Klucz do oznaczania owadów :)

Błonkówki
lilijka
Posty: 4
Rejestracja: sobota, 3 lipca 2010, 19:52
Gender: women

Klucz do oznaczania owadów :)

Post autor: lilijka »

Ponieważ jestem tu nowa, to na początek witam wszystkich!

Nie wiem, czy powinnam pisać w tym dziale, ale nie wiedziałam, gdzie byłoby napisać najlepiej. Potrzebuje, pomocy w znalezieniu klucza do oznaczania przede wszystkim błonkówek:)Będę wdzięczna za pomoc.

Ps. dobrze by było, żeby jakieś wskazówki miał jak te owady rozróżnić, bo żółtodziób ze mnie jest... niestety :(
Awatar użytkownika
red45
Posty: 788
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 10:49
UTM: CC83
profil zainteresowan: Fotografia przyrody astronomia samoloty
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: klucz do oznaczania owadów :)

Post autor: red45 »

Polecam ten adres - http://pte.au.poznan.pl/klucze_pdf.htm - bardzo wiele kluczy do wyboru.
lilijka
Posty: 4
Rejestracja: sobota, 3 lipca 2010, 19:52
Gender: women

Re: klucz do oznaczania owadów :)

Post autor: lilijka »

dziękuję :)
Przemek Zięba

Re: klucz do oznaczania owadów :)

Post autor: Przemek Zięba »

Najpierw należałoby zastanowić się jak odróżnić poszczególne rodziny błonkówek i tutaj konieczne są proste klucze jak chociażby ten zawarty w Pławilszczikowie. Nie jest doskonały ale zawsze, jest sporo kluczy anglojęzycznych i niemieckojęzycznych (nawet fajniejsze).
Z kluczy zamieszczonych na stronie PTE można popróbować oznaczać niektóre błonkówki, chociaż dla początkującego (i nie tylko) wcale nie są proste w czytaniu i przy oznaczaniu.
Błonkówki to wspaniały rząd owadów ale bardzo rozległy i miejscami skomplikowany na tyle by zniechęcić amatora.
lilijka
Posty: 4
Rejestracja: sobota, 3 lipca 2010, 19:52
Gender: women

Re: klucz do oznaczania owadów :)

Post autor: lilijka »

znalazłam jego jedną książke(na razie tylko w internecie) o tytule: Homunculus, czy to jest to? bo nigdzie nie mogę doszukać się, co jest w treści tej książki.
Awatar użytkownika
angellus
Posty: 450
Rejestracja: poniedziałek, 28 maja 2007, 14:44
UTM: CA66

Re: klucz do oznaczania owadów :)

Post autor: angellus »

Szukaj - Pławilszczikow N., Klucz do oznaczania owadów, PWRiL, Warszawa 1972. W bibliotece nie powinno być problemu.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Ta książka dosyć często pojawia się w sprzedaży na Allegro: http://archiwumallegro.pl/search/642360 ... zikow.html
lilijka
Posty: 4
Rejestracja: sobota, 3 lipca 2010, 19:52
Gender: women

Re: klucz do oznaczania owadów :)

Post autor: lilijka »

a to tego nie widziałam :) dzięki.
Kamil ZG
Posty: 56
Rejestracja: czwartek, 31 maja 2012, 12:48

Re: klucz do oznaczania owadów :)

Post autor: Kamil ZG »

Postanowiłem odpkopać stary temat, gdyż sprawa dotyczy tego samego co w nagłówku, więc nie chciałem zakładać nowego wątku. Jako mało obeznany w fachowym nazewnictwie, które jest zawarte w kluczach PTE, zwracam się z prośbą o polecenie pomocnych stron, lub podesłanie kluczy zarówno w języku polskim jak i angielskim pozwalającym na rozpoznanie polskich błonkówek takich jak Symphyta, Parasitica, Spheciformes. Chciałbym aby klucze te pozwoliły mi jako adeptowi przede wszystkim, na rozróżnienie, która to owadziarka, która gąsienicznik, a który to grzebacz, oraz pozwoliły na ustalenie przynajmniej rodzaju danego owada. Za pomocne słowa, z góry dziękuje.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „HYMENOPTERA”