Jaki skaner polecacie?

Makrofotografia, mikroskopy, optyka
Awatar użytkownika
Ścinek
Posty: 177
Rejestracja: środa, 5 października 2005, 22:29
UTM: CA56
Specjalność: Cerambycidae, Carabidae, Tenebrionidae
profil zainteresowan: Fotografia, hodowla owadów egzotycznych, majsterkowanie tzw. DIY
Lokalizacja: Katowice

Jaki skaner polecacie?

Post autor: Ścinek »

Witam mam pytanie ponieważ mam zamiar kupić sobie skaner jednak niewiem jaki? Może wy coś poradzicie? Chodzi mi to o skaner dobry ale nie zbyt drogi.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Jeśli kupujesz skaner, warto by miał przystawkę do skanowania przeźroczy. Czasem to się może przydać. Zwróć uwagę, by rozdzielczość była możliwie duża (minimum 1200 dpi). Ja osobiście używam skanera Plustek OpticPro 12000, ale to starszy model (mam go ze trzy lata). Teraz na pewno są lepsze.
Awatar użytkownika
Ścinek
Posty: 177
Rejestracja: środa, 5 października 2005, 22:29
UTM: CA56
Specjalność: Cerambycidae, Carabidae, Tenebrionidae
profil zainteresowan: Fotografia, hodowla owadów egzotycznych, majsterkowanie tzw. DIY
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ścinek »

a dobrze się sprawuje? Może masz jakieś przykłądowe skany bo chętnie bym zobaczył :)
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Z mechanicznego punktu widzenia - nie miałem żadnych problemów. A jakość...zeskanowałem Ci znaczek. Niestety nie mogłem w maksymalnej rozdzielczości, bo plik miał 7 MB, i nie mógłbym go pokazać na forum. Pewne błędy wprowadza też kompresja do formatu jpg. Tiff lub bmp i tak mają ponad 1 MB i nie potrafiłbym je zamieścić.
Załączniki
znaczek.jpg
znaczek.jpg (122.29 KiB) Przejrzano 2558 razy
Awatar użytkownika
Ścinek
Posty: 177
Rejestracja: środa, 5 października 2005, 22:29
UTM: CA56
Specjalność: Cerambycidae, Carabidae, Tenebrionidae
profil zainteresowan: Fotografia, hodowla owadów egzotycznych, majsterkowanie tzw. DIY
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ścinek »

no cóż jakoś super nie jest ale to pewnie przez rozdzilczość:)
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Okazało się, że jakość druku tego znaczka była kiepska. Najlepszą jakość mają banknoty, więc dla przykładu zeskanowałem kawałek 10 złotówki. Oceń sam.
Załączniki
banknot.jpg
banknot.jpg (133.88 KiB) Przejrzano 2567 razy
Awatar użytkownika
Ścinek
Posty: 177
Rejestracja: środa, 5 października 2005, 22:29
UTM: CA56
Specjalność: Cerambycidae, Carabidae, Tenebrionidae
profil zainteresowan: Fotografia, hodowla owadów egzotycznych, majsterkowanie tzw. DIY
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ścinek »

tera mi się podoba:) Masz racje to znaczek ma nie ciekawą fakture za to banknot rewelacja :wink:
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1613
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: PawełB »

Do skanowania slajdów najlepiej nadają sie specjalistyczne skanery do materiałów przezroczystych. najważniejszym parametrem nie jest tu rozdzielczość, ale dynamika, czyli rozpiętośc najaśniejszych i najciemniejszych walorów przenoszonych przez skaner. Obrazuje to parametr gęstości (najczęściej oznaczany jako D - najlepiej ok 3,6-4,0). Jest to jednostka logarytmiczna, tzn nawet niewiellkie róznice wartości skutkują dośc istotna róznicą. Skaner o małej dynamice będzie pokazywał cienie jako czarne plamy a światła jako białe, bez szczegółów. I tak najcześciej skanują skanery płaskie z przystawką do slajdów. Dobre są EPSONY, ale lepsze (np. 4990) kosztują chyba >1,5 tys.
Niestety dobre skanery do slajdów też są dość drogie, warto rozejrzeć sie za używanymi na allegro - Godne polecenia modele to Minolta Scan Dual III i IV oraz Nikon LS-IV i V. Popularny obecnie Plustek 7200 nie jest niestety najlepszy, a jego rozdzielczość jest mocno naciągana. Skanuje nieżle dobrze naświetlone filmy, bez dużych kontrastów, przy trudnych zdjęciach niestety słabo daje sobie radę (np biały motyl na ciemnym tle).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Techniki fotograficzne i mikroskopowe”