Przyspieszenie wylęgu?

Hodowla owadów
Awatar użytkownika
Damian Bruder
Posty: 791
Rejestracja: czwartek, 25 marca 2004, 15:15
UTM: WT43
Lokalizacja: Nowa Sól/Poznań

Przyspieszenie wylęgu?

Post autor: Damian Bruder »

Witam!
Jak najbezpieczniej przyśpieszyć wylęg motyla z zimującej poczwarki?
Czytałem o sposobie "pędzenia",czyli trzeba włożyć poczwarki na kilka dni do lodówki(nalerzy uważać, żeby nie wyschły), a następnie do warunków hodowlanych tzn.ciepło i wilgotno.W taki sam sposób można przyśpieszyć rozwój zimowych pączków.
Czy istnieją jeszcze inne sposoby na przyśpieszenie wylęgu, które będą w miare bezpieczne dla poczwarki?.
Proszę o odpowiedź
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Jest wiele gatunków motyli, które dobrze znoszą przyspieszanie hodowli. Głównie polega ono na wcześniejszym wnoszeniu do warunków domowych zimujących stadiów i kontynuacji hodowli. Bardzo często postępuje się tak z minującymi microlepidoptera. Pozwala to na spokojne spreparowanie setek okazów wnoszonych do domu porcjami po kilkanaście/kilkadziesiąt co kilka dni. Zimą jest to o tyle miłe, że mamy zwykle więcej czasu niż w sezonie. Jeśli hoduje się setki/tysiące sztuk różnych gatunków, wcześniejsze zakończenie zimowania jest uzasadnione tym o czym napisałem powyżej, ale jeśli to niewielkie ilości - nie widzę większego sensu przyspieszania.
Awatar użytkownika
Damian Bruder
Posty: 791
Rejestracja: czwartek, 25 marca 2004, 15:15
UTM: WT43
Lokalizacja: Nowa Sól/Poznań

Post autor: Damian Bruder »

Zrobie tak jak mówisz ,przeczekam okres zimowy i będe oczekiwał wyników na wiosne.
Dziękuje za odzew.
Awatar użytkownika
PiotrekGuzik
Posty: 222
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 21:25
Lokalizacja: Krosno

S. ligustri

Post autor: PiotrekGuzik »

A jak to jest z S. ligustri? Czy jeśli trzymałbym poczwarki (gąsienice zakopały się przed 10 sierpnia) w temperaturze około +25C, mogłyby one się wykluć jeszcze we wrześniu? I czy łatwo jest rozmnażać ten gatunek?

Pozdrawiam
Piotrek
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Ligustri ma tylko jedno pokolenie w roku, nie ma więc szans na wylęg jeszcze w tym roku - niezależnie od temperatury. Poczwarki muszą przejść okres przechłodzenia w ujemnej temperaturze. Nie próbowałem tego robić w lodówce :-) więc nic tu nie podpowiem.
Awatar użytkownika
PiotrekGuzik
Posty: 222
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 21:25
Lokalizacja: Krosno

Post autor: PiotrekGuzik »

Zatem poczekam do wiosny :) Zdawało mi się, że gdzieś widziałem wzmianke o sporadycznym drugim pokoleniu i dlatego pytałem...
Awatar użytkownika
Damian Bruder
Posty: 791
Rejestracja: czwartek, 25 marca 2004, 15:15
UTM: WT43
Lokalizacja: Nowa Sól/Poznań

Post autor: Damian Bruder »

Kiedy tzn.za ile dni lub tygodni( np. Araschnia levana) po przeniesieniu poczwarki z warunków zimowania (zimnych) do warunków ciepłych motyl zacznie się wykluwać.Dajmy na to, że poczwarka stoi w warunkach naturalnych od października, a została przeniesiona w listopadzie.?
Awatar użytkownika
Grzegorz G
Posty: 388
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 19:31
Lokalizacja: Będzin-Grodziec

Post autor: Grzegorz G »

Zdawało mi się, że gdzieś widziałem wzmianke o sporadycznym drugim pokoleniu i dlatego pytałem...
Pewnie czytałeś o tym w książce Jerzego Heintze "Motyle Polski" Właśnie tam autor pisze "drugie pokolenie motyli zdarza się sporadycznie". W opisie cytrynka jest również wzmianka o 2 pokoleniach w ciągu roku "W czasie zdarzających się niekiedy przymrozków sierpniowych ma miejsce nietypowa hibernacja motyli, które po takiej dodatkowej "zimie" składają jaja". Może autor te 2 nietypowe pokolenia zaobserwował jednego roku. Może właśnie te przymrozki sierpniowe mogą spowodować to, że z poczwarki, która powinna przezimować, wylęgnie się motyl :wink:
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Kamil Mazur »

Post ostatni z wczoraj, a poprzedni z 2004 ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hodowla”