Koszówkowy "bielinek" czyli Taleporia tubulosa

Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Koszówkowy "bielinek" czyli Taleporia tubulosa

Post autor: Kamil Mazur »

Sezon koszówkowy w pełni, a raczej już się kończy bo niemalże wszystko co miało wylecieć już skończyło lot lub jeszcze lata. Pojawiła się Bacotia claustrella, niedługo pojawi się Apterona helicoidella i będzie po sezonie. Oglądając listę naszych gatunków które hodowałem/hoduję w tym roku (19 gatunków) nie miałem okazji do niej dopisać gatunku Taleporia tubulosa. Co roku jest tego pełno, ale w tym roku widziałem tylko młode gąsienice na wiosnę. Co kilka lat daje się wyraźnie zaobserwować spadek liczebności tego gatunku i tak moim zdaniem było w tym roku. Okres pojawu już się powinien kończyć, a w moich stronach nie spotkałem nawet jednego koszyczka z dorosłą gąsienicą lub poczwarką. Z drugiej jednak strony nie mogę powiedzieć żebym się jakoś specjalnie za nią rozglądał bo zwykle to sama wpadała w oko i brałem ją jak mi sama wchodziła do pudełka. Ciekaw jestem jak w innych częściach kraju czy też dał się zaobserwować tak wyraźny spadek liczebności tego gatunku ?
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Koszówkowy "bielinek" czyli Taleporia tubulosa

Post autor: Grzegorz Banasiak »

U mnie tubulosa jest w "normalnych" ilościach, natomiast z zebranego materiału wylęgały się kiepsko i wyłącznie samice. Ani jednego samca. W zeszłym roku było odwrotnie, prawie same samce i dosłownie kilka samic. Dużego spasożytowania nie zauważyłem ale zamieranie gąsienic/poczwarek w koszykach jest nagminne.
Tubulosy zbierałem również na Śląsku i wnioski mam identyczne.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Koszówki (Psychidae)”