Paramyrmosa brunnipes

Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Paramyrmosa brunnipes

Post autor: avidal »

Wypatrzeć żronkę to będzie dla mnie zawsze wydarzenie. Dopiero drugi gatunek mi się trafił. Po malutkiej Smicromyrme rufipes bardziej okazała Paramyrmosa. Myślę, ze gatunek oznaczyłem prawidłowo. Natomiast nie znalazłem o nim żadnych informacji, za wyjątkiem tej, że jest rzadka w skali kraju. Gdyby ktoś zorientowany zechciał coś dopowiedzieć, to bardzo proszę.
Załączniki
P.brunnipes.jpg
P.brunnipes.jpg (133.07 KiB) Przejrzano 4032 razy
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7281
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Paramyrmosa brunnipes

Post autor: Rafał Celadyn »

avidal pisze:Wypatrzeć żronkę to będzie dla mnie zawsze wydarzenie
...no ja przejeździłem po piachach trochę czasu ostatnio i jeszcze się nie udało,więc gratki! :ok:...a zdjęcie biotopu masz ? 8) :tup: (nawet, jeśli to tylko piaskownica :P )
Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Paramyrmosa brunnipes

Post autor: avidal »

Rownież sobie oczy wypatruję za nimi tu i owdzie. Tymczasem do spotkania doszło na zwykłej polnej drodze, jakich wiele. Ot, z jednej strony parę drzew, z drugiej pole uprawne. Na pozór nic specjalnego. A przecież lata tam i wardzanka i kilka innych grzebaczy, i śliczne pszczółki pasożytnicze. A co tam, nie zaszkodzi, jeśli jutro cyknę fotkę i ją tu wstawię.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7281
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Paramyrmosa brunnipes

Post autor: Rafał Celadyn »

avidal pisze: Na pozór nic specjalnego. A przecież lata tam i wardzanka i kilka innych grzebaczy, i śliczne pszczółki pasożytnicze.
...no właśnie, ja wardzanki spotykałem tylko na Pustyni Błędowskiej ...natomiast taszczyna pszczelego uważanego ponoć za rzadkiego, w ciągu ostatnich tygodni mam z czterech stanowisk w trzech kwadratach ...wszędzie obserwowany w sporych ilościach...
Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Paramyrmosa brunnipes

Post autor: avidal »

Rafał, nie słyszałem, aby taszczyn był uznawany za rzadkiego. I choć pospolity, to na tyle fotogeniczny, że często się przy nim zatrzymuję. Prężną populację mam pod oknem prawie że.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7281
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Paramyrmosa brunnipes

Post autor: Rafał Celadyn »

...widocznie, jakieś bzdury w książkach, które czytam, piszą :wink:
:hi:
Rafał
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Paramyrmosa brunnipes

Post autor: avidal »

Albo raczej to ja jestem niedoinformowany. Spotkałem się jedynie z informacją, że ustępuje. Ale nawet z tym trudno się zgodzić.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 6 times

Re: Paramyrmosa brunnipes

Post autor: Jacek Kalisiak »

Fajna żronka :brawo: Parę widziałem, ale takiej nigdy. Rozumiem że Łódź?
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Paramyrmosa brunnipes

Post autor: avidal »

Tak. Rejon torowisk widzewskich.
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Paramyrmosa brunnipes

Post autor: avidal »

Rafał. zdjęcie przedstawiające biotop. Wedle życzenia. Celowo tak wykadrowałem, aby było widać złamaną przez lipcową nawalnicę na wysokości 2 metrów starą topolę. To wyjątkowe drzewo. Fotografowalem na niej min: Chalcosyrphus valgus, Ceriana Conopsoides, Sesia apiformis. Myennis octopunctata przesiadywalą na niej trzy lata z rzędu. Myślę, ze zasluguje na prezentację.
Dziś chyba za gorąco na owady, przynajmniej większosc z nich. Nawłocie, zazwyczaj odwiedzane tłumnie przez chociażby grzebacze, dziś szczycą się właściwie wyłącznie pszczołami miodnymi. Natomiast na sfoconej drodze zaobserwowalem Epeolus variegatus, jakiegoś sporego nęczyna (być może S.ephippius) i Dinetus pictus. Temu ostatniemu chyba nigdy nie jest za gorąco. Każdy kto probówał wie, jak cieżko sfotografować tego kurdupla. Ruchliwy tak, ze z czasem zaczyna wręcz irytować, nawet spokojnego faceta, za jakiego się uważam. Załączam fotkę poglądową.
Załączniki
Widzew.jpg
Widzew.jpg (123.99 KiB) Przejrzano 3952 razy
Dinetus.jpg
Dinetus.jpg (69.23 KiB) Przejrzano 3952 razy
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7281
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Paramyrmosa brunnipes

Post autor: Rafał Celadyn »

Dzięks ,dzięks :ok: ,no ładna ta dróżka jak i okoliczności przyrody...Dinetusa jeszcze nie widziałem (tak jak i żronek)moim najlepszym miejscem na grzebacze i całą resztę (poza pustynią), jest nieczynne torowisko ,na razie rządzi w ilości gatunków (złotki grzebacze etc.)
:arrow:
:hi:
Rafał
Załączniki
torowisko.JPG
torowisko.JPG (143.16 KiB) Przejrzano 3922 razy
tu jest najlepiej ;).JPG
tu jest najlepiej ;).JPG (145.27 KiB) Przejrzano 3922 razy
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Paramyrmosa brunnipes

Post autor: avidal »

Faktycznie, miejscówa wygląda obiecująco. W tego typu siedliskach niesamowite jest to, że pomimo swojej zwyczajności - ot, kilka traw i trochę piachu - potrafią zaskakiwać rożnorodnością. Wracasz w to samo miejsce po kilku minutach, a tam dzieje się coś nowego. I tak można na kawałku piaskownicy spędzić pół dnia, często zaraz za domem. Tanio, wygodnie, ekscytująco.
Skoro nie widziałeś, to dołączam samicę Dinetusa. I Smicromyrme rufipes, o której również była mowa.
Załączniki
Dinetus.jpg
Dinetus.jpg (76.6 KiB) Przejrzano 3869 razy
Smicromyrme.jpg
Smicromyrme.jpg (135.15 KiB) Przejrzano 3869 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „OSOWE (Vespiformes)”