Cameraria ohridella na innych kasztanowcach niż kasztanowiec biały

Żerowiska w liściach
Oriolus
Posty: 132
Rejestracja: niedziela, 10 maja 2020, 16:46

Cameraria ohridella na innych kasztanowcach niż kasztanowiec biały

Post autor: Oriolus »

W ogrodzie botanicznym w Uppsali rośnie tuż obok siebie kilka gatunków kasztanowców. Obejrzałem je sobie i okazuje się, że nie wszystkie z nich są zaminowane przez szrotówka. Do tych z minami należą:
Aesculus hippocastanum 'Baumanii' (pełnokwiatowy)
Aesculus hippocastanum - najzwyklejszy kasztanowiec biały
co oczywiście jest do przewidzenia - jako, że kasztanowiec biały to główny żywiciel Cameraria ohridella.
według źródła 1 minowane są też Aesculus flava i Aesculus glabra.

W ogrodzie botanicznym zaminowany przez szrotówka był też kasztanowiec podpisany na tabliczce jako Aesculus 'Willdenowiana' - fot 1,2.
Trudno powiedzieć co to za kasztanowiec, według źródła 2 Pavia willdenowiana to synonim Aesculus pavia. A ten gatunek nie
jest wymieniany przez źródło 1 jako żywiciel.

W Uppsali poza ogrodem botanicznym znalazłem jeszcze innego kasztanowca na pewno z sekcji Pavia (a zatem to nie kasztanowiec biały) według mnie to Aesculus flava lub Aesculus pavia, oba gatunki mają kasztany bez kolców, ale do oznaczenia potrzebuję obejrzeć na wiosnę kwiaty. Ten również był z minami szrotówka - fot 3,4.

Mam nadzieję, że w przyszłym roku uda mi się oznaczyć te kasztanowce. Czy ktoś ma obserwacje żerowania Cameraria ohridella na Aesculus pavia? Albo może ktoś wie co może kryć się za oznaczeniem Aesculus 'Willdenowiana'?


Bez min były:
Aesculus flava
Aesculus x mutabilis 'Penduliflora'
Aesculus x woerlitzensis
Aesculus carnea

Pozdrawiam serdecznie
Adam

źródła
1. W.N. Ellis. Cameraria ohridella in: Plant Parasites of Europe leafminers, galls and fungi.
https://bladmineerders.nl/parasites/ani ... ohridella/

2. Zhizhen Zhang, Shiyou Li and Xiao-Yuan Lian. An Overview of Genus Aesculus L.: Ethnobotany, Phytochemistry, and
Pharmacological Activities. Pharmaceutical Crops, 2010, 1, 24-51.
https://www.researchgate.net/publicatio ... n_overview
Załączniki
1.jpg
1.jpg (346.76 KiB) Przejrzano 1248 razy
2.jpg
2.jpg (377.86 KiB) Przejrzano 1248 razy
3.jpg
3.jpg (341.9 KiB) Przejrzano 1248 razy
4.jpg
4.jpg (363.19 KiB) Przejrzano 1248 razy
wojtas
Posty: 1483
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Re: Cameraria ohridella na innych kasztanowcach niż kasztanowiec biały

Post autor: wojtas »

Aesculus willdenowiana czy też Pavia willdenowiana Spach to jest synonim Aesculus pavia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Miny”