Pogońcowate - prośba o oznaczenie

STAWONOGI głównie gromady: pajęczaki (Arachnida), skoczogonki (Collembola), pierwogonki (Protura), widłogonki (Diplura) i inne. Również ślimaki, bo i takie na Forum się pojawiają.

Podział stawonogów: http://pl.wikipedia.org/wiki/Stawonogi
Hatteria
Posty: 31
Rejestracja: czwartek, 2 czerwca 2011, 14:07
Gender: women
UTM: XS41

Pogońcowate - prośba o oznaczenie

Post autor: Hatteria »

Prosiłabym o identyfikację tych pająków:)
Moim zdaniem wszystkie należą do pogońcowatych, ale mogę się mylić. Wiem, że numer 1 to jakaś Trochosa, jednak nie potrafię rozpoznać gatunku. Co do numerów 2 i 3 nie mam pomysłów. Wiem, że ostatnie zdjęcie nie jest najlepsze, ale w razie czego mogę zrobić lepsze.

1.
img98.-wstawianie-linkow-z-zewnetrznych-serwerow-zabronione-.us/img98/4867/imgp7668.jpg
Awatar użytkownika
krzem
Posty: 1196
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 07:42
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time

Re: Pogońcowate - prośba o oznaczenie

Post autor: krzem »

;-) link do poprawki...
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Pogońcowate - prośba o oznaczenie

Post autor: Aneta »

Na Entomo nie linkuje się fotek z zewnętrznych serwerów, musisz je dodać jako załączniki.
Hatteria
Posty: 31
Rejestracja: czwartek, 2 czerwca 2011, 14:07
Gender: women
UTM: XS41

Re: Pogońcowate - prośba o oznaczenie

Post autor: Hatteria »

Właśnie zauważyłam, że zmienia mi linki. A przez to, że mam słaby internet i zacina mi się mozilla nie mogę już edytować, więc wrzucam zdjęcia w tym poście. Mam nadzieję, że wszystko dobrze się wyświetli.
Załączniki
IMGP7667.JPG
IMGP7667.JPG (150.09 KiB) Przejrzano 1823 razy
IMGP7668.JPG
IMGP7668.JPG (150.19 KiB) Przejrzano 1823 razy
IMGP7685.JPG
IMGP7685.JPG (145.38 KiB) Przejrzano 1823 razy
IMGP7688.JPG
IMGP7688.JPG (149.51 KiB) Przejrzano 1823 razy
IMGP7681.JPG
IMGP7681.JPG (150.66 KiB) Przejrzano 1823 razy
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Pogońcowate - prośba o oznaczenie

Post autor: Aneta »

Ze zdjęciami wszystko ok.
Co do pająków: pierwszy to faktycznie Trochosa, T. robusta/ruricola - pewną wskazówką mogą być rozmiary (ten osobnik jest dość masywny, więc skłaniałabym się ku pierwszej opcji), chociaż najlepsza metoda na Lycosidy to jednak zajrzeć w kopulatory.
Nr 2 - Pisaura mirabilis.
Nr 3 - też wygląda mi na Trochosę, powiedziałabym T. terricola.
Hatteria
Posty: 31
Rejestracja: czwartek, 2 czerwca 2011, 14:07
Gender: women
UTM: XS41

Re: Pogońcowate - prośba o oznaczenie

Post autor: Hatteria »

Ok dziękuję za pomoc :) może uda mi się zrobić dobre zdjęcie kopulatorów. Spróbuję wtedy sama jeszcze potwierdzić oznaczenie.
Awatar użytkownika
mandarinia 44
Posty: 30
Rejestracja: niedziela, 6 listopada 2011, 19:33

Re: Pogońcowate - prośba o oznaczenie

Post autor: mandarinia 44 »

Hatteria ,a wypuściłaś Trochosa,ponieważ złapałem sporą samicę i myśle w jakich warunkach ją trzymać,a jaki jest twój sposób,bo ja trzymam w pojemniku z ziemią i kryjówką z łupiny orzecha.
Hatteria
Posty: 31
Rejestracja: czwartek, 2 czerwca 2011, 14:07
Gender: women
UTM: XS41

Re: Pogońcowate - prośba o oznaczenie

Post autor: Hatteria »

W sumie to mam ją już spreparowaną, bo chcę sobie zgromadzić małą kolekcję polskich pająków;D Ale trzymałam ją przez jakieś 3 miesiące w pojemniku na mocz (tzw. moczbox). W pojemniku miała włókno kokosowe, a jako kryjówkę szczelinę przy ściance. Karmiłam ją mącznikami i dużo jadła. Od paru lat hoduję ptaszniki i trzymałam ją w takich samych warunkach:) Temperatura 25-27 stopni i stale wilgotne podłoże, ale myślę, że temperatura pokojowa 22-25 jest dobra, bo to nie jest tropikalny gatunek. Pod koniec, przed spreparowaniem złożyła kokon. Zakopała się najpierw w ziemi, i wyszła już z kokonem. Nora, w której go zrobiła, była równa okrągła i dosyć duża. Myślałam, że doczekam wylęgu młodych i zobaczę samicę z młodymi na odwłoku. Ale niestety po tygodniu porzuciła kokon, bo został zaatakowany przez roztocza.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Stawonogi (bez owadów)”