Agrotis puta (HÜBNER, 1803) ,Caradrina kadenii (FREYER, 1836) następne stanowiska.

bodek123
Posty: 20
Rejestracja: czwartek, 7 stycznia 2021, 13:13
UTM: VV60

Agrotis puta (HÜBNER, 1803) ,Caradrina kadenii (FREYER, 1836) następne stanowiska.

Post autor: bodek123 »

( drugie ) a może następne stanowisko Agrotis puta VV60 - Gryfino ( lampa,działka ) ok. 40 km. na północ od pierwszego pewnego stwierdzenia na terenie Polski w rezerwacie ;Bielinek; VU46 - 6.10.2009 (leg. R.Wąsala et M.Maciąg ) Zachodniopomorskie. Następny Caradrina kadenii ??? VV60 - Gryfino ( lampa,działka ).Raczej rzadki,który z południa Polski,przez Wielkopolskę ( gdzie w latach 2020 i 2021 wykazano kilka okazów ) dotarł do Zachodniopomorskiego ok. 80 km. od Bałtyku.Widać ekspansję na północ. Nawiązując do Wielkopolski - PEŁEN SZACUN - dla kolegow lepideptorologów z Poznania za wykazanych 365 gat.sówek ( XXI wiek 281 gat.) Moje 180 gat. sówek wypada bardzo mizernie,gdyż moim rewirem jest wyłącznie działka,lampa,ekran,z której pochodzi 99,9% okazów. Patrząc na kolegów z Poznania czas ruszyć cztery litery i pomyśleć o zmianie ekosystemu.
Załączniki
Agrotis puta  (HÜBNER, 1803) DSCN4163.JPG
Agrotis puta (HÜBNER, 1803) DSCN4163.JPG (169.52 KiB) Przejrzano 917 razy
Agrotis puta  (HÜBNER, 1803) DSC_0894.JPG
Agrotis puta (HÜBNER, 1803) DSC_0894.JPG (175.41 KiB) Przejrzano 917 razy
Caradrina kadenii (FREYER, 1836) DSCN4495.JPG
Caradrina kadenii (FREYER, 1836) DSCN4495.JPG (143.81 KiB) Przejrzano 917 razy
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1478
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Agrotis puta  (HÜBNER, 1803) ,Caradrina kadenii (FREYER, 1836) następne stanowiska.

Post autor: adam k. »

Brawo! To ciekawe gatunki na naszym terenie (Polska). Działka też ma swoje zalety, ale gdy odłowy prowadzone są systematycznie i przez cały sezon. W jakich terminach zostały złowione motyle? Wygląda na C.kadenii, dla pewności mogą się przydać te zdjęcia.
Załączniki
DSC_015666.jpg
DSC_015666.jpg (233.2 KiB) Przejrzano 852 razy
bodek123
Posty: 20
Rejestracja: czwartek, 7 stycznia 2021, 13:13
UTM: VV60

Re: Agrotis puta  (HÜBNER, 1803) ,Caradrina kadenii (FREYER, 1836) następne stanowiska.

Post autor: bodek123 »

Dzięki za zdjęcia - ale!! nigdy nie próbowałem preparować kopulatorów i tak to chyba pozostanie. Odnośnie daty odłowów - nie wiem jak to się stało,że ich nie wpisałem Agrotis puta 10.08.2022 , Caradrina kadenii 24.09.2022. O wspomnianej systematyce odłowów,to myślę,że nie jest najgorzej. Ze względu na prowadzone obserwacje zawisaków, to samych nocek w których pojawiały się zawisaki było 52 ( maj-sierpień okazów 294 ) Reasumując ,w 2022 r. od marca do pażdziernika zarwałem ok. 80 nocek. Poprzednie lata podobnie. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1478
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Agrotis puta  (HÜBNER, 1803) ,Caradrina kadenii (FREYER, 1836) następne stanowiska.

Post autor: adam k. »

bodek123 pisze: O wspomnianej systematyce odłowów,to myślę,że nie jest najgorzej. Ze względu na prowadzone obserwacje zawisaków, to samych nocek w których pojawiały się zawisaki było 52 ( maj-sierpień okazów 294 ) Reasumując ,w 2022 r. od marca do pażdziernika zarwałem ok. 80 nocek. Poprzednie lata podobnie. Pozdrawiam
Imponująca determinacja z Twojej strony i dlatego masz takie pozytywne efekty.
bodek123 pisze: nigdy nie próbowałem preparować kopulatorów i tak to chyba pozostanie.
Oby tak nie pozostało - moim zdaniem preparatyka zwiększa możliwości i pomaga ,,przeskoczyć" pewną granicę w entomologii.
Lukaszm
Posty: 251
Rejestracja: niedziela, 26 października 2008, 17:08
Lokalizacja: Poznań

Re: Agrotis puta  (HÜBNER, 1803) ,Caradrina kadenii (FREYER, 1836) następne stanowiska.

Post autor: Lukaszm »

Bardzo fajnie , że podzieliłeś się z nami wynikami Twoich obserwacji, tych bardzo ciekawych gatunków .
W imieniu wspomnianych "poznańskich lepidopterologów", mogę dodać, ze Agrotis puta dotarła już jakiś czas temu, również do nas, do Poznania,
a informację o tym można znaleźć tutaj:

https://www.researchgate.net/publicatio ... a_Poznania

Sówka ta pojawiła się również liczniej podczas badań w pasie nadmorskich wydm - informacje o tym odkryciu powinny się pojawić w niedługim czasie.

Co się zaś tyczy Caradrina kadenii, o której z kolei pisaliśmy w tym wspomnianym przez Ciebie artykule:
https://www.researchgate.net/publicatio ... elkopolsce

to Twoje odkrycie potwierdza dalszą ekspansję tego gatunku na terenie naszego kraju - to bardzo cieszy!

Kończący się właśnie rok pokazał nam wręcz, że na poznańskich stanowiskach, C. kadenii stała się obecnie zdecydowanie najliczniejszym przedstawicielem tego rodzaju.
Od maja do października zaobserwowałem w sumie kilkadziesiąt sztuk tego gatunku - oby tak dalej!
Czekamy z niecierpliwością na informacje o Twoich kolejnych ciekawych odkryciach :papa:
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Sówki (Noctuidae)”