Problem

Metody preparowania, usypiania, problemy, sposoby.
Cezary
Posty: 178
Rejestracja: wtorek, 16 czerwca 2009, 13:57
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Problem

Post autor: Cezary »

Witam, mam problem odnośnie odwłoku M. Tiliae któremu pojawiła się dziwna plama właśnie na odwłoku. Slyszałem o takich przypadkach, Co mam zrobić żeby plama się nie powiękłszała lub znikła? Wczoraj była mała a dziś już jest duża i cały czas się powiększa;( Dodam że motyl został złapany i uśpiony 06.07.09r.
ups... zdjęcie coś nie weszło, trzeba klikać pobierz
Załączniki
DSC02105.JPG
DSC02105.JPG (37.09 KiB) Przejrzano 1924 razy
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

To najpewniej tłuszcz. Oderwij odwłok i zamocz na godzinę w benzynie ekstrakcyjnej/ksylenowej. Można też wrzucić cały okaz, ale wtedy trzeba się męczyć z poprawianiem strzępiny etc. Tak oderwiesz, przykleisz i masz gotowego motyla.
Cezary
Posty: 178
Rejestracja: wtorek, 16 czerwca 2009, 13:57
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Post autor: Cezary »

Nie mam takiej benzyny;( A gdybym zamoczył w octanie to dało by to coś? A w ogóle trochę się boję oderwać odwłok.;/
Cezary
Posty: 178
Rejestracja: wtorek, 16 czerwca 2009, 13:57
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Post autor: Cezary »

Może ktoś ma inne pomysły??? Może po prostu zostawić motyla takiego? :neutral: :neutral:
Tomasz Blaik
Posty: 727
Rejestracja: czwartek, 22 stycznia 2009, 20:00
UTM: XR86
Specjalność: Depressariidae
Lokalizacja: Pielgrzymów/Góry Opawskie
Podziękowano: 1 time

Post autor: Tomasz Blaik »

xczarekxx pisze:Może ktoś ma inne pomysły??? Może po prostu zostawić motyla takiego? :neutral: :neutral:
Nie przejmuj się tym okazem i zostaw w gablocie z tą plamą na odwłoku. Złowisz ten gatunek jeszcze dziesiątki razy, jest pospolity. Mniej ważne czy okazy w zbiorze będą świetnie rozpięte i idealnie świeże (choć jak można ładnie rozpiąć, to warto to zrobić), najważniejsze aby okaz był poprawnie zametrykowany, a zbiór usystematyzowany i przede wszystkim budowany "z głową", w sposób celowy. Zabijanie motyli do zbiorów nie powinno służyć wyłącznie naszym oczom, ale co najmniej poznaniu lokalnej fauny. Buduj taki dobry zbiór motyli np. z Twojej okolicy, kiedyś będzie stanowił cenne źródło informacji.
Pozdrawiam
Cezary
Posty: 178
Rejestracja: wtorek, 16 czerwca 2009, 13:57
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Post autor: Cezary »

plasticonoband pisze:Nie przejmuj się tym okazem i zostaw w gablocie z tą plamą na odwłoku
Tak też zrobię;)
plasticonoband pisze:Złowisz ten gatunek jeszcze dziesiątki razy
Na załączonym zdjęciu jest samiczka z plamą a mam jeszcze samca to nawet jeżeli bym usunął ze zbioru motyla z plamom to i tak bym miał jeszcze jednego;) dzięki za pomoc i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Post autor: Malko »

każdy rozpuszczalnik organiczny usunie Ci tą plamę:)

jak to mawiał mój prof. od chemii podobne rozpuszcza się w podobnym hihihih:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Preparowanie, chemia.”