Agonum gracile vs. Agonum micans

Radosław Mroczyński
Posty: 195
Rejestracja: sobota, 25 lipca 2009, 14:20
UTM: DE03/DE65
Lokalizacja: Iława/Olsztyn
Podziękowano: 1 time

Agonum gracile vs. Agonum micans

Post autor: Radosław Mroczyński »

Gdy przy oznaczaniu wykluczyłem już wszystkie inne gatunki z podrodzaju Europhilus... i przyszło zmierzyć się z cechą odnoszącą się do barwy odnóży (Ud i goleni) rozdzielającej Agonum gracile od Agonum micans, nabrałem wątpliwości. Dlaczego? Przecież w znanych ikonografiach te cechy tak pięknie widać :mysl: . Ano dlatego bo mam zweryfikowanego A. gracile (M. Stachowiak) o goleniach jasnych (brąz) i niewiele ciemniejszych udach (no ciemnobrązowe, jakkolwiek bym nie patrzył i manipulował oświetleniem :shock: ). I tu moje pytanie: Na co jeszcze zwracać uwagę przy odróżnianiu tej pary gatunków?

Post ten pisze dlatego, że siedzę nad takim jednym Agonum (Europhilus), który do złudzenia przypomina tego zweryfikowanego przez Pana Mietka, ale też do złudzenia przypomina A. micans ze znanych ikonografii. Wiem, ze grupa niezwykle trudna ale może ktoś będzie mógł podać mi jakieś inne cechy? Czy A. micans ma pokrywy zawsze jaśniejsze? A czy A. gracile ma czarne? I czy to jest dobra cecha? I czy podstawa przedplecza też odgrywa tu jakąś rolę?
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Agonum gracile vs. Agonum micans

Post autor: M. Stachowiak »

Witam
Pewnymi cechami pozwalającymi na oznaczenie gatunków z podrodzaju Europhilus jest chetotaksja tylnych stóp. Cechy takie jak ubarwienie pokryw, przedplecza i nóg nie dają pewności oznaczeń. Proszę korzystać z klucza opracowanego przez Joachima Schmidta (nowe wydanie FHL), a nie będzie kłopotu :-).
MS
Radosław Mroczyński
Posty: 195
Rejestracja: sobota, 25 lipca 2009, 14:20
UTM: DE03/DE65
Lokalizacja: Iława/Olsztyn
Podziękowano: 1 time

Re: Agonum gracile vs. Agonum micans

Post autor: Radosław Mroczyński »

Panie Mietku, ale nie ma podanej chaetotaksji dla A. micans czy A. piceum... Jest cos o szczecinkach na dolnej stronie członu pazurkowego, ale tam jest stwierdzenie "meist". Jednak i A. gracile ma 3 pary (moja obserwacja z okazu zweryfikowanego przez Pana) i A. micans ma 3 pary (informacja z FHL) :)

Pewnie czegos nie doczytalem...
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Agonum gracile vs. Agonum micans

Post autor: M. Stachowiak »

Wstrzymaj się z tym do połowy grudnia, kiedy już odepchnę „gorące” tematy i wrócimy do sprawy, OK?
Radosław Mroczyński
Posty: 195
Rejestracja: sobota, 25 lipca 2009, 14:20
UTM: DE03/DE65
Lokalizacja: Iława/Olsztyn
Podziękowano: 1 time

Re: Agonum gracile vs. Agonum micans

Post autor: Radosław Mroczyński »

Jak najbardziej :birra:
powaznie rozwazam odbycie szkolenia u Pana, a jakby udało sie to formalnie zalatwic (jeszcze nie wiem do konca jak, bo musialbym miec jakis dokument i tez nie wiem jaki) to moze mialbym w koncu szanse na stypendium... :ok:
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Agonum gracile vs. Agonum micans

Post autor: M. Stachowiak »

To załatwimy via e-mail :smiech:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Carabidae (Biegaczowate)”