Masowy pojaw N.xanthomelas 2012

mordred
Posty: 86
Rejestracja: poniedziałek, 31 grudnia 2007, 14:16
Lokalizacja: Sandomierz/Kraków

Masowy pojaw N.xanthomelas 2012

Post autor: mordred »

A na Bliskim Wchodzie (Lasy Janowskie oraz Puszcza Sandomierska) masowy pojaw N. xanthomelas. W ciągu dwóch dni obserwowałem łącznie ok. setki motyli, w tym na samym poboczu odcinka drogi Stalowa Wola - Grębów naliczyłem 19 potrąconych ze skutkiem śmiertelnym motyli (przemieszczanie się rowerem umożliwia generowanie tego rodzaju statystyk :) Generalnie N. xanthomelas drugą co do liczebności rusałką (po kratkowcu), a na bazie obserwacji z tego weekendu można by zaczernić w atlasie rozmieszczenia kolejne siedem kwadratów UTM.

Z innych ciekawych gatunków występujących na tym terenie obserwowałem Neptis rivularis, Hipparchia hermione, Argynnis laodice oraz Heteropterus morpheus. Bardzo natomiast nędznie - tu ciekaw jestem czy Koledzy podzielają moją opinię - wygląda aktualny rok pod względem liczebności Lycaenidae :(
Załączniki
xanthomelas.jpg
xanthomelas.jpg (139.22 KiB) Przejrzano 3160 razy
Łukasz Gołębiewski
Posty: 5
Rejestracja: sobota, 28 kwietnia 2012, 16:06
Lokalizacja: Warszawa

Re: Obserwacje motyli 2012

Post autor: Łukasz Gołębiewski »

Podczas wczorajszej wycieczki (północna część mazowieckiego) również zauważyłem ogromną liczbę xanthomelasów - nigdy wcześniej nie obserwowałem tych motyli poza lasem, teraz latały wszędzie, po całej wsi, można je było zaobserwować w ogrodach razem z dużymi ilościami machaonów.
Łukasz Gołębiewski
Posty: 5
Rejestracja: sobota, 28 kwietnia 2012, 16:06
Lokalizacja: Warszawa

Re: Masowy pojaw N.xanthomelas 2012

Post autor: Łukasz Gołębiewski »

Wszystkie sztuki na rozpinadle, schwytałem 9 sztuk (płci jeszcze nie oznaczyłem). W kolejny weekend również wybiorę się w to samo miejsce, mam nadzieje zaobserwować apatury a może nawet antiopy. Ciekawi mnie tez sam teren - bardzo dużo otwartej przestrzeni, co skutkuje w sporych ilościach paziowatych, zaobserwowałem także spore ilości czeremchy, w okresie pojawu będę wytrwale szukał tutaj żeglarzy, być może coś spotkam.

Wracając do tematu masowego pojawu xanthomalasów, mamy już obserwacje z dwóch regionów, a jak wygląda sprawa w innych częściach Polski? Co mogło być powodem tak dużej ilości motyli, czy ostanie wysokie temperatury miały na to wpływ? Praktycznie wszystkie złapana przeze mnie motyle wyglądały na niedawno wyklute.

Mam nadzieję, że w kolejną sobotę dopisze pogoda i uda mi się kontynuować obserwację - tym razem zabiorę aparat i fotografa aby zebrać trochę materiału :)
Damian Sudoł
Posty: 216
Rejestracja: niedziela, 1 czerwca 2008, 11:50
Lokalizacja: Głogów Młp.

Re: Masowy pojaw N.xanthomelas 2012

Post autor: Damian Sudoł »

U mnie (Głogów Małopolski - EA65) również bardzo liczny. Na okolicznym starym dębie naliczyłem ich około 15 sztuk + 6 które odłowiłem kilka dni wcześniej. Licznie spotykałem go także w okolicznych wioskach, przynajmniej po kilka sztuk.Nigdy wcześniej nie wiedziałem ich tak dużo.
Awatar użytkownika
Witek Płachta
Posty: 787
Rejestracja: niedziela, 28 września 2008, 10:22
Lokalizacja: Gmina Rokiciny DC12

Re: Masowy pojaw N.xanthomelas 2012

Post autor: Witek Płachta »

U mnie również xanthomelas w hurcie. Zainteresowanie motyli budził sęk na dębie wokół którego widać było przebarwienie spowodowane najwyraźniej jakimś wyciekiem. Największa ilość jaką się ich tam doliczyłem to pięć. Motyle jednak co chwile odlatywały na skraj lasu i rozsiadały sie w różnych nasłonecznionych miejscach jakby chciały złapać resztki zachodzącego słońca po czym znów wracały do sęka. Myślę że musiało być ich więcej tyle że co chwilę sie podmieniały.
Czas i miejsce obserwacji to niedziela 8.VII, Pogorzałe Ługi DC12.
Załączniki
Foto. 1.JPG
Foto. 1.JPG (131.55 KiB) Przejrzano 2822 razy
Foto. 2.JPG
Foto. 2.JPG (135.01 KiB) Przejrzano 2822 razy
Foto. 3.JPG
Foto. 3.JPG (120.33 KiB) Przejrzano 2822 razy
Foto. 4.JPG
Foto. 4.JPG (105.61 KiB) Przejrzano 2822 razy
Foto. 6.JPG
Foto. 6.JPG (77.74 KiB) Przejrzano 2822 razy
Foto. 8.JPG
Foto. 8.JPG (73.65 KiB) Przejrzano 2822 razy
Foto. 9.JPG
Foto. 9.JPG (82.45 KiB) Przejrzano 2822 razy
Foto. 11.JPG
Foto. 11.JPG (120.3 KiB) Przejrzano 2822 razy
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1613
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Masowy pojaw N.xanthomelas 2012

Post autor: PawełB »

niesamowite !! Wiecie ile lat mi zajęło zrobienie zdjęcia xanthomelasa??
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Masowy pojaw N.xanthomelas 2012

Post autor: Dispar »

Witek - spróbuj posmarować ten pień przynętą to dopiero wtedy zobaczysz ile ich będzie :D .
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1613
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Masowy pojaw N.xanthomelas 2012

Post autor: PawełB »

jaką przynętę polecasz?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualne obserwacje terenowe”