Dziwoląg z Portugalii

STAWONOGI głównie gromady: pajęczaki (Arachnida), skoczogonki (Collembola), pierwogonki (Protura), widłogonki (Diplura) i inne. Również ślimaki, bo i takie na Forum się pojawiają.

Podział stawonogów: http://pl.wikipedia.org/wiki/Stawonogi
Ayame
Posty: 2
Rejestracja: niedziela, 22 listopada 2009, 01:29
Lokalizacja: Kraków

Dziwoląg z Portugalii

Post autor: Ayame »

Witajcie, czy ktoś jest w stanie mi powiedzieć cóż to za dziwadło albo chociaż do jakiej rodziny należy? Sfotografowane podczas mojego pobytu w Portugalii (Porto) w pokoju, gdzie byłam zakwaterowana. Dokładniejsze zdjęcia mogę wysłać na maila. Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi :) Pozdrawiam serdecznie!

Obrazek

Obrazek
Piotr Kowalski
Posty: 571
Rejestracja: piątek, 3 lipca 2009, 09:06
Lokalizacja: Ciemne

Post autor: Piotr Kowalski »

coś takiego jak Coleoptrata scutigera
Piotr
Awatar użytkownika
krzem
Posty: 1196
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 07:42
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time

Post autor: krzem »

na odwrót ... Scutigera coleoptrata

piękny wij!
Ayame
Posty: 2
Rejestracja: niedziela, 22 listopada 2009, 01:29
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Ayame »

Dziękuję bardzo za odpowiedź :) :) :)
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1613
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: PawełB »

Chyba najładniejszy wij, spotykałem w Chorwacji biegające po sufitach "apartamanów", niebywale szybko posuwają się po ścianach, wielkości mniej więcej dużego drewniaka, ale przez długie nogi wydają się większe. łapią różne drobne owady. Mają możliwość odrzucania "zaatakowanych" odnóży jak np. kosarze. Są dość delikatne i wrażliwe na brak wilgoci, kiedyś wieczorem jednego złapałem do jakiegoś kubka, aby go spokojnie pofotografować następnego dnia, ale rano był już martwy i wyschnięty.
Załączniki
scutigera3.jpg
scutigera3.jpg (149.29 KiB) Przejrzano 1984 razy
Awatar użytkownika
mandarinia 44
Posty: 30
Rejestracja: niedziela, 6 listopada 2011, 19:33

Re: Dziwoląg z Portugalii

Post autor: mandarinia 44 »

Jeden gatunek tych wijów Alouterea maculata(nie jestem pewien co do ortografii nazwy)podobno potrafi biec z prędkością 50 cm/s.Są też ciekawe ze względu,że oprócz szczękonóży i głaszczek,mają także żuwaczki,czyli inaczej niż u innych pareczników.
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: Dziwoląg z Portugalii

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Tragicznie piszesz po polsku.
mandarinia 44 pisze:Alouterea maculata(nie jestem pewien co do ortografii nazwy)
Jak nie jesteś pewien, to sprawdź, zanim napiszesz bzdurę. Rodzaj nazywa się Allothereua.
mandarinia 44 pisze:głaszczek
Głaszczków.
mandarinia 44 pisze: oprócz szczękonóży i głaszczek,mają także żuwaczki,czyli inaczej niż u innych pareczników.
Inne Chilopoda też mają żuwaczki.

Paweł
ODPOWIEDZ

Wróć do „Stawonogi (bez owadów)”