zimowe owady

Jeśli chcesz się podzielić swoimi obserwacjami i połowami terenowymi na bieżąco to tutaj. Być może ktoś właśnie w Polsce również złowił to samo... Dobre miejsce na wymianę obserwacji w sezonie.
Radomir Jaskuła
Posty: 37
Rejestracja: poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 13:03
Lokalizacja: Łódź

zimowe owady

Post autor: Radomir Jaskuła »

Czesc Wsztystkim!
Szczerze powiedziawszy do tego listu sklonily mnie wiosenne tematy paru uczestnikow Forum i ich doniesienia o "pierwszych" owadach tego roku. Mam w tej chwili na mysli ich pierwsze wiosenne doniesienia. Tymczasem, wiele owadzich grup licznie wystepuje takze w okresie zimy! Co prawda potrzebuja duzej wilgotnosci (powyzej 80%) i temperatury ok. +1-4C ale sa, zyja i wrecz tylko wtedy przystepuja do rozrodu! Wielu z Was zapewne sie zdziwi, ale na sniegu lapia sie nie tylko chrzaszcze (na Wyzynie Lodzkiej razem z Agnieszka Soszynska z UL lapalem m.in. Carabidae, Staphylinidae, Cantharidae, Catopidae, Chyrysomelidae, Apionidae, a nawet Cerambycidae! lacznie 14 rodzin) ale takze muchowki (w tym bezskrzydle), blonkowki, wojsilki (Mecoptera), chrusciki, a nawet pojedyncze motyle!
I moze tym optymistycznym akcentem, ze entomolog zawsze ma po co wyjsc w teren, zakoncze wypowiedz...
Pozdrawiam zyczac TAAAAAAAkiego owada!
Radek
Michal Z.
Posty: 100
Rejestracja: niedziela, 28 marca 2004, 23:13

Re: zimowe owady

Post autor: Michal Z. »

Radomir Jaskuła pisze:Tymczasem, wiele owadzich grup licznie wystepuje takze w okresie zimy!
Witam

Zauważyłem dokładnie to samo. Wędrując śnieżną zimą po lasach i zamarzniętych łąkach, kilka cm pod warstwą śniegu znajdowałem nie tylko Carabidae, i inne chrząszcze ale także dużo trzmieli i gąsienic motyli - choć niestey uśpionych. Rewelacyjne okazy, trafiałem w rozpadających się pniakach. żal mi ich jednak było je budzić z zimowego snu więc obchodziłem się tylko smakiem :)
pozdrawiam
Michał
Radomir Jaskuła
Posty: 37
Rejestracja: poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 13:03
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Radomir Jaskuła »

Hej!
Mialem na mysli jak najbardziej AKTYWNE owady. Jest naturalne, ze bardzo wiele gatunkow zimuje w pniakach czy pod sniegiem w sciolce. Te, o ktorych ja pisalem naprade niezle sobie daja rade na powierzchni sniegu dzieki licznym przystosowaniom, zarowno morfologicznym (bezskrzydle muchowki, wojsilki i blonkowki, lub przynajmniej ze zreduwonanymi skrzydlami), fizjologicznym i behawioralnym.
Radek
Michal Z.
Posty: 100
Rejestracja: niedziela, 28 marca 2004, 23:13

Post autor: Michal Z. »

Radomir Jaskuła pisze:Mialem na mysli jak najbardziej AKTYWNE owady.
Witam

Ależ i o takich ja również mówię. Odgarniając kiedyś trochę śniegu w lesie tuż pod korzeniami drzew natknąłem się na zupełnie aktywnego Carabus cancellatus. Co prawda nie brakuje ich w mojej okolicy ale żeby w styczniu, pod śniegiem biegać jakby była wiosna? To był szok. Owady spędzające zimę w odrętwieniu to już oczywiście jak sam pisałeś osobny temat.
pozdrawiam
Michał
Radomir Jaskuła
Posty: 37
Rejestracja: poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 13:03
Lokalizacja: Łódź

zimowe owady

Post autor: Radomir Jaskuła »

Masz racje - osobna kategoria. Gdyby jednak ktos chcial blizej zapoznac sie z problematyka krioentomologii (bardziej po polsku: entomologia owadow nasnieznych) chetnie polece pare prac i przede wszystkim, chyba najepsza znawczynie tematu na Polske - Agnieszke Soszynska.
Pozdrawiam
Radek
Michal Z.
Posty: 100
Rejestracja: niedziela, 28 marca 2004, 23:13

Re: zimowe owady

Post autor: Michal Z. »

Radomir Jaskuła pisze:Gdyby jednak ktos chcial blizej zapoznac sie z problematyka krioentomologii (bardziej po polsku: entomologia owadow nasnieznych) chetnie polece pare prac i przede wszystkim, chyba najepsza znawczynie tematu na Polske - Agnieszke Soszynska.
No to panią już znamy, przynajmniej z imienia i nazwiska :) A co z tymi pracami? Chętnie poczytam.
pozdrawiam
Michał
Radomir Jaskuła
Posty: 37
Rejestracja: poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 13:03
Lokalizacja: Łódź

pracki o zimowych owadach

Post autor: Radomir Jaskuła »

Michale!

oto pracki, w ktore dotycza obszaru Polski:


Kaczmarek M. 1958. Obserwacje nad zimową aktywnością bezkręgowców gleb leśnych . Ekologia Polska, seria B, 4(1): 53-61.

łęgowski D. and J. łoziński. 1995. A contribution to the study of spiders and epigeic insects present in five forest ranges during winter and early spring. Annals of Warsaw Agricultural University, 46: 31-39.

Soszyńska A. 2000. Czym zajmuje się krioentomologia? Notatki Entomologiczne, 1(4): 99–105.: 199–208.

Soszyńska A., Durska E. 2002. Cold –adapted scuttle-flies species of Triphleba RONDANI (Diptera: Phoridae). Annales Zoologici, 52(2): 279-283.

Szulczewski J. 1947. Fauna naśnieżna Wielkopolskiego Parku Narodowego. Prace Monogr. nad Przyrodą WPN, Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauki, Poznań, 18pp.

Wolska H. 1957. Wstępne badania nad preferendum termicznym niektórych owadów i pająków spotykanych na śniegu. Folia Biol., 5(3): 195–208.

Jesli bedziesz chcial (a moze ktos inny?) namiary na jakies szersze opracowania to chetnie sluza pomoca. Aktualnie Agnieszka ma w druku muchowki zima aktywne Wyzyny Lodzkiej (to bedzie dosc duza praca ekologiczna) (to bedzie w European Journal of Entomology). W przygotowaniu mamy tez wspolne "dzielko" dotyczace chrzaszczy (te 14 rodzin o ktorych pisalem wczoraj). Ale to pewnie jeszcze troche potrwa.

Milego czytania!
Radek
Michal Z.
Posty: 100
Rejestracja: niedziela, 28 marca 2004, 23:13

Re: pracki o zimowych owadach

Post autor: Michal Z. »

Dzięki ogromne. Mam nadzieję, że chociaż do części z nich uda mi się dotrzeć.
Potrudzić się na pewno będzie warto.
pozdrawiam
Michał
Radomir Jaskuła
Posty: 37
Rejestracja: poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 13:03
Lokalizacja: Łódź

artykuly

Post autor: Radomir Jaskuła »

Hej Michale!
Gdybys mial jakies problemy ze zdobyciem publikacji przeslij mi adres (radekj@biol.uni.lodz.pl) a podesle Ci kopie tych prac.
rj
Michal Z.
Posty: 100
Rejestracja: niedziela, 28 marca 2004, 23:13

Post autor: Michal Z. »

A masz chociaż część z nich w PDFach? To by mi zaoszczędziło dużo
czasu w ich szukaniu.
pozdrawiam
Michał
Radomir Jaskuła
Posty: 37
Rejestracja: poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 13:03
Lokalizacja: Łódź

publikacje

Post autor: Radomir Jaskuła »

Michale!
Niestety jak sam widzisz wieksosz z tych publikacji jest jeszcze z czasow gdy komputer snil sie jedynie fantastom...
Jesli jednak przeslesz mi adres to postaram sie jutro zrobic kopie i wyslac.
rj
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Aktualne obserwacje terenowe - chrząszcze”