Poszukuję publikacji na temat fizjologii motyli.

Literatura traktująca o motylach (Lepidoptera)
lowca
Posty: 9
Rejestracja: sobota, 10 lipca 2010, 14:46

Poszukuję publikacji na temat fizjologii motyli.

Post autor: lowca »

Jak w temacie, poszukuję najlepiej najnowszych książek na temat fizjologii motyli. Interesują mnie zwłaszcza procesy życiowe zachodzące w trakcie przeobrażeń oraz na poszczególnych etapach rozwoju a także zjawisko anabiozy, zimowania. Jak na razie poza starszymi publikacjami nie mogę znaleźć interesujących mnie książek. Bardzo proszę o porady :)
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Nie znam nowszej literatury. Ze starszej, warto się zapoznać z pracą "Endokrynologia owadów" B. Cymborowskiego PWN Wa-wa 1984. W Polsce zapewne niewiele się ukazało prac przekrojowych o fizjologii motyli, trzeba szukać wśród prac zagranicznych (poprzez wyszukiwarkę).
lowca
Posty: 9
Rejestracja: sobota, 10 lipca 2010, 14:46

Re: Poszukuję publikacji na temat fizjologii motyli.

Post autor: lowca »

Dziękuję. Szukałem "Endokrynologii owadów", ale na razie nieskutecznie. Gdyby ktoś z Was wiedział gdzie mogę ją znaleźć, ewentualnie chciał odsprzedać to proszę o kontakt.
Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Damian Bruder
Posty: 791
Rejestracja: czwartek, 25 marca 2004, 15:15
UTM: WT43
Lokalizacja: Nowa Sól/Poznań

Re: Poszukuję publikacji na temat fizjologii motyli.

Post autor: Damian Bruder »

Polecam: "Biologię rozwoju owadów" pod redakcją Czesława Jury, PWN. Warszawa 1988r.
Myślę, że ta publikacja jest również warta przytoczenia w tym temacie.Książka posiada dziesięć rozdziałów:
I.Biologia rozwoju owadów jako dziedzina nauk przyrodniczych
II.Rozmnażanie
III.Rozwój przedzarodkowy
IV.Zapłodnienie
V.Rozwój zarodkowy
VI.Mechanizmy rozwoju zarodkowego
VII.Rozwój pozazarodkowy
VIII.Regulacja rozrodu
IX.Regeneracja
X.Ewolucja rozrodu i rozwoju owadów

Łącznie 312 stron.
lowca
Posty: 9
Rejestracja: sobota, 10 lipca 2010, 14:46

Re: Poszukuję publikacji na temat fizjologii motyli.

Post autor: lowca »

Dziękuję Panie Damianie, ale mam "Biologię rozwoju owadów" i kilka innych o tej tematyce, niestety właśnie z podobnych lat (góra 98r.), a interesuje mnie 2000+ O literaturze anglojęzycznej raczej nie myślę, ponieważ wydaje mi się, że wysiadłbym przy fachowym słownictwie. Jeżeli nie ma nowszych, polskich publikacji to trudno. Potrzebuję jednak "Endokrynologii owadów", wcześniej nie słyszałem o tej książce więc nawet nie szukałem. Teraz szukam i nic. Ponawiam więc prośbę zamieszczoną w moim poprzednim poście :)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Literatura - motyle”