Trichoferus campestris w Polsce

Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 6 times

Trichoferus campestris w Polsce

Post autor: Jacek Kalisiak »

Podczas Giełdy Owadów w Częstochowie otrzymałem od autora (dzięki Lechu :mrgreen: ) artykuł, w którym Lech wykazuje z Polski nowy gatunek kózki:Trichoferus campestris (Fald., 1835).

Lech Kruszelnicki, 2010. Doniesienie o występowaniu Trichoferus campestris (Faldermann, 1835) (Coleoptera: Cerambycidae) w Polsce. - Acta ent.silesiana vol.18, 2010: 33-34

Taka informacja pojawiła się już w wątku viewtopic.php?f=52&t=14038 , ale niedowiarków informuję, że tamten wątek dotyczył innego gatunku. :P
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Trichiferus campestris w Polsce

Post autor: Wujek Adam [†] »

Jacek Kalisiak pisze:(...)
O gatunku dowiesz się z artykułu lub od odkrywcy, jak zechce cię poinformować.
(...)
O tym gatunku powszechnie wiadomo i bez artykułu (choć usankcjonowanie tego rekordu było potrzebne), a jego odkrywca - w znaczeniu znalazca - w tym przypadku nie jest tożsamy z Autorem doniesienia.
... co finalnie nie ma większego znaczenia, ponieważ Dispar i tak zna ich obu, i ma informacje z pierwszej ręki.

Zamieszałem trochę? :wink:

Nieważne.
Bo grunt, że wiadomo o co chodzi, i że wyszła kolejna publikacja oficjalnie powiększająca listę krajowych Cerambycidae.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 6 times

Re: Trichiferus campestris w Polsce

Post autor: Jacek Kalisiak »

Adam pisze:Zamieszałem trochę?
Trochę? Chodzi o zupełnie inny nowy dla Polski gatunek. Przecież o Trichiferus campestris nikt informować łaskawie nie musi. Ukazała się publikacja. Ale przecie ty Adam wszystkich znasz i o wszystkich nowych dla Polski kózkach w kolejce wiesz wcześniej niż ich odkrywcy.:P :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
A artykuł z kolejną nową kozą lada miesiąc, albo już się drukuje. Ostatnie szansa obstawić gatunek :wink: (nie dotyczy tych, którzy już wiedzą).
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Trichiferus campestris w Polsce

Post autor: Wujek Adam [†] »

Jacek Kalisiak pisze:
Adam pisze:Zamieszałem trochę?
Trochę? Chodzi o zupełnie inny nowy dla Polski gatunek. Przecież o Trichiferus campestris nikt informować łaskawie nie musi. Ukazała się publikacja. Ale przecie ty Adam wszystkich znasz i o wszystkich nowych dla Polski kózkach w kolejce wiesz wcześniej niż ich odkrywcy.:P  :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:
A artykuł z kolejną nową kozą lada miesiąc, albo już się drukuje. Ostatnie szansa obstawić gatunek  :wink: (nie dotyczy tych, którzy już wiedzą).
No, teraz to Ty Jacku pomieszałeś już wszystko ze szczętem. :mrgreen:
Przecież Dispar pytał, czy chodzi Ci o znalezisko Jarka (w domyśle: Jarka Frunzego, a więc znalazcy T. campestris).

Lecz jak słusznie zauważyłeś, o odkryciu tego Poecilium, które masz tu teraz na myśli, oczywiście wiem już od baaardzo dawna, ale prackę i tak chętnie przeczytam, i to nim się ona wydrukuję. :wink:

Z ukłonami i z pozdrowieniami!
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9515
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Re: Trichiferus campestris w Polsce

Post autor: Jacek Kurzawa »

Wieści rozchodzą się szybko. Lechu na giełdzie był zdziwiony, gdy zaczął opowiadać o swoich Pilemia hladilorum, a ja oznajmiłem mu, że wiem już o tym (że to jednak dobry gatunek). Telefony, GG i maile działają cały czas i w ciągu MINUTY od podania informacji jednej osobie jest ryzyko rozprzestrzenienia się informacji. Info o Poecilium datuje się mniej więcej od kiedy odkrywca się o tym dowiedział i podzielił tą informacją dalej.

Nawiązując do pracy Lecha - najgorsze jest to, że informacja o niej wyprzedziła datę do złożenia pracy do druku!!!! Efektem było to, że pojawiła się ona już w CPC 6 (2010) wiosną 2010, i zanim praca została złożona do druku pojawil się problem:

Jak mozna napisać że gatunek jest NOWY dla Polski, skoro jest juz podany w Katalogu? Skoro jest publikowany (bez podania źródła, jak to w CPC) to nie można go tak opublikować (dlatego tytuł pracy Lecha już nie zawiera stwierdzenia NOWY, pomimo, że jest stwierdzeniem nowego gatunku w Polsce. Przez ten niekontrolowany wyciek informacji określenie "NOWY" nie wchodziło w grę). Interweniowałem w tej sprawie u Samy (ten nic nie wiedzial o źródle) jak i u Danilevskiego, ktory rownież nic nie wiedział. Gatunek został zdjęty z listy poprzez poprawkę (jedną z setek do CPC), przez co formalnie można bylo napisać, ze gatunek jest nowy.

Praca o T.campestris ukazała się dopiero w 2011, chociaż z datą publikacji 31.12.2010 r (zabieg wydawniczy, ktory powoduje, ze datą publikacji jest rok 2010 - jakby równocześnie z CPC 2010).

Drugą ciekawą sprawą jest to, ze Lech K. opublikował niepełne dane na temat lokalizacji znaleziska - zadziałało tu szybkie przekazanie informacji od Jarka Frunzego (znalazcy) który odkrył gatunek w 2009 r. jednocześnie (!!!!) w dwóch lokalizacjach (ustna informacja od znalazcy) oraz opieszałość wydawcy, która spowodowała, że praca ukazala się w 2011, kiedy to juz bylo wiadomo, ze stanowiska są dwa:

publikowane:
Łasko (zachodniopomorskie)
- maj 2008 (zebrane gałęzie)
- 12.08.2009 r - zebrany okaz w naturze

niepublikowane:
Sichów - okolice LEGNICY

maj 2008 r - zebrane gałęzie drzew owocowych z wiórkami z których wiosną i latem 2010 r zaczęły wychodzić okazy (15 ex)

Rozwój T.campestris jest dwuletni i nie było możliwości powtórnego zasiedlenia. Taką możliwość wykluczyliśmy z Jarkiem Frunze na parę sposobów.

Powinno to być sprostowane stosownym doniesieniem.
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: Trichiferus campestris w Polsce

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Jacku, to nie jest problem autora polskiego doniesienia, tylko nierzetelności i amatorszczyzny człowieka, który nie mając żadnych źródeł umieszcza gatunek w CPC. Niestety, środowisko kózkarzy w Europie składa się z kilku kiepskich taksonomów, którzy w większości nawet nie próbują wystawić swoich manuskryptów na rzetelną krytykę w postaci recenzji, tylko publikują w lokalnych pisemkach, gdzie każdy syf przejdzie. Ta grupa przez bardzo licznych kolekcjonerów-amatorów uważana jest za bóstwa i w tym systemie nie istnieje jakakolwiek kontrola jakości...

Paweł
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9515
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Re: Trichiferus campestris w Polsce

Post autor: Jacek Kurzawa »

Pawel Jaloszynski pisze:nierzetelności i amatorszczyzny człowieka, który nie mając żadnych źródeł umieszcza gatunek w CPC
Tak, to raczej POŚPIECH, który przypomina wyścigi formuły 1.
Nie udalo mi się ustalić, kto odpowiada za umieszczenie tego gatunku w CPC, a konstrukcja katalogu uniemozliwia dotarcie do źródla. Plotka poszła szybko i wpadła do CPC bez jakiegokolwiek komentarza czy weryfikacji. To źle świadczy, rzeczywiscie....

Ale to dotyczy kwestii przedwczesnej informacji w CPC, natomiast niekompletna informacja o T.campestris to drugi fakt.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Trichiferus campestris w Polsce

Post autor: Wujek Adam [†] »

Jacek Kurzawa pisze:Wieści rozchodzą się szybko. Lechu na giełdzie był zdziwiony, gdy zaczął opowiadać o swoich Pilemia hladilorum, a ja oznajmiłem mu, że wiem już o tym (że to jednak dobry gatunek). Telefony, GG i maile działają cały czas i w ciągu MINUTY od podania informacji jednej osobie jest ryzyko rozprzestrzenienia się informacji. Info o Poecilium datuje się mniej więcej od kiedy odkrywca się o tym dowiedział i podzielił tą informacją dalej. (...)
Ot, i cała prawda o obiegu informacji w entomologicznym światku. :wink:

A zresztą nikogo nie powinno specjalnie dziwić, że ludzie zainteresowani danym tematem zdobywają potrzebne im informacje na różne, w tym i nieformalne sposoby.
I stąd masa komicznych sytuacji, w stylu zakładania wątków z jakąś Wielką Zagadką lub Tajemnicą, która dla wielu osób żadną tajemnicą nie jest, a które przez grzeczność milczą lub udają niewiedzę. :lol:

To jedna strona medalu.
A drugą, dotyczącą "publikacyjno-informacyjnego wyścigu formuły 1" opisałeś tu Jacku do spółki z Pawłem rzeczowo i krytycznie, szkoda jednak, że Wasze słowa nie będą miały żadnych pozytywnych reperkusji.

A Trichoferus capmestris?
Wszystkiego na temat jego krajowych rekordów jeszcze nie powiedziano, a temat wydaje się coraz ciekawszy, i wcale nie prosty!
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9515
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Re: Trichoferus campestris w Polsce

Post autor: Jacek Kurzawa »

Jaka jest data ukazania się tej pracy (tego zeszytu)? Jeśli ujrzała ona światło dzienne w 2011 to prawidłowa cytacja pracy powinna brzmieć:

Kruszelnicki L., 2011. Doniesienie o występowaniu Trichoferus campestris (Faldermann, 1835) (Coleoptera: Cerambycidae) w Polsce. - Acta Ent. Silesiana vol.18, (2010): 33-34.


Jest to istotne ze względu na wcześniejsze doniesienie w CPC (2010) bez podania źródła, przez co zostało ono unieważnione (remarks) przez Danilevsky (2010).

Czy zgadza się, że rok 2011 jest tym, w którym ukazało się doniesienie o T.campestris?
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Trichoferus campestris w Polsce

Post autor: Wujek Adam [†] »

W tym względzie racje ma Jacek Kalisiak, który w poście otwierającym ten watek prawidłowo zacytował Autora, tytuł i czas ukazania się pracy.
Pomylił się tylko podając numery stron pisma, na których widnieje ten artykuł.

Dla pewności, i aby nie było już żadnych wątpliwości, powtórzę:
Lech Kruszelnicki, 2010. Doniesienie o występowaniu Trichoferus campestris (Faldermann, 1835) (Coleoptera: Cerambycidae) w Polsce. - Acta entomologica silesiana vol.18, 2010: 39-40, Bytom, December 31, 2010.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9515
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Re: Trichoferus campestris w Polsce

Post autor: Jacek Kurzawa »

Pytanie skierowalem do wydawcy lub kogoś kto wie najlepiej, kiedy praca się ukazała. Adam - data nadrukowana na kartce w pracy nie jest tożsama z datą ukazania się pracy. Ja nie pytam kto ma rację, tylko jaka jest data ukazania się pracy, bo tą rzeczywistą datę należy cytować.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7281
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Trichoferus campestris w Polsce

Post autor: Rafał Celadyn »

Nie jestem autorytetem w tej kwestii, ale byłem w ostatnią sobotę na spotkaniu ŚTE i mam ten numer AES...a od Adama Larysza wiem, że egzemplarze z drukarni doszły do muzeum na dzień przed sympozjum motylarskim(dlatego nie mógł ich wziąć ze sobą na sympozjum).Czyli jeśli o to ci chodzi Jacku ,to druk ujrzał światło dzienne we wrześniu 2011 r.
Pozdrawiam Rafał.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Trichoferus campestris w Polsce

Post autor: Wujek Adam [†] »

Chyba nie do końca zrozumiałem Twój powyższy post Jacku.
Bo w tym momencie patrzę na tą pracę i czytam (a następnie cytuję), co jest napisane w jej nagłówku.
A z tego co pamiętam, istotne jest to właśnie, i jedynie to, a nie jakiś dziwne dywagacje, bo cytując pracę podajemy dokładnie to, co w niej stoi, i nie wgłębiamy się w terminy czy procedury drukarskie.
Awatar użytkownika
Tomasz Mokrzycki
Posty: 627
Rejestracja: sobota, 21 kwietnia 2007, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Trichoferus campestris w Polsce

Post autor: Tomasz Mokrzycki »

Hej!
Jacku, to nie jest problem autora polskiego doniesienia, tylko nierzetelności i amatorszczyzny człowieka, który nie mając żadnych źródeł umieszcza gatunek w CPC. Niestety, środowisko kózkarzy w Europie składa się z kilku kiepskich taksonomów, którzy w większości nawet nie próbują wystawić swoich manuskryptów na rzetelną krytykę w postaci recenzji, tylko publikują w lokalnych pisemkach, gdzie każdy syf przejdzie. Ta grupa przez bardzo licznych kolekcjonerów-amatorów uważana jest za bóstwa i w tym systemie nie istnieje jakakolwiek kontrola jakości...
Niestety, Paweł ma racje. Doświadczyliśmy tego na własnej skórze, pisząc o nowym dla Polski bogatku - Lamprodila mirifica. Okazało się, ku naszemu zdziwieniu, że Czesi już go z Polski wykazali. Gdy zaczęliśmy drążyć problem, dowiedzieliśmy się, że bogatek został wykazany na zasadzie - uwaga!!! - jest w Ostrawie, to musi być w Polsce. Pozostawiam to bez komentarza.

Pozdrawiam :wink:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7281
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Trichoferus campestris w Polsce

Post autor: Rafał Celadyn »

...z tego co wiem jest jakieś opóźnienie w wydawaniu AES i stąd to zamieszanie,ale to juz musiałby wyjaśnić Adam lub ktoś z zarządy ŚTE.Było coś na ten temat wspominane ale nie jestem w temacie, więc niech wypowie się ktoś bardziej kompetentny.To samo tyczy się pomyłek z numeracją ston,autor dostaje pdf ,a przed samym drukiem dochodzą nowe artykuły ,i trochę się to wszystko zmienia...tyle :wink: .
Pozdrawiam Rafał.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9515
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Re: Trichoferus campestris w Polsce

Post autor: Jacek Kurzawa »

Dokładnie o to mi chodziło, o czym napisał Rafał. Rozmawiałem teraz z Adamem Laryszem, ktory potwierdził, ze vol. 18 ukazał się we wrześniu 2011. Tą datę należy (!!!!!!) uznać za właściwą. Praca ukazała się w 2011 i dlatego powinna byc cytowana, tak jak juz ją wcześniej pisałem:

Kruszelnicki L., 2011. Doniesienie o występowaniu Trichoferus campestris (Faldermann, 1835) (Coleoptera: Cerambycidae) w Polsce. - Acta Ent. Silesiana vol.18, (2010): 33-34.

a nie wg tego, co widnieje w nagłówku pracy, jak sugeruje Adam.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9515
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Re: Trichoferus campestris w Polsce

Post autor: Jacek Kurzawa »

Wujek Adam pisze:.... patrzę na tą pracę i czytam (a następnie cytuję), co jest napisane w jej nagłówku.
A z tego co pamiętam, istotne jest to właśnie, i jedynie to, a nie jakiś dziwne dywagacje, bo cytując pracę podajemy dokładnie to, co w niej stoi, i nie wgłębiamy się w terminy czy procedury drukarskie.
No wlasnie ciekawostką może być dla wielu to, że wlaśnie wgłębiamy się w rzeczywistość i traktujemy daty zdarzeń rzeczywistych a nie drukowanych. Można podać wiele przykładow na to, kiedy od tego bardzo wiele zależy....
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Trichoferus campestris w Polsce

Post autor: Wujek Adam [†] »

Jacek Kurzawa pisze:
Wujek Adam pisze:.... patrzę na tą pracę i czytam (a następnie cytuję), co jest napisane w jej nagłówku.
A z tego co pamiętam, istotne jest to właśnie, i jedynie to, a nie jakiś dziwne dywagacje, bo cytując pracę podajemy dokładnie to, co w niej stoi, i nie wgłębiamy się w terminy czy procedury drukarskie.
No wlasnie ciekawostką może być dla wielu to, że wlaśnie wgłębiamy się w rzeczywistość i traktujemy daty zdarzeń rzeczywistych a nie drukowanych. Można podać wiele przykładow na to, kiedy od tego bardzo wiele zależy....
Nie jestem pewien, czy można kombinować w ten sposób.
... a nawet jestem pewien, że nie można! :P
Czasami w pracach podane są różne daty, np.: oddano do składania dn..., podpisano do druku dnia... druk ukończono... itp.
Lecz idąc tym torem nie zajdziemy zbyt daleko, bo cóż nam daje informacja kiedy druk ukończono? Przecież nie jest ona świadectwem tego, że dana praca ujrzała światło dzienne - dosłownie i w przenośni! Bo może być np. tak, że po wydrukowaniu leży ona pół roku w magazynie drukarni, ponieważ zamawiający nie wywiązał się ze zobowiązań finansowych i jej nie odebrał, albo i tak, że mimo wydrukowanej - a więc zaplanowanej wcześniej - daty nastąpił jakiś poślizg podczas drukowania i data ukończenie druku nie pokrywa się z rzeczywistością. :wink:
A na tym wcale nie koniec! Bo zamawiający po odebraniu pracy mógł jej z różnych względów nie dystrybuować przez kolejne pół roku. :lol:
I co wtedy? :mrgreen:
Która z dat będzie dla nas istotna?
Data faktycznego wejścia pracy do obiegu literaturowego???
Przepraszam, a kto i na jakiej podstawie precyzyjnie ustala takie daty? :roll:

Nie brnijmy więc w paranoje, i cytujmy jak się należy (i tak, jak cytujemy wszystkie inne prace :!: ), czyli wg. daty na niej widniejącej, a nie wg dotychczas nie zdefiniowanej, a więc niemożliwej do ustalenia daty faktycznego ukazania się.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Trichoferus campestris w Polsce

Post autor: Wujek Adam [†] »

Jacek Kurzawa pisze:Dokładnie o to mi chodziło, o czym napisał Rafał. Rozmawiałem teraz z Adamem Laryszem, ktory potwierdził, ze vol. 18 ukazał się we wrześniu 2011. Tą datę należy (!!!!!!) uznać za właściwą. Praca ukazała się w 2011 i dlatego powinna byc cytowana, tak jak juz ją wcześniej pisałem:

Kruszelnicki L., 2011. Doniesienie o występowaniu Trichoferus campestris (Faldermann, 1835) (Coleoptera: Cerambycidae) w Polsce. - Acta Ent. Silesiana vol.18, (2010): 33-34.
No i świtnie.
... choć otwierając tą prace mamy w niej inne daty z nią związane. :P

Nie wspominając już o tym, że w owym piśmie widnieje ona na stronach 39-40!

A cytowane cyferki, podobnie jak i literki, muszą się zgadzać, Jacku. :wink:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9515
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Re: Trichoferus campestris w Polsce

Post autor: Jacek Kurzawa »

Wujek Adam pisze: Nie jestem pewien, czy można kombinować w ten sposób.
... a nawet jestem pewien, że nie można!  :P

Nie brnijmy więc w paranoje, i cytujmy jak się należy (i tak, jak cytujemy wszystkie inne prace  :!: ), czyli wg. daty na niej widniejącej, a nie wg precyzyjnie nie zdefiniowanej, a więc niemożliwej do ustalenia daty faktycznego ukazania się.
Nie liczyłbym na to, bo raczej nikt za tą odezwą nie pójdzie. :D

Adam, a jakbyś zacytował KFP tom 15 - jaki jest rok publikacji? :mrgreen:

Takich przykładów poprawek daty publikacji z drukowanej na rzeczywistą jest wiele, za chwilę przygotuję kilka przykładów.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9515
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Re: Trichoferus campestris w Polsce

Post autor: Jacek Kurzawa »

W pdfie który posiadam widnieją strony 39-40, ale być może praca ukazała się na innych stronach AES? (nie posiadam oryginału papierowego).

Załaczam pdfa z numeracją stron 39-40.

Niestety, na stronie macierzystej Biuletynu nie ma uaktualnienia, nie ma więc źródła informacji, jakie tam były prace i na jakich stronach się znajduja, ale to pewnie zostanie wkróce uzupelnione....
http://www.lepidoptera.slask.pl/acta.html

PS. Rzeczywiście, przepisalem strony z pierwszego postu, powinno być zatem:

Kruszelnicki L., 2011. Doniesienie o występowaniu Trichoferus campestris (Faldermann, 1835) (Coleoptera: Cerambycidae) w Polsce. Acta Ent. Silesiana vol.18, (2010): 39-40.
Załączniki
Kruszelnicki_2011_Trichoferus campestris.pdf
(331.67 KiB) Pobrany 30 razy
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Trichoferus campestris w Polsce

Post autor: Wujek Adam [†] »

Jacek Kurzawa pisze:W pdfie który posiadam widnieją strony 39-40, ale być może praca ukazała się na innych stronach AES? (nie posiadam oryginału).

Załaczam pdfa.
Również posiadam PDF-a, a nie drukowany oryginał.

Zaraz zwrócę się z tą sprawą do Lecha.
Niech spojrzy na druk i orzeknie czy są rozbieżności co do lokalizacji jego pracy w zeszycie, w którym się ukazała.
Ciekawostka! :wink:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7281
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Trichoferus campestris w Polsce

Post autor: Rafał Celadyn »

33-34 :wink:
Pozdrawiam Rafał.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 6 times

Re: Trichoferus campestris w Polsce

Post autor: Jacek Kalisiak »

Spieranie się o błędy wydawcy publikacji w wypadku doniesienia o wykazaniu z jakiegoś obszaru nie ma większego sensu. Trochę szkoda czasu i energii.
Brak faktycznej daty opublikowania pracy to wina wydawcy, ale jeżeli już taki błąd został popełniony, to gdyby chodziło o pracę ważną taksonomicznie, to liczyłaby się data faktycznego opublikowania. Jeżeli chodzi o różne wersje numeracji stron, to należałoby zapytać wydawcę, czy to kolejny błąd, czy chodzi o jakieś wersje do recenzji, które weszły w obieg w sposób nieuprawniony.

[edit] Ja dostałem dwustronnie wydrukowaną kartkę w formacie jak w czasopiśmie.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 21 listopada 2011, 18:05 przez Jacek Kalisiak, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Trichoferus campestris w Polsce

Post autor: Wujek Adam [†] »

Jacek Kurzawa pisze:
Wujek Adam pisze: Nie jestem pewien, czy można kombinować w ten sposób.
... a nawet jestem pewien, że nie można!  :P

Nie brnijmy więc w paranoje, i cytujmy jak się należy (i tak, jak cytujemy wszystkie inne prace  :!: ), czyli wg. daty na niej widniejącej, a nie wg precyzyjnie nie zdefiniowanej, a więc niemożliwej do ustalenia daty faktycznego ukazania się.
Nie liczyłbym na to, bo  raczej nikt za tą odezwą nie pójdzie.   :D

Adam, a jakbyś zacytował KFP tom 15 - jaki jest rok publikacji?  :mrgreen:

Takich przykładów poprawek daty publikacji z drukowanej na rzeczywistą jest wiele, za chwilę przygotuję kilka przykładów.
Oczywiście zacytowałbym taki rok, jaki jest podany w tej pracy.
Bo jakiż by inny? :P

Fakt, że może się to wszystko wydawać nieco mętne.
Jednak - o ile się orientuję - w kwestii cytowalności i powoływania się na prace są przyjęte pewne standardy, opierające się na podawaniu dat zgodnych z tymi, które widnieją na pracy.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 21 listopada 2011, 18:05 przez Wujek Adam [†], łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Trichoferus campestris w Polsce

Post autor: Wujek Adam [†] »

Rafał Celadyn pisze:33-34  :wink:
Pozdrawiam Rafał.
W druku???

Hm, mamy coraz ciekawszą sytuację! :mrgreen: :P :cry:

... polegającą zapewne na tym, że PDF powstał w oparciu o wydruk, który nastąpił przed ostatecznym złożeniem i zatwierdzeniem układu zeszytu.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9515
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Re: Trichoferus campestris w Polsce

Post autor: Jacek Kurzawa »

Wujek Adam pisze:
Jacek Kurzawa pisze: Adam, a jakbyś zacytował KFP tom 15 - jaki jest rok publikacji?  :mrgreen:
Oczywiście zacytowałbym taki rok, jaki jest podany w tej pracy.
Bo jakiż by inny?  :P
Wydrukowany jest w katalogu rok 1989 - zrobiłbyś błąd.
http://coleoptera.ksib.pl/index.php?id=ma&l=pl

Burakowski B., Mroczkowski M., Stefańska J. 1990.
Chrząszcze Coleoptera, Cerambycidae i Bruchidae. Kat. Fauny Pol. Część XXIII, tom 15. 312 ss. PWN, Warszawa
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Trichoferus campestris w Polsce

Post autor: Wujek Adam [†] »

Jacek Kalisiak pisze:Spieranie się o błędy wydawcy publikacji w wypadku doniesienia o wykazaniu z jakiegoś obszaru nie ma większego sensu. Trochę szkoda czasu i energii.
Brak faktycznej daty opublikowania pracy to wina wydawcy, ale jeżeli już taki błąd został popełniony, to gdyby chodziło o pracę ważną taksonomicznie, to liczyłaby się data faktycznego opublikowania. Jeżeli chodzi o różne wersje numeracji stron, to należałoby zapytać wydawcę, czy to kolejny błąd, czy chodzi o jakieś wersje do recenzji, które weszły w obieg w sposób nieuprawniony.

[edit] Ja dostałem dwustronnie wydrukowaną kartkę w formacie jak w czasopiśmie.
Ale skoro tak, to nie wiemy do czego dokładnie odnosi się data widniejąca w pracy! :P
Bo może być to zarówno data:
- napisania publikacji,
- przyjęcia publikacji przez wydawcę zeszytu,
- zatwierdzenia tej publikacji,
- przesłania do składu,
- przesłania do druku,
- druku,
- nie do końca wiadomo czego!
Ale data pozostaje datą.
I jedynie taką datę mamy w udokumentowany sposób związaną z tą publikacją, więc właśnie ją powinniśmy cytować.

Osobną sprawą są błędy wydawnicze, autorskie, drukarskie i wszystkie inne, które towarzyszą procesowi powstawania prac naukowych.
Osobną, i dość ciekawą sprawą. :wink:
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Trichoferus campestris w Polsce

Post autor: Wujek Adam [†] »

Jacek Kurzawa pisze:
Wujek Adam pisze:
Jacek Kurzawa pisze: Adam, a jakbyś zacytował KFP tom 15 - jaki jest rok publikacji?  :mrgreen:
Oczywiście zacytowałbym taki rok, jaki jest podany w tej pracy.
Bo jakiż by inny?  :P
Wydrukowany jest w katalogu rok 1989 - zrobiłbyś błąd.
http://coleoptera.ksib.pl/index.php?id=ma&l=pl

Burakowski B., Mroczkowski M., Stefańska J. 1990.
Chrząszcze Coleoptera, Cerambycidae i Bruchidae.   Kat. Fauny Pol. Część XXIII, tom 15. 312 ss. PWN, Warszawa
Czy zrobiłbym błąd cytując datę, która widnieje w publikacji?
Jeśli owa data jest błędna, a nigdzie nie ukazało się pisemne, ważne, oficjalne jej sprostowanie, to jest ona nadal obowiązująca! :P
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 6 times

Re: Trichoferus campestris w Polsce

Post autor: Jacek Kalisiak »

Wydrukowany jest 1989. Jeśli ten rok zacytowałbyś, to byś zrobił błąd.
Przerabiałem to kilka lat temu. Chodziło o pewien katalog. Faktyczne data upublicznienia była trzymana w tajemnicy :))) Było jednak uzasadnione podejrzenie, że jeżeli nawet wydrukowano go wcześniej, to upubliczniono kilka lat później. Pytałem o opinie kilka renomowanych osób i zdanie nie były jednoznaczne. Skłaniano się jednak do tego, że skoro nie dokonywano w niej znaczących czynności taksonomicznych, to jest to sprawa drugorzędna.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Trichoferus campestris w Polsce

Post autor: Wujek Adam [†] »

Jacek Kalisiak pisze:
Wydrukowany jest 1989. Jeśli ten rok zacytowałbyś, to byś zrobił błąd.
Przerabiałem to kilka lat temu. Chodziło o pewien katalog. Faktyczne data upublicznienia była trzymana w tajemnicy :))) Było jednak uzasadnione podejrzenie, że jeżeli nawet wydrukowano go wcześniej, to upubliczniono kilka lat później. Pytałem o opinie kilka renomowanych osób i zdanie nie były jednoznaczne. Skłaniano się jednak do tego, że skoro nie dokonywano w niej znaczących czynności taksonomicznych, to jest to sprawa drugorzędna.
A to ciekawe, że sprawa nie jest jednoznaczna!
Czy nie istnieją żadne przepisy w jasny i bezdyskusyjny sposób regulujące takie zagadnienia?
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 6 times

Re: Trichoferus campestris w Polsce

Post autor: Jacek Kalisiak »

A to ciekawe, że sprawa nie jest jednoznaczna!
Czy nie istnieją żadne przepisy w jasny i bezdyskusyjny sposób regulujące takie zagadnienia?
Czytałeś Adamie kiedykolwiek Kodeks???
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: Trichoferus campestris w Polsce

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Data opublikowania aktu nomenklatorycznego lub taksonomicznego jest na tyle istotna, że istnieją ścisłe wytyczne, w jaki sposób ustalić ją z dokładnością do jednego dnia. Natomiast daty publikacji doniesień faunistycznych nie mają wpływu na nic, poza ewentualnym samopoczuciem autora. Nie ma więc mechanizmów regulujących czy kodyfikujących sprawy, o których dyskutujecie. Wyobrażacie sobie ustalanie faktycznych dat ukazywania się np. trzeciego i czwartego numeru Wiadomości Entomologicznych przez ostatnie kilkanaście lat..?

Paweł
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Trichoferus campestris w Polsce

Post autor: Wujek Adam [†] »

Pawel Jaloszynski pisze:Data opublikowania aktu nomenklatorycznego lub taksonomicznego jest na tyle istotna, że istnieją ścisłe wytyczne, w jaki sposób ustalić ją z dokładnością do jednego dnia. Natomiast daty publikacji doniesień faunistycznych nie mają wpływu na nic, poza ewentualnym samopoczuciem autora. Nie ma więc mechanizmów regulujących czy kodyfikujących sprawy, o których dyskutujecie. Wyobrażacie sobie ustalanie faktycznych dat ukazywania się np. trzeciego i czwartego numeru Wiadomości Entomologicznych przez ostatnie kilkanaście lat..?

Paweł
... i w skrócie o to właśnie mi chodziło!!!

Bo pewne daty są po prostu niemożliwe do ustalenia.

Czy wobec powyższego należy rozumieć Twoją wypowiedź Pawle, jako poparcie idei cytowania daty 2010, a nie 2011 w odniesieniu do omawianej tu publikacji?
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9515
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Re: Trichoferus campestris w Polsce

Post autor: Jacek Kurzawa »

Pawel Jaloszynski pisze:Data opublikowania aktu nomenklatorycznego lub taksonomicznego jest na tyle istotna, że istnieją ścisłe wytyczne, w jaki sposób ustalić ją z dokładnością do jednego dnia. Natomiast daty publikacji doniesień faunistycznych nie mają wpływu na nic, poza ewentualnym samopoczuciem autora. Nie ma więc mechanizmów regulujących czy kodyfikujących sprawy, o których dyskutujecie. Wyobrażacie sobie ustalanie faktycznych dat ukazywania się np. trzeciego i czwartego numeru Wiadomości Entomologicznych przez ostatnie kilkanaście lat..?

Paweł
Dokładnie tak to widze (czytając teraz art 21) - postanowienia ICZN dotyczą nazewnictwa, taksonomii, stosowania dat dla datowania nazw gatunków. Ale w takim razie co - nie mają zastosowania dla prac faunistycznych i należy przyjąc datę UPRASZCZAJĄC sprawę? Bo tak mi to coś pachnie ..... :-)

Ja caly czas tylko w zagadnieniach taksonomicznych siedze od pewnego czasu i zdzwiony jestem (i bedę) gdyby nie szanowano daty ukazania się pracy....
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9515
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Re: Trichoferus campestris w Polsce

Post autor: Jacek Kurzawa »

Wszystkim osobom biorącym w dyskusji chciałbym podziekować. Najważniejsze jest to, że możemy ustalić wspólnie w dyskusji jak należy datować, jakie mechanizmy tym rządzą. Forma komunikacji poprzez forum jest w takich sytuacjach niezwykle cenną i bardzo dobrze, że możemy w ten sposób chociaż spróbować ustalic, jak to powinno wyglądać. Tu nie chodzi o to kto rację ma, a kto nie, tylko o to, ze można przeddystkutować problem. W dyskusji każdy ma prawo się mylić i dązyć do poznania prawdy. Musimy jednak postarać się dyskutować ze sobą w poszanowaniu naszych odmiennych pogladów a nawet sytuacji, kiedy nasz rozmówca nie ma racji.

Koledzy, niewątpliwie powoli dochodzimy do rozwiązania problemu datowania pracy (faunistycznej w tym przypadku):-)

Załączam rozdział 5 ICZN traktujący o datowaniu.
Załączniki
CHAPTERS 5 - Date of publication - ICZN_4edt_1999.pdf
(238.25 KiB) Pobrany 20 razy
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Trichoferus campestris w Polsce

Post autor: Wujek Adam [†] »

Jacek Kurzawa pisze:Wszystkim osobom biorącym w dyskusji chciałbym podziekować. Najważniejsze jest to, że możemy ustalić wspólnie w dyskusji jak należy datować, jakie mechanizmy tym rządzą. Forma komunikacji poprzez forum jest w takich sytuacjach niezwykle cenną i bardzo dobrze, że możemy w ten sposób chociaż spróbować ustalic, jak to powinno wyglądać. Tu nie chodzi o to kto rację ma, a kto nie, tylko o to, ze można przeddystkutować problem. W dyskusji każdy ma prawo się mylić i dązyć do poznania prawdy. Musimy jednak postarać się dyskutować ze sobą w poszanowaniu naszych odmiennych pogladów a nawet sytuacji, kiedy nasz rozmówca nie ma racji.

Koledzy, niewątpliwie powoli dochodzimy do rozwiązania problemu datowania pracy (faunistycznej w tym przypadku):-)
W pełni zgadzam się z tą Twoja wypowiedzą Jacku i dodam jeszcze, że chętnie zapoznałbym się z opinią Pawła Jałoszyńskiego - jeśli ów zechce konkretniej odnieść się do kwestii daty, pod jaką powinniśmy cytować omawianą publikację.
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: Trichoferus campestris w Polsce

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Ja bym cytował (i robię tak we wszystkich pracach faunistycznych) dane bibliograficzne znajdujące się w opublikowanym zeszycie. Dla faunistyki ważniejsze jest ustalenie, kiedy jakiś gatunek pojawił się na określonym stanowisku czy terytorium, czyli dokładne i drobiazgowe cytowanie danych z etykiety lokalizacyjnej, względnie dociekanie, na ile takie dane są wiarygodne. Natomiast data zejścia z prasy ostatniej kartki ostatniego wydrukowanego zeszytu czy też data sklejenia ostatniej okładki u introligatora nie mają żadnego znaczenia dla wartości naukowej rekordu.

Jednak nie mogę się powstrzymać...
Jak sobie wyobrażę takiego wychudzonego kurczaka jak Adam podskakującego w gronie stukilogramowych facetów, to nie mogę się nie uśmiechnąć. ;-)

Paweł
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9515
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Re: Trichoferus campestris w Polsce

Post autor: Jacek Kurzawa »

Pawel Jaloszynski pisze:Ja bym cytował (i robię tak we wszystkich pracach faunistycznych) dane bibliograficzne znajdujące się w opublikowanym zeszycie.
Paweł
Doszlismy już w dyskusji do tego, ze dane faunistycczne nie podlegają regulacjom Kodeksu ICZN i przyjmuje się je DOWOLNIE. Z tego co piszesz powyżej dla mnie jasno wynika, ze najlepiej przyjąć uproszczenie, co w tym wypadku skutkuje pozostaniem przy roku 2010. Sprawa wygląda na omowioną, czy tylko tak pozostanie na zawsze?

Bo w tym konkretnym przypadku mamy sytuacje taką, że wiosną 2011 poszły komentarze do CPC6 o T.campestris, ze praca jeszcze się nie ukazała, bo wtedy jeszcze się rzeczywiście nie ukazała. Jesli przyjmiemy rok 2010 jako datę ukazania się publikacji, to poprawki do CPC w 2011 w tej kwestii stają się "jakby nieprawdziwe". To są szczególy, o których pewnie za rok juz wszyscy zapomnimy. Mam nadzieję, ze sprawa się sama zestarzeje i usankcjonuje.

Z mojej strony cofam więc stwierdzenie, że cytacja powinna byc "2011" i nanoszę poprawki:
https://entomo.pl/checklist/literature_search.php
https://entomo.pl/checklist/species.php?id=7001
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: Trichoferus campestris w Polsce

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Dane bibliograficzne są w tym przypadku potrzebne tylko do tego, żeby znaleźć artykuł w bibliotece. Ważna jest jego treść.

Co do CPC, to być może ktoś kiedyś napisze w jakiejś publikacji, że autor X w pracy Y podał niesprawdzone, niepewne, niepełne lub ewentualnie zmyślone dane. Jeśli komuś będzie tego mało, to dla pełnej satysfakcji może uzupełnić to działanie o znaczące uniesienie brwi. ;-)

Paweł
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Trichoferus campestris w Polsce

Post autor: Wujek Adam [†] »

Pawel Jaloszynski pisze:Ja bym cytował (i robię tak we wszystkich pracach faunistycznych) dane bibliograficzne znajdujące się w opublikowanym zeszycie. Dla faunistyki ważniejsze jest ustalenie, kiedy jakiś gatunek pojawił się na określonym stanowisku czy terytorium, czyli dokładne i drobiazgowe cytowanie danych z etykiety lokalizacyjnej, względnie dociekanie, na ile takie dane są wiarygodne. Natomiast data zejścia z prasy ostatniej kartki ostatniego wydrukowanego zeszytu czy też data sklejenia ostatniej okładki u introligatora nie mają żadnego znaczenia dla wartości naukowej rekordu.

Jednak nie mogę się powstrzymać...
Jak sobie wyobrażę takiego wychudzonego kurczaka jak Adam podskakującego w gronie stukilogramowych facetów, to nie mogę się nie uśmiechnąć. ;-)

Paweł
... czyli, że śledząc ten wątek możemy stwierdzić, iż w sprawach cytowalności dat publikacji posługujemy się podobną logiką.
Pozwól jednak, że jeszcze trochę Cię pomęczę Pawle:
Pomijając fakt istotności okresu, którego dotyczyło stwierdzenie danego gatunku w terenie, oraz nie wgłębiając się w kwestię procedur wydawniczych, czy mógłbyś się jeszcze jaśniej dookreślić: jaką datę omawianej publikacji podałbyś, gdybyś gdzieś musiał ją zacytować? :wink:

A co do scenki rodzajowej, którą sobie wyobraziłeś, a która wywołała Twój uśmiech:
Pozwól, że zacytuję Ci fragment dialogu z filmu "Zabij mnie glino", którego to cytatu absolutnie nie bierz personalnie do siebie, lecz potraktuj go jako komentarz sytuacyjny:
"- Ty, myślisz, że jak jestem mały, to nie mogę ci przyp.....lić?"

Upraszam o wyrozumiałość Administrację forum.
Ponieważ, jak dobrze wiemy, cytować należy zawsze wiernie! :)
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 6 times

Re: Trichoferus campestris w Polsce

Post autor: Jacek Kalisiak »

Pawle gdybyś coś jeszcze pisał w tym wątku, to pisz wolno i spróbuj dużymi literami :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Bo jeszcze jakiś mały cię nie zrozumie, a przecież może
przyp.....lić
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Trichoferus campestris w Polsce

Post autor: Wujek Adam [†] »

Jacek Kalisiak pisze:Pawle gdybyś coś jeszcze pisał w tym wątku, to pisz wolno i spróbuj dużymi literami  :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:
Bo jeszcze jakiś mały cię nie zrozumie, a przecież może
przyp.....lić
:mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:
W sumie masz rację Jacku, bo ten fragment wypowiedzi Pawła:
Pawel Jaloszynski pisze:Ja bym cytował (i robię tak we wszystkich pracach faunistycznych) dane bibliograficzne znajdujące się w opublikowanym zeszycie. (...)
wystarczy za całą odpowiedź.

To już drugi raz w tym wątku, kiedy przyznaję Ci rację.
Bo pierwszy był wtedy, gdy napisałem, że poprawnie zacytowałeś datę ukazania się pracy o T. campestris.

Nie do końca rozumiem więc z czym masz problem?
Wciąż popłakujesz tu jak skrzywdzona panienka, a ja nie potrafię Cię utulić! :|
Jeśli chodzi Ci o to, że popsułem Ci Twoją dziecinną zabawę i że wiedziałem pierwszy niż Ty o odkryciu pewnego Poecilium, to wybacz, ale stało się. Napisz o tym długi list do "Bravo Girls". Może redakcja tego pisma coś Ci poradzi i wytłumaczy Ci co masz począć ze swym żalem?

A tak w ogóle, to porozmawiajmy o czymś innym.
Albo nie rozmawiajmy.
Zgoda? :wink:
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 6 times

Re: Trichoferus campestris w Polsce

Post autor: Jacek Kalisiak »

Adam, nie popsułeś mi zabawy. Zabawa nie była skierowana do ciebie, a jeżeli już do ciebie i skoro sam piszesz, że to zabawa, to nie umiałeś się zachować. Z zabawą jest tak, że można się dobrze bawić, ale można też się nie bawić. Problem w tym, że sam uważasz, że zabawę zepsułeś. Podkreślam nie mnie!!! Chciałeś się popisać? Popisałeś się :P

A w drugiej części twoje wypowiedzi mają charakter mało merytoryczny. Obowiązują po prostu pewne zasady, którymi się należy kierować. Między innymi w tym przypadku są to zasada prawdy, racjonalności, celowości. Zgodnie z zasadą prawdy powinniśmy podawać faktyczną datę upublicznienia pracy. Twoje wywody, że tej daty nie da się ustalić były o tyle dziwne, że za chwilę ochoczo przyjąłeś, że jest w Kodeksie w odniesieniu do pewnej grupy publikacji zespół artykułów wymagających ustalenia odpowiedniej daty i już ważki argument, że nie da się ustalić przestał dla ciebie istnieć. Wracając do ustalania daty, to kierując się pozostałymi zasadami, społeczność uznała, że skoro w tych pracach nie dokonano aktów ważnych dla nomenklatury lub taksonomii, to szkoda czasu wszystkich bibliotek na jakieś zabiegi i prościej (racjonalniej i bardziej celowo) będzie trzymać się dat podanych przez wydawcę. W wypadku tej drugiej grupy prac (wymienianych w Kodeksie) jest (był?) zwyczaj podawania daty upublicznienia w nawiasie.
Paweł dosyć lekceważąco pisze o tych problemach z ustaleniem kto pierwszy wykazał jakąś pchłę na psie Ali, ale przecież nie pisze lekceważąco o samych badaniach faunistycznych, tylko o naszych przywarach. Bo w wypadku ustalania daty publikacji opisującej gatunek też nie chodzi przede wszystkim o honory dla autora, tylko o stabilność i adekwatność nomenklatury.
Czy zgoda? Mimo wszystko tak.
Ale skoro było o zasadach, to pamiętaj też o innych, które obowiązują w społecznosci. Mógłbyś więcej wnosić na forum zamiast marnować swój i nasz czas na uprzykrzanie innym życia. :lol: :lol: :lol:
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Trichoferus campestris w Polsce

Post autor: Konto_usuniete »

Jacku, przeczytałem, przemęczyłem, trochę się uśmiałem ale... dalej kaman nie wiem o co i ten tego ...w ostatnim poście piszesz na początku o "podawać faktyczną datę upublicznienia pracy" a pod koniec o "ustalania daty publikacji ". Jak dla mnie data publikacji to data wybita na ksiązce, czasopiśmie, dzienniku itp. Zaś ustalenie daty upublicznienia pracy to jakiś absurd. Czemu? ano bowiem kto jest odpowiedzialny za "ubublicznienie" pracy? autor? wydawca? drukarnia? dystrybutor? a może ten kto pierwszy ją dostnie do ręki? a jak akurat tego dni zapije i nie odbierze z poczty przesyłki albo do skrzynki wrzucą mu awizo? to co? dochodzenie do kogo o której godzinie pierwszy przyszedł listonosz??
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9515
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Re: Trichoferus campestris w Polsce

Post autor: Jacek Kurzawa »

grzegorzb pisze:.... Zaś ustalenie daty upublicznienia pracy to jakiś absurd. ......
W przypadku opisywania nowego taksonu dla nauki ważna jest data ukazania sie pracy - ta faktyczna, a nia te wydrukowana. Zadając pytanie myslałem, ze stosuje się to również do danych faunistycznych.

Ważne to jest np w sytuacji jednoczesnego opisania gatunku - ważna nazwa jest ta, ktorej pierwszy opis ukazał się drukiem.
Inne, częste przypadki - np. praca jest składana do druku w 1999, ale praca ukazuje się w 2000. Wtedy przy nazwie gatunku musi być rok 2000:

Pseudosphegestes samai, Danilevsky, 2000 (nie 1999!)

Danilevsky M.L., 2000. New taxa of Cerambycidae from Turkey and Transcaucasia (Coleoptera).-
Elytron, 13 (1999): 39-47.

Okazało sie, ze Elytron ukazał się w maju 2000 roku, więc wszystkie opisane tam taksony muszą mieć opis datowany na rok 2000 a nie 1999. Tego dotyczy jedna z poprawek do CPC6 http://www.cerambycidae.net/ Sam problem, jak ustalić, kiedy praca została upubliczniona jest ciekawy. Może zostać wydrukowana, odebrana z drukarni i .. może tak przeleżec wydawcy np prez rok. Taka praca nie została w rzeczywistości opublikowana dopóki nie została rozesłana! nie chodzi o to kto za to odpowiada tylko jak się stało. Liczy się zapewne data otrzymania odbitek przez instytucje, ale tego to już nie wiem, tu mogą napisac osoby znające ten aspekt.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Trichoferus campestris w Polsce

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Mnie się wydawało, że liczy się data wydrukowania (publikacji) a nie data ukazania - która jako taka jest nieweryfikowalna - przez co niewiarygodna. Bo niby jaka data jest ważniejsza jeśli drukarnia rzuciła pięć partii wydawnictwa do pięciu różnych państw z odstępem tygodnia na przełomie roku ? USA - naważniejsze ? :) :) czy może Francja ?? ;)
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 6 times

Re: Trichoferus campestris w Polsce

Post autor: Jacek Kalisiak »

Koledzy, znaczna część tej dyskusji (zbędna) wiąże się z tym, że piszecie o tym, co wy osobiście uważacie za słuszne, możliwe, akceptowalne. Tymczasem w swoim postępowaniu powinniśmy kierować się starannością i a w ocenie kryterium prawdy. Jeżeli ktoś was zapyta, kiedy została upubliczniona (staram się trzymać tego terminu, bo to nie to samu, co wydrukowana) publikacja z kózką z tego wątku, to macie kilka wyjść. Odpowiedzieć to, co wiecie lub poszukać informacji, kiedy została upubliczniona. Udzielenie odpowiedzi innej niż te uzyskane w sposób opisany w poprzednim zdaniu będą nierzetelne! Ja cytując tą publikację nie informowałem, kiedy ona się ukazała, tylko podałem cytację zgodną z przyjętymi regułami. Wielokrotnie było to w tym wątku opisywane.

Gdybym miał odpowiedzieć na pytanie, kiedy ta publikacja została upubliczniona, to albo starałbym się to ustalić, albo odpowiedział, że nie wiem. Wszelkie odpowiedzi na to pytanie typu "przecież tego nie da się ustalić" są delikatnie mówiąc nie na temat.

Jak to już w tym wątku wyjaśniono, w wypadku cytowania tej publikacji, przyjęło się, że właściwe jest cytowanie daty podanej przez wydawcę. W tym wypadku nie jest to data upublicznienia!!!

Z inną sytuacją mamy do czynienia, kiedy w publikacji są jakieś akty dotyczące nomenklatury lub taksonomii. Ponieważ obowiązuje zasada priorytetu, to ważne jest ustalenie, który akt został uczyniony jako pierwszy. Dotyczy to np. opisania jakiegoś gatunku pod dwoma różnymi nazwami. Konieczne jest ustalenie, która nazwa będzie obowiązująca i wtedy wg. procedur opisanych w Kodeksie należy ustalić, która publikacja upubliczniona była wcześniej. Nie musi to oznaczać ustalenia faktycznego dnia, ale zgodnie z przyjętymi zasadami może zostać wskazana np. data ostatniego dania w roku. Tak samo ustalenie daty upublicznienia może być konieczne dla ustalenia homonimii, synonimii i innych.

Dawno nie czytałem kodeksu, jeżeli więc popełniłem jakieś błędy językowe, to przyjdzie Paweł i posprząta. Co do istoty myślę, że przekazuję to dobrze.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Trichoferus campestris w Polsce

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Jacek dlatego napisałem "Mnie się wydaje...". Osobiście nie spotkałem odniesienia do publikacji na podstawie daty "rzucenia na rynek". Podstawą jest rok publikacji. Generalnie w ciągu roku nie ma to większego znaczenia ale na przełomie (grudzień) byłoby to istotne.
Poczekajmy może wypowie się Lech Borowiec, który jako taksonom z dużym doświadczeniem i wiedzą powinien nam wyklarować tę kwestię.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9515
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Re: Trichoferus campestris w Polsce

Post autor: Jacek Kurzawa »

Jacek Kalisiak bardzo dobrze wyłuszczył problem.
Od pewnego momentu w dyskusji rozmawiamy o dwóch sprawach (dla porządku):

1. T.campestris - to jest doniesienie faunistyczne i jako takie powinno być, jak ustaliliśmy, cytowane na 2010 r.
2. Prace taksonomiczne, gdzie obowiązuje data priorytetu, jest to regulowane przez kodeks ICZN Fragment ICZN załączyłem w poprzednim poście viewtopic.php?p=146477#p146477
Grzegorz Banasiak pisze: Osobiście nie spotkałem odniesienia do publikacji na podstawie daty "rzucenia na rynek". Podstawą jest rok publikacji.
Do Grzegorza - nie spotkałeś się z tym, bo widocznie przez Twoje ręce przechodzą tylko prace faunistyczne. W materii opisywania nowych taksonów dla nauki ustalanie faktycznej daty ukazania się dzieła jest częste zarówno w przypadku prac już historycznych jak i współczesnych.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Trichoferus campestris w Polsce

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Dokładnie tak jest. Obrabiam głównie prace faunistyczne i może stąd taka opinia.
Opisy gatunków czekają na swoją kolej (kilkadziesiąt wydrukowanych prac, zimą będę gruntowniej "rozgryzał" jeden z małych rodzajów Psychidae). Jacku jeśli masz kodeks nomenklatury w PDF (w cywilizowanym języku) to chętnie go przygarnę - parę spraw może mi się rozjaśnić w głowie.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Trichoferus campestris w Polsce

Post autor: Wujek Adam [†] »

Jacek Kalisiak pisze:Adam, nie popsułeś mi zabawy. Zabawa nie była skierowana do ciebie, a jeżeli już do ciebie i skoro sam piszesz, że to zabawa, to nie umiałeś się zachować. Z zabawą jest tak, że można się dobrze bawić, ale można też się nie bawić. Problem w tym, że sam uważasz, że zabawę zepsułeś. Podkreślam nie mnie!!! Chciałeś się popisać? Popisałeś się  :P

A w drugiej części twoje wypowiedzi mają charakter mało merytoryczny. Obowiązują po prostu pewne zasady, którymi się należy kierować. Między innymi w tym przypadku są to zasada prawdy, racjonalności, celowości. Zgodnie z zasadą prawdy powinniśmy podawać faktyczną datę upublicznienia pracy. Twoje wywody, że tej daty nie da się ustalić były o tyle dziwne, że za chwilę ochoczo przyjąłeś, że  jest w Kodeksie w odniesieniu do pewnej grupy publikacji zespół artykułów wymagających ustalenia odpowiedniej daty i już ważki argument, że nie da się ustalić przestał dla ciebie istnieć. Wracając do ustalania daty, to kierując się pozostałymi zasadami, społeczność uznała, że skoro w tych pracach nie dokonano aktów ważnych dla nomenklatury lub taksonomii, to szkoda czasu wszystkich bibliotek na jakieś zabiegi i prościej (racjonalniej i bardziej celowo) będzie trzymać się dat podanych przez wydawcę. W wypadku tej drugiej grupy prac (wymienianych w Kodeksie) jest (był?) zwyczaj podawania daty upublicznienia w nawiasie.
Paweł dosyć lekceważąco pisze o tych problemach z ustaleniem kto pierwszy wykazał jakąś pchłę na psie Ali, ale przecież nie pisze lekceważąco o samych badaniach faunistycznych, tylko o naszych przywarach. Bo w wypadku ustalania daty publikacji opisującej gatunek też nie chodzi przede wszystkim o honory dla autora, tylko o stabilność i adekwatność nomenklatury.
Czy zgoda? Mimo wszystko tak.
Ale skoro było o zasadach, to pamiętaj też o innych, które obowiązują w społecznosci. Mógłbyś więcej wnosić na forum zamiast marnować swój i nasz czas na uprzykrzanie innym życia.  :lol:  :lol:  :lol:
Ciesze się Jacku że tym postem nieco obniżyłeś temperaturę dyskusji.

Zostawmy więc na boku nieudane i udane zabawy i znów pochylmy się nad pracą o T.campestris:
Z mojego punktu widzenia chodzi tu głównie o metodę cytowalności daty.
Owszem, przy tej okazji poruszyliśmy różne poboczne (i ważne) kwestie z tym związane używając lepiej lub gorzej dobranych argumentów, jednak nie traćmy z oczu głównego zagadnienia.
A jak wiadomo sposób cytowania nie jest odrębnie ustalony w żadnym Kodeksie dla prac entomologicznych, lecz tyczy się on cytowalności jako takiej - w ogóle!
I biorąc to właśnie pod uwagę nadal uważam, że na samym początku tego wątku prawidłowo zacytowałeś tu datę pracy Lecha, bez wnikania w dokonane aktów ważnych dla nomenklatury lub taksonomiiakty.

Jak więc widzisz pamiętam i zwracam uwagę na zasady działające w ogólnie rozumianej społeczności, a nie tylko na wąskim, entomologicznym odcinku, który przecież nie jest jakimś samoistnym, oderwanym od rzeczywistości tworem podlegającym osobnym prawom logiki.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9515
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Re: Trichoferus campestris w Polsce

Post autor: Jacek Kurzawa »

ICZN 4th edition (1999)

Recommendation 22A. Citation.
22A.1. Citation of date. It is strongly recommended that the date of publication (and
the authorship; see Article 50) of a name be cited at least once in a work which deals
with a taxon. This is particularly important for homonyms and for species-group names
not in their original combinations.
22A.2. Method of citation. In citing the date of publication of a name, an author
22A.2.1. should not interpose more than a comma between the name of the
author and the date;
22A.2.2. if the actual date of publication is different from the date specified in
the work (imprint date), should cite the actual date of publication; except that
22A.2.3. if wishing to cite both the actual and the imprint dates, should first
cite the actual date (cited as above), followed by the imprint date for information
and enclosed in parentheses or other brackets and quotation marks; for a different
use of parentheses for the dates of family-group replacement names maintained
under Article 40.2.1, see Recommendation 40A.


Examples. Ctenotus alacer Storr, 1970 (" 1969"), or Ctenotus alacer Storr, 1970
["1969"], or Ctenotus alacer Storr, 1970 (imprint 1969), or Ctenotus alacer Storr, 1970 (not
1969), was established in a work which, although published in 1970, carried an imprint date
of 1969; Anomalopus truncatus (Peters, 1876 [" 1877"]) was established in a different genus
from Anomalopus in a work which, although published in 1876, carried an imprint date of
1877.


Ten problem reguluje 22A.2.2.
22A.2.2. if the actual date of publication is different from the date specified in
the work (imprint date), should cite the actual date of publication;except that
22A.2.3. if wishing to cite both the actual and the imprint dates, should first
cite the actual date (cited as above), followed by the imprint date for information
and enclosed in parentheses or other brackets and quotation marks; (...)

22A.2.2. jeśli rzeczywista data publikacji różni się od daty określonej w
pracy (nadruk daty), należy powołać się na rzeczywistą datę publikacji, z wyjątkiem, że
22A.2.3. gdy chcemy przytoczyć zarówno rzeczywistą i nadrukowaną datę, powinno się najpierw
przytoczyć faktyczną datę (cyt. jak wyżej), a następnie informację o dacie nadrukowanej
i zamkniętą w nawiasach lub inne uchwyty i cudzysłowiu, (...).
Mam nadzieję, ze to wyjaśnia podstawy stosowania datowania prac o charakterze taksonomicznym i skąd się wogole wzięły moje wątpliwości. Nie dotyczy to pracy o T.campestris, ktora jest pracą o charakterze faunistycznym. Piszę to, bo chociaż bylo to już wyraźnie pisane, chciałbym aby czytający wyraźnie rozgraniczyli te dwie sprawy:

- stosowalność ICZN - prace taksonomiczne
- ogólnie przyjęte zwyczaje, data drukowana - prace faunistyczne
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Trichoferus campestris w Polsce

Post autor: Wujek Adam [†] »

Jacek Kurzawa pisze:(...)
Ten problem reguluje 22A.2.2.
22A.2.2. if the actual date of publication is different from the date specified in
the work (imprint date), should cite the actual date of publication;except that
22A.2.3. if wishing to cite both the actual and the imprint dates, should first
cite the actual date (cited as above), followed by the imprint date for information
and enclosed in parentheses or other brackets and quotation marks; (...)

22A.2.2. jeśli rzeczywista data publikacji różni się od daty określonej w
pracy (nadruk daty), należy powołać się na rzeczywistą datę publikacji, z wyjątkiem, że
22A.2.3. gdy chcemy przytoczyć zarówno rzeczywistą i nadrukowaną datę, powinno się najpierw
przytoczyć faktyczną datę (cyt. jak wyżej), a następnie informację o dacie nadrukowanej
i zamkniętą w nawiasach lub inne uchwyty i cudzysłowiu, (...).
Mam nadzieję, ze to wyjaśnia podstawy stosowania datowania prac o charakterze taksonomicznym i skąd się wogole wzięły moje wątpliwości. Nie dotyczy to pracy o T.campestris, ktora jest pracą o charakterze faunistycznym. Piszę to, bo chociaż bylo to już wyraźnie pisane, chciałbym aby czytający wyraźnie rozgraniczyli te dwie sprawy:

- stosowalność ICZN - prace taksonomiczne
- ogólnie przyjęte zwyczaje, data drukowana - prace faunistyczne
Ufff...

... pozostaje nam jeszcze tylko doprecyzowanie terminu: rzeczywista data publikacji oraz zastanowienie się co robić w przypadku, kiedy jej brak, i już jesteśmy w domu! :mrgreen:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9515
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Re: Trichoferus campestris w Polsce

Post autor: Jacek Kurzawa »

Wujek Adam pisze:... pozostaje nam jeszcze tylko doprecyzowanie terminu: rzeczywista data publikacji oraz zastanowienie się co robić w przypadku, kiedy jej brak, i już jesteśmy w domu!  :mrgreen:
Kiedy brak daty - jest to w ICZN, podpiąłem załacznik, dopiero co go linkowalem
21.7. Date not specified......

Wszystko jest w ICZN. Trzeba czytać.
A potem pisać, pytać ;-) a nie odwrotnie.

Dla ułatwienia dotarcia do tych niezwykle ciekawych punktów:

Recommendation 21A. Publication on other than specified date. An author, editor or
publisher should not publish, permit to be published, or distribute a work, in whole or in
part, for the first time other than on the specified date of publication. An author who
receives separates in advance of the specified date of publication should not distribute them
until he or she is certain that the work has been published.
Recommendation 21B. Simultaneous publication of relevant data. An editor or
publisher should require that all matter submitted by an author and affecting the availability
of a new scientific name, including type fixation, be published in the same work and on the
same day [Recommendation IDA].
Recommendation 21C. Specification of date. An editor or publisher should state the
day of publication of a work, and of each component part of a serial publication, and of any
work issued in parts. In a volume made up of parts brought out separately, the day of
publication of each part, and the exact pages, plates, maps, etc. that constitute it, should be
specified.
Recommendation 21D. Retention of information on date. A librarian should not
remove, or allow to be removed by a binder, the cover or pages bearing information relevant
to the date of publication, the contents of the work or its parts, or the day or dates of receipt
by the library.
Recommendation 21E.Bibliographic information on separates and preprints. An
author, editor or publisher should ensure that a separate contains a complete bibliographic
citation of the original work (including its date of publication) and has the same pagination
as that work. Preprints, incorporating their own date of publication, should be identified
clearly as such.
Recommendation 21F. Correction of date. If an author of a new scientific name or
other nomenclatural act is aware that the date specified in the work containing it

Warto zwrócić uwagę na 21A, ktory mówi o tym, ze autor, który otrzyma preprint swojej pracy (przyp: o nowych taksonach) nie powinien jej nikomu dystrubuować zanim nie upewni się, że praca została wydana przez wydawcę. A że ostatnio jest inaczej i otrzymujemy od autorów opisów prace zanim ujrzą one światlo dzienne.... to jest dobrze (dla nas, cieszymy się) i niedobrze dla nauki, bo jest to powodem powstawania strasznego bałaganu.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Trichoferus campestris w Polsce

Post autor: Wujek Adam [†] »

Masz racje Jacku.
Najpierw trzeba czytać i starać się zrozumieć.
... choć przecież można też dopytywać, jeśli nie jest się pewnym czy właściwie się zrozumiało, względnie by coś zostało doprecyzowane i wyjaśnione w sposób nie pozostawiający żadnych wątpliwości.

Reasumując:
To którą z dat cytujemy powołując się na pracę L. Kruszelnickiego o T.campestris :?:

(Dla kumatych i zniecierpliwionych - potraktujcie to jako pytanie retoryczne! :wink: )
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9515
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Re: Trichoferus campestris w Polsce

Post autor: Jacek Kurzawa »

viewtopic.php?p=146483#p146483 Napisane: 21 lis 2011, 2011 19:10
viewtopic.php?p=146555#p146555 dzisiaj, 2011 16:15

Kruszelnicki L., 2010. Doniesienie o występowaniu Trichoferus campestris (Faldermann, 1835) (Coleoptera: Cerambycidae) w Polsce. Acta Ent. Silesiana vol.18: 33-34.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Trichoferus campestris w Polsce

Post autor: Wujek Adam [†] »

:D
Dziękuję!
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9515
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Re: Trichoferus campestris w Polsce

Post autor: Jacek Kurzawa »

Właśnie natknąłem się na przypadek, kiedy tak istotna jest data publikacji i zastosowanie artykułu ICZN. Jedna z poprawek do CPC6 (2010).

p. 191
printed:
mollina Holzschuh, 2006a: 235 A: OM
vanharteni Sama, 2006: 175 A: OM

must be:
mollina Holzschuh, 2006a: 235 A: AE OM
vanharteni Sama, 2006: 175

According to Batelka (2010), Mourgliana mollina Holzschuh, 2006 and Mourgliana vanharteni Sama, 2006 are synomyms. Both were described in December. M. mollina Holzschuh, 2006 was published on December 22nd according to the journal. The publication of M. vanharteni Sama, 2006 was not exactly dated in the journal. According to the Article 21.3.1. (ICZN, 1999), in the absence of the exact evidence on the day of the publication the last day of the month must be accepted. So, preliminary, Mourgliana vanharteni Sama, 2006 must be accepted as a yunior synonym.

Batelka J. 2010. Order Coleoptera, family Cerambycidae (part 2), p. 279-282. In: Harten van, A. [Ed.]. Arthropod fauna of the United Arab Emirates. Volume 3. Dar Al Ummah Printing, Abu Dhabi: 1-700.
Mourgliana vanharteni Sama, 2006 was described from Arab Emirates.

I tak nazwa Holzschuha ma pierwszeństwo.
A poza tym, jak widać Mourgliana vanharteni, chociaż opisana z AE w CPC jest podawana z Omanu :-)

I tak się zastanawiam, że skoro tu wystarcza porównanie dat nadrukowanych to kiedy stosuje się rzeczywistą datę wypuszczenia? Chyba tu nie ma sytuacji, że data nadrukowana rózni się od rzeczywistej daty wypuszczenia pracy w świat, bo jeśli np wydawnictwo Entomologica Basiliensia et Coll Frey wypusciło by zeszyt 28 dopiero w 2007 roku (z opisem mollina, Holzschuha) to wtedy staloby się odwrotnie - vanharteeni Sama, 2006 miałaby pierwszeństwo a mollina byłaby synonimem. Czy dobrze myślę?
Temat wraca.... (nie dotyczy tematu T.campestris!)
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 6 times

Re: Trichoferus campestris w Polsce

Post autor: Jacek Kalisiak »

Spory w sprawie priorytetu ciągną się niekiedy latami. Na razie jeden z badaczy podał swoje stanowisko według swojej najlepszej wiedzy, zawsze ktoś może stwierdzić, że zna inną wersję tej bajki. Na koniec zawsze zostaje jeszcze Komisja.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Cerambycidae (Kózkowate)”