Zajrzałem do żerowiska, a tam jest już poczwarka.
Załączniki
1.jpg
1.jpg (130.54 KiB) Przejrzano 3232 razy
2.jpg
2.jpg (92.31 KiB) Przejrzano 3232 razy
Marek Hołowiński
Posty: 5059
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: żerowiska Oberea linearis

Post autor: Marek Hołowiński »

Dziś trafiłem na kolejne żerowisko. Tym razem miałem aparat i zrobiłem fotki w warunkach naturalnych.
Załączniki
widać martwy pęd, a poniżej żywy wyraźnie zgrubiały w stosunku do niższej części
widać martwy pęd, a poniżej żywy wyraźnie zgrubiały w stosunku do niższej części
1b.jpg (143.8 KiB) Przejrzano 3140 razy
Tu widać żer larwy powodujący obumarcie pędu
Tu widać żer larwy powodujący obumarcie pędu
2b.jpg (139.24 KiB) Przejrzano 3140 razy
3b.jpg
3b.jpg (139.2 KiB) Przejrzano 3140 razy
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: żerowiska Oberea linearis

Post autor: Brachytron »

Tak z ciekawości. Ile lat trwa rozwój, bo ta dzisiejsza leszczyna to chyba taka 3latka.
Marek Hołowiński
Posty: 5059
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: żerowiska Oberea linearis

Post autor: Marek Hołowiński »

Zasiedla pędy jednoroczne. W pierwszym roku żeruje w tym pędzie powodując jego zamarcie. Jedna z bocznych ostatnich gałązek przejmuje jego rolę, a larwa schodzi w dół do dwuletniego odcinka pędu. Tu drąży chodnik w rdzeniu ok 10 cm długości. W ostatniej fazie żerowania odwraca się, przepoczwarcza i chrząszcz wychodzi ułamanym wskutek swojego żerowania kikutem.
Generacja dwuletnia.
:hi:
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: żerowiska Oberea linearis

Post autor: Brachytron »

:hi:
Marek Hołowiński
Posty: 5059
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: żerowiska Oberea linearis

Post autor: Marek Hołowiński »

Pojawił się już pierwszy chrząszczyk.
Załączniki
1aa.jpg
1aa.jpg (141.17 KiB) Przejrzano 3036 razy
1ab.jpg
1ab.jpg (145.5 KiB) Przejrzano 3036 razy
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9511
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Re: żerowiska Oberea linearis

Post autor: Jacek Kurzawa »

:ok:
Wczoraj przeglądałem leszczyny na stanowisku w Spale, gdzie ona jest, bo spotkałem dwa okazy na przestrzeni 20 lat :-)
Niestety, na przeglądanie leszczyn miałem tylko 20 minut, znalazłem 1 kolebkę (zeszłoroczną), więc to już jest jakiś sukces. Jednak poza tym nie udało mi się zlokalizować innych żerowisk. I dlatego mam kilka pytań:

"pędy jednoroczne" to odrosty od starszych gałęzi, czyli te położone wyżej na leszczynie, na wysokosci około 1,7-2,5 m czy to młode jednoroczne gałązki wyrastające z ziemi (proste, idealne na kijki do kiełbasek)?
na jakiej wysokości spotykane są żerowiska?
Czy zasiedlane są pędy w ocienieniu (np wewnątrz drzewostanu) czy raczej na brzegach dróg?

Ze zdjęcia widać, że ta gałązka jest grubsza niż te jednoroczne, jakaś taka porządna. Ile cm w ciągu roku przyrasta taki "pęd jednoroczny"?
Marek Hołowiński
Posty: 5059
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: żerowiska Oberea linearis

Post autor: Marek Hołowiński »

Pęd jednoroczny może być na każdym innym pędzie, nawet tym co ma 20 czy 100 lat. Jest to przyrost z ubiegłego roku.
Wiosna, rozwijają się pączki, te szczytowe dają pędy główne, prowadzące, z bocznych wyrastają gałęzie. Wszystkie są pędami jednorocznymi, a w kolejnym roku już będą dwuletnimi itd.
Samica składa jajo na takim pędzie. Nie obserwowałem czy jest to na pączku, w pachwinie liścia czy zupełnie przypadkowo. Larwa jak widać po żerowiskach, najpierw drąży niewielki płatowaty chodnik pod korą, ale bardzo szybko wgryza się do rdzenia i prowadzi tu żer w wyniku czego ten pęd zamiera. Nie obserwowałem w której części odbywa się pierwsze zimowanie. Po przezimowaniu drąży ten chodnik niżej do zeszłorocznego przyrostu (pędu dwuletniego). Po drugim zimowaniu następuje przepoczwarczenie. W tym momencie ten odcinek pędu jest już trzyletni.
Żerowiska obserwowałem zarówno w ocienieniu, wewnątrz lasu jak i na obrzeżach zarówno na tych pędach prostych (odroślowych) jak i na gałęziach.
Kilka lat temu trafiłem na zgrupowanie starych żerowisk, wszystkie były na tych prostych pędach. Było to z daleka widoczne, bo każdy z nich był charakterystycznie zgięty po tym jak po zamarciu szczytowego pędu jego rolę przejmował jeden z pędów bocznych.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualne obserwacje terenowe - chrząszcze”