Rzadka forma samicy Coliasa

domino
Posty: 297
Rejestracja: sobota, 7 kwietnia 2012, 13:21
Lokalizacja: Leszno

Rzadka forma samicy Coliasa

Post autor: domino »

Moje pytanie dotyczy jak często mniej więcej to znaczy na ile spotkanych samic Colias palaeno trafia się forma illgneri? Podobno to rzadka odmiana barwna, ale ciekawi mnie jak rzadka. Czy np. 1 illgneri na 50 zwykłych palaeno czy rzadziej? Aha, może miałby ktoś zdjęcie tej formy barwnej? Pozdrawiam.
Marek Hołowiński
Posty: 5058
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Rzadka forma samicy Coliasa

Post autor: Marek Hołowiński »

domino pisze: Podobno to rzadka odmiana barwna, ale ciekawi mnie jak rzadka. Czy np. 1 illgneri na 50 zwykłych palaeno czy rzadziej? Aha, może miałby ktoś zdjęcie tej formy barwnej? Pozdrawiam.
1 illgneri na 171,248 zwykłych palaeno :mrgreen:
domino
Posty: 297
Rejestracja: sobota, 7 kwietnia 2012, 13:21
Lokalizacja: Leszno

Re: Rzadka forma samicy Coliasa

Post autor: domino »

Hmmm.... Oczekiwałem odpowiedzi na poziomie entomologicznym a nie żartu z mojego zapytania... :no: Chodzi mi o odpowiedź tak średnio rzecz ujmując, nie oczekuję przecież dokładnej cyfry :laugh: Czym w ogóle charakteryzuje się ta forma?
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Rzadka forma samicy Coliasa

Post autor: Brachytron »

Takie sytuacje mogą się powtarzać. Google - palaeno illgneri - grafika - klik - oglądasz bardzo ładne zdjęcia, jest nawet na ebayu.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Rzadka forma samicy Coliasa

Post autor: Grzegorz Banasiak »

domino pisze:Hmmm.... Oczekiwałem odpowiedzi na poziomie entomologicznym a nie żartu z mojego zapytania... :no: Chodzi mi o odpowiedź tak średnio rzecz ujmując, nie oczekuję przecież dokładnej cyfry :laugh:
Jakie pytanie, taka odpowiedź :)
domino pisze:Czym w ogóle charakteryzuje się ta forma?
www.google.pl - tam jest prawie wszystko.
Domino, na Twoim poziomie wiedzy takie pytania prowokują do odpowiedzi takich jakie otrzymujesz. Trudno nawet udzielać jakichś rad, pytania są - co tu dużo mówić - zabójcze ;)

Podsyłam kilka linków, żeby uprzedzić pytania i odciążyć Cię od stresującego przeszukiwania sieci:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Szlaczko%C5%84_torfowiec
http://www.iop.krakow.pl/pckz/opis.asp?id=84&je=pl
http://www.lepidoptera.eu/show.php?ID=17
http://new.esperanzainsects.com/specime ... 0/2450.php
http://zipcodezoo.com/Animals/C/Colias_illgneri/
http://www.lepiforum.de/cgi-bin/lepiwik ... as_Palaeno
http://rcin.org.pl/Content/15823/WA058_ ... Nr-6-5.pdf
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7254
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Rzadka forma samicy Coliasa

Post autor: Rafał Celadyn »

Brachytron pisze:Google - palaeno illgneri - grafika - klik - oglądasz bardzo ładne zdjęcia
...nie,nie -to byłoby zbyt proste ...poza tym to dział domina ,i nikt nie powinien podawać tak prostych i banalnych rozwiązań ,no bo w końcu, jak miały by tutaj powstawać tak intrygujące i wciągające tematy :?
...tak musi być .... :tak:
:hi:
Rafał
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Rzadka forma samicy Coliasa

Post autor: Kamil Mazur »

Dobra, pierdu, pierdu, a ja odpowiem wprost.
Domino posłuchaj, samiec Colias palaeno jest żółty, a samica jest taka, no nie wiem jak to nazwać, szaro-biała.
Forma o którą pytasz, występuje wśród samic i polega na tym, że są one tak samo żółto ubarwione jak samce. Swoją drogą skoro znalazłeś gdzieś tą nazwę to dziwi mnie pytanie jakie zadałeś czyli "Czym w ogóle charakteryzuje się ta forma?". Niemniej, właśnie Ci odpowiedziałem. Polecam pozycję autorstwa Romaniszyn, Schille - gdzieś znajdziesz link na forum. Zassij i poczytaj. Tam jest opisane mnóóóóstwo form, wszelkich motyli. W tamtych czasach chyba to było priorytetem nazywać wszystko co się w jakikolwiek sposób różni od formy nominatywnej, ale nieważne.

Co do liczebności tej formy już dostałeś odpowiedź od Marka.
admin
Administrator
Posty: 1597
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Re: Rzadka forma samicy Coliasa

Post autor: admin »

Przypominam że w dziale dla początkujących wolno zadać pytania proste i banalne, taka jest idea tego miejsca.

Pytanie jest z pozoru banalne, ale z Waszych odpowiedzi nie wynika, czym charakteryzuje się ta forma. Domino może mysleć w ten sposób: jeśli chodziłoby o to, że samice są żółte a nie białe, to czy ta forma może wystepować u samców, które są zawsze żółte? A co z samicami, które są tylko troszkę żółtawe, już nie białe ale jeszcze nie żółte? Co definiuje granicę (umowną) między białym a żółtym? Czy jest dostepny jakiś opis, definicja tej formy? W linkach podanych przez Grzeska tylko dwa razy wystepuje wzmianka o tej formie, reszta linków jest nieprzydatna w kontekście pytania domino.... itd....
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9495
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Rzadka forma samicy Coliasa

Post autor: Jacek Kurzawa »

Marek Hołowiński pisze:1 illgneri na 171,248 zwykłych palaeno :mrgreen:
Ciekawe, że w życiu złowiłem około 20 szt C.paleno i mam tą formę oraz kilka samic lekko przyżółconych. Jakoś specjalnie nie przebierałem, to była próba losowa. Jutro może wrzucę fotki.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Rzadka forma samicy Coliasa

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Jacek, Kamil odpowiedział na pytanie dotyczące wyglądu formy. Marek też odpowiedział.

To, że dział jest dla początkujących nie oznacza, że nie można udzielić odpowiedzi adekwatnych do pytań. Pytania początkujących są zwykle kierowane do bardziej zaawansowanych, jeśli zatem nie będą oni odpowiadać stanowczo, to ci początkujący nie będą mieć szans na wyciąganie wniosków i będą tkwić w mrzonkach o rzadkości, odcieniach form i występowaniu w brzozowym lasku składającym się z sześciu brzózek oraz trzech osik oddalonych o trzysta metrów. Będą drążyć temat czy jakiś ekstremalnie rzadki gatunek może latać u nich za domem lub garażem sąsiada i co zrobić, żeby latał. Cały swój "badawczy" program ograniczą do pytań na forum a poszukanie czegoś w google przerośnie ich możliwości.

Cel edukacyjny moim zdaniem nie zostanie wtedy osiągnięty, wypielęgnujemy za to bylejakość i lenistwo a przy następnych pytaniach wywołamy obrazę młodzieńca - bo przecież jemu się należy gotowe, bez wysiłku.

Nie wiem, może ja na starość dziwny się robię...
Awatar użytkownika
Piotr Sroka
Posty: 177
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:30
UTM: FV18
Lokalizacja: Ropienka

Re: Rzadka forma samicy Coliasa

Post autor: Piotr Sroka »

zakładam, że z tą formą jest jak z formą valesina u A.paphia - w jednych miejscach jest bardzo pospolita, w innych bardzo rzadka lub wcale.
Domino, Ty martw się, żebyś tego coliasa w ogóle w życiu zobaczył... :)
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Rzadka forma samicy Coliasa

Post autor: Kamil Mazur »

Piotr Sroka pisze:zakładam, że z tą formą jest jak z formą valesina u A.paphia - w jednych miejscach jest bardzo pospolita, w innych bardzo rzadka lub wcale.
Domino, Ty martw się, żebyś tego coliasa w ogóle w życiu zobaczył... :)
No właśnie Piotrek, też chciałem to porównać do f.valesina ale po zastanowieniu nie do końca byłoby to na miejscu. Z tą formą jest tak że spotkałem ją jeden jedyny raz i to pod Poznaniem w 90tych latach, a widuję tego motyla corocznie w dużych ilościach u siebie i w Bieszczadach, stąd w moim odczuciu jest rzadka. Piotrek ma odmienne odczucia.
Przenosząc to na C.palaeno, skoro Jacek złapał 20 i wśród nich jest/są żółte samice illgneri to mogłoby to sugerować, że jest dużo pospolitsza niż szara valesina u A.paphia. Zatem z mojej strony ciężko tak odpowiedzieć czy te żółte samice to rarytas czy nie. Tym bardziej dla mnie ponieważ w życiu nie spotkałem nawet normalnego C.palaeno :laugh:

Co do pytań domina to niezmiennie jestem podobnego zdania jak miłościwie panujący admin, że tutaj w tym dziale się nie krytykuje, czy to młody czy to stary. Powinien być tutaj istnieć taki Iron Dome przeciwdziałający atakom jak w Izraelu. W każdym innym dziale ostrzał jest jak najbardziej możliwy i często wskazany :gun:
Awatar użytkownika
Piotr Sroka
Posty: 177
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:30
UTM: FV18
Lokalizacja: Ropienka

Re: Rzadka forma samicy Coliasa

Post autor: Piotr Sroka »

no widzisz, a w pod Warszawą w mojej ocenie jedna na 10-15 samic była valezina :) Czasem widziałem kilka sztuk valeziny jednocześnie.
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Rzadka forma samicy Coliasa

Post autor: Kamil Mazur »

Piotr Sroka pisze:no widzisz, a w pod Warszawą w mojej ocenie jedna na 10-15 samic była valezina :) Czasem widziałem kilka sztuk valeziny jednocześnie.
Dlatego odpowiedź Marka choć ironiczna, była jak najbardziej na miejscu.
Awatar użytkownika
Piotr Sroka
Posty: 177
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:30
UTM: FV18
Lokalizacja: Ropienka

Re: Rzadka forma samicy Coliasa

Post autor: Piotr Sroka »

mam na mysli to, że akurat tam, gdzie łowił Jacek forma illgneri mogła być liczna, jak valezina na Mazowszu. Mówisz, że na Podkarpaciu jest rzadka. Ciekawe, jak wygląda wystepowanie formy illgneri wśród samic palaeno na torfowiskach w Bieszczadach. Byc może analogicznie...
odpowiedź Marka, oczywiście była na miejscu - wątpię, czy ktoś prowadził takie badania.
domino
Posty: 297
Rejestracja: sobota, 7 kwietnia 2012, 13:21
Lokalizacja: Leszno

Re: Rzadka forma samicy Coliasa

Post autor: domino »

Hmm. Znam miejsce pod Poznaniem gdzie valesina trafia się mniej więcej 1/50 normalnych spotkanych perłowców. Co do palaeno nie widziałem go jeszcze w terenie. Może dlatego, że po kraju mało podróżuję a z drugiej strony wiem, że we Wielkopolsce może występować na jednym, a może góra dwóch stanowiskach. Jest też opcja, że już go w tym województwie nie ma. No właśnie. Przypadkowo podsunął się dobry temat do dalszej dyskusji. Czy Colias palaeno to gatunek występujący we Wielkopolsce czy też nie. Myślę, że mało kto potrafiłby udzielić poprawnej odpowiedzi na to krótkie aczkolwiek bardzo trudne pytanie.
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Rzadka forma samicy Coliasa

Post autor: Kamil Mazur »

domino pisze:Przypadkowo podsunął się dobry temat do dalszej dyskusji. Czy Colias palaeno to gatunek występujący we Wielkopolsce czy też nie. Myślę, że mało kto potrafiłby udzielić poprawnej odpowiedzi na to krótkie aczkolwiek bardzo trudne pytanie.
Jak to "przypadkowo podsunął Ci się dobry temat do dalszej dyskusji" ? Chcesz ją sztucznie podtrzymywać czy chcesz się czegoś tu nauczyć ?
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Rzadka forma samicy Coliasa

Post autor: Dispar »

Bardzo mnie ciekawi czy kolega domino w tym roku weźmie się dobrze za penetrowanie terenu??
Jako jeden z pierwszych ciekawszych motyli wyleci L. helle - ile stanowisk znajdzie nasz kolega???
Żeby tylko jego entomologia nie skończyła się jedynie na coniedzielnym penetrowaniu trasy dom-kościół a potem uprawianie cyberentomologi na forum :D .
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9495
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Rzadka forma samicy Coliasa

Post autor: Jacek Kurzawa »

domino pisze:Czy Colias palaeno to gatunek występujący we Wielkopolsce czy też nie. Myślę, że mało kto potrafiłby udzielić poprawnej odpowiedzi na to krótkie aczkolwiek bardzo trudne pytanie.
I tak w kółko. Domino, zrób listę gatunków o które pytałeś i listę o które jeszcze nie pytałeś. Przeczytaj wątki na Forum i zobacz jakimi metodami szuka się odpowiedzi na to jedno pytanie, zadawane dla róznych gatunków: "Czy w Wielkopolsce lata XX". Zastosuj tą metodę do wszystkich pozostałych gatunków.

Dlaczego nie szukałeś odpowiedzi tutaj:
http://data.gbif.org/species/5137582
skoro ostatnio stąd bralismy odpowiedzi dla Ciebie? Masz już wszystko wytłumaczone, teraz zrób coś od siebie i znajdź odpowiedź, by nie zadawać kolejnego pytania, na które sam możesz odpowiedź znaleźć.

Jakie dane z Wielkopolski udało Ci się odnaleźć? Z jakich źródeł? Gdzie szukałeś, co powoduje Twoje wątpliwości? Łatwiej Ci będzie pomóc, jak napiszesz co wiesz a co Ci "nie pasuje" w tym, co znalazłeś.

http://data.gbif.org/occurrences/735452800/
http://motyle.info/forum/portal2.php?sh ... ieszczenie
http://www.lepidoptera.eu/records/Speci ... 7&region=0

i książki, książki.........

Wg Krzywickiego (1982) "Z Wielkopolski istnieje jedyna wzmianka Schm., 1903/153/ z Mosiny k. Poznania. Prawdopodobnie pomyłka /roz. 6«6/."
Ponieważ gatunek ten w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat wyginął na wielu stanowiskach na Pomorzu i w centralnej Polsce można przyjąć, że w Wielkopolsce ten gatunek NIE WYSTĘPUJE.
domino
Posty: 297
Rejestracja: sobota, 7 kwietnia 2012, 13:21
Lokalizacja: Leszno

Re: Rzadka forma samicy Coliasa

Post autor: domino »

Ta wzmianka z Mosiny koło Poznania to chyba rzeczywiście pomyłka. Kiedyś miałem mapkę gdzie Colias palaeno był zaznaczony jako występujący tam dawniej. Aktualnie na 99% go tam nie ma, gdyż znam trochę okolicę i nie sądzę, aby była tam roślina żywicielska o występowaniu gatunku już nawet nie wspominając... Wątpię czy jest tam choć skrawek boru bagiennego z łochynią... :(
Marek Hołowiński
Posty: 5058
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Rzadka forma samicy Coliasa

Post autor: Marek Hołowiński »

domino pisze:Ta wzmianka z Mosiny koło Poznania to chyba rzeczywiście pomyłka. Kiedyś miałem mapkę gdzie Colias palaeno był zaznaczony jako występujący tam dawniej. Aktualnie na 99% go tam nie ma, gdyż znam trochę okolicę i nie sądzę, aby była tam roślina żywicielska o występowaniu gatunku już nawet nie wspominając... Wątpię czy jest tam choć skrawek boru bagiennego z łochynią... :(
Bory bagienne występują na całym niżu i na pewno są w Wielkopolsce.
http://www.wigry.win.pl/siedliska/91d0.htm
podobnie wygląda rozmieszczenie borówki bagiennej
http://darylasu.medio25.com/Borowka_bagienna.html
@domino nie wiem skąd czerpiesz te informacje, ale często wyglądają na wzięte z powietrza. Jak chcesz coś się dowiedzieć, czego nie ma w Twoich książkach, poszukaj w Google. W powyższym cytacie wytłuściłem fragment tekstu który podważa Twoją wiarygodność.
Awatar użytkownika
Piotr Sroka
Posty: 177
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:30
UTM: FV18
Lokalizacja: Ropienka

Re: Rzadka forma samicy Coliasa

Post autor: Piotr Sroka »

pomijając już fakt, że cała nasza zabawa polega na tym, iż to co jest w terenie, a to co jest w literaturze, to różne sprawy :D A sytuacja jest dynamiczna...
Marek Hołowiński
Posty: 5058
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Rzadka forma samicy Coliasa

Post autor: Marek Hołowiński »

Piotr Sroka pisze:pomijając już fakt, że cała nasza zabawa polega na tym, iż to co jest w terenie, a to co jest w literaturze, to różne sprawy :D A sytuacja jest dynamiczna...
oczywiście
@ domino - nie chce mi się szukać, ale zobacz tu:
http://www.gis-mokradla.info/html/index ... e=mokradla
te zielone plamy wypada obejrzeć.
domino
Posty: 297
Rejestracja: sobota, 7 kwietnia 2012, 13:21
Lokalizacja: Leszno

Re: Rzadka forma samicy Coliasa

Post autor: domino »

Przecież nie każde torfowisko zaznaczone na mapie musi się wiązać z występowaniem Colias palaeno! Aż takim optymistą co do tego gatunku bym nie był. Poza tym wiele z tych zielonych plam na mapie już nie ma odzwierciedlenia w terenie. Jest rok 2013 a nie XIXw.! Wielkopolska jest bardzo uboga w torfowiska wysokie! Colias palaeno występował kiedyś na torfowisku na północ od Poznania (gdzie dokładnie nie napiszę bo nie wiem) ale ponoć były tam już jakieś przekształcenia terenu i nie wiem czy jeszcze tam jest. Moim zdaniem jakaś szansa wiąże się jeszcze z Bagnem Chlebowo w Puszczy Noteckiej. Tam jest największe torfowisko wysokie we Wielkopolsce. Nie znalazłem jednak choćby wzmianki aby ten Colias tam był... :cry: Podsumowując racjonalnie sądzę, że jeśli ten gatunek występuje na 1 stanowisku we Wielkopolsce to jest dobrze. 2 stanowiska to szczyt marzeń, a na 99% we Wielkopolsce go nie ma. To tyle.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9495
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Rzadka forma samicy Coliasa

Post autor: Jacek Kurzawa »

domino pisze: Tam jest największe torfowisko wysokie we Wielkopolsce. Nie znalazłem jednak choćby wzmianki aby ten Colias tam był... :cry: Podsumowując racjonalnie sądzę, że jeśli ten gatunek występuje na 1 stanowisku we Wielkopolsce to jest dobrze. 2 stanowiska to szczyt marzeń, a na 99% we Wielkopolsce go nie ma. To tyle.
Domino, bo Ty szukasz "wzmianek", a to trzeba szukać motyla w terenie! Swoją wiedzę opierasz tylko na doniesieniach a one - uwierz mi - nie odzwierciedlają wcale stanu faktycznego. Dlatego też Twój "racjonalny osąd" wcale nie jest racjonalny, bo bazujesz na bardzo fragmentarycznej wiedzy.
My nie wiemy, nikt nie wie - czy C.paleano jest w Wielkopolsce. Sprawdź to koniecznie osobiście, jesli tylko masz okazję i temat Cię rzeczywiście interesuje. Pomimo braku "wzmianek" szansę na spotkanie go w terenie masz dużą - tym wiekszą, im więcej godzin spędzisz w terenie na jego poszukiwaniu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zagadnienia ogólne (motyle)”