Hodowla żuków (Scarabaeidae)

Lucanidae, Trogidae, Glaresidae, Bolboceratidae, Scarabaeidae, Geotrupidae i Ochodaeidae.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9495
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Hodowla żuków (Scarabaeidae)

Post autor: Jacek Kurzawa »

Jakie macie doświadczenia z hodowlą żuków krajowych i tropikalnych? Te które u nas żyją w próchnie, w dziuplowiskach (próchnojady blaszkorożne (Lamellicornia) hoduje się stosunkowo łatwo. Interesuje mnie aspekt zamiany materiału żywicielskiego z naturalnego na inny zamiennik.

Larwy: Zamiast próchna można podawać ściółkę z dna lasu dębowego, suche liście, patyczki etc - larwy to jedzą. Jakie gatunki drzew (prochnoi wchodzą w grę? (stawiam na dąb, wierzbę jako najłatwiej dostępne i odpowiednie). Podobno larwy też jedzą jabłka - pisał mi niedawno kolega. Co jeszcze można dawać larwom naszych żuków oraz żuków tropikalnych?

Dorosłe owady można karmić podając plasterki jabłka, banany. Co jeszcze?

Rozmnażanie: No i temat dla hodowców - jakie warunki są najlepsze dla parzenia żuków - temperatura, ilość owadów w terrarium (akwarium, pudło?). Ile trwa kopulacja, w jakich godzinach, jaka temperatura, po jakim czasie składane są jajka.

I pytanie ostatnie - czy gdyby ustawić żuczka - samicę w klatce w lesie na wabika, to czy samiec przyleciałby zwabiony widokiem (feromonami) samicy? Mam na myśli głównie duże żuki, ale czemu by nie spróbować tego na kózkach oraz innych chrząszczach? ...
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

ja karmilem kruszczyce bananami, jadly, larwy ponoc mozna karmic platkami owsianymi, u mnie niestety padly wszystkie ale mialem z niejasnego pochodzenia....
natomiast mam fajna przygode poniewaz w opuszczonym insektarium wyszly mlode kruszczyce.....obrzezone, czyli poprzednicy zlozyli jaja.....:)))))
Awatar użytkownika
Krzysztof Szumlak
Posty: 98
Rejestracja: niedziela, 4 kwietnia 2004, 21:42
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

chrząszcze

Post autor: Krzysztof Szumlak »

Ja hoduje larwy Dynastes hercules na próchnie dębowym zmieszanym z dębowymi liśćmi w stanie rozkładu.Larwiątkom chyba smakuje bo strasznie szybko rosna i pochłaniaja duże ilośći substartu.Imago karmi sie owocami.Najlepiej wrzucić banana,powinno wystarczyc im na 2 dni.
Myśle że u kruszczyc i innych Scarabidae przebieg hodowli bedzie podobny do tych Wielkich Dynastidae
Awatar użytkownika
M. Dworakowski
Posty: 539
Rejestracja: środa, 31 marca 2004, 15:10
UTM: FD94
Lokalizacja: Białowieża

Post autor: M. Dworakowski »

Słyszałóem, że coś takiego (zostawianie owadów w pułapkach) można stosować z monochamusami, ale nie pamiętam, czy nie stawiało się przypadkiem samca, żeby zwabił innego do walki (w Białowieży są teraz masy żerdzianek, wele jest świerzych, ale bez nóżek lub pazurków utraconych w bojach), wczoraj widziałem jak walczą ze sobą na dłużycy (ktoś już chyba wspominał o tym).
Awatar użytkownika
GrzegorzT.
Posty: 77
Rejestracja: niedziela, 24 kwietnia 2005, 21:42
UTM: EC08
Lokalizacja: Warszawa

Dynastes hercules

Post autor: GrzegorzT. »

Witam, u mnie właśnie przepoczwarzyła się samiczka. Mam pytanie, czy tylko bananami, jabłkami się karmi, czy również innymi owocami, czy także imago żywi się próchnem (cały czas siedzi w próchnie)?
Pozdrawiam Grzegorz
ODPOWIEDZ

Wróć do „SCARABAEOIDEA”