Chmary muchówek

Awatar użytkownika
jarekregner72
Posty: 1664
Rejestracja: niedziela, 5 maja 2013, 20:25
UTM: Brzeg
Lokalizacja: Brzeg

Chmary muchówek

Post autor: jarekregner72 »

Dzisiaj między Brzegiem a Opolem obserwowałem duże skupiska owadów latających przy wierzchołkach drzew od strony zawietrznej, wyglądało to jakby z drzewa się dymiło. Czy Ktoś może mi coś o tym krótko napisać ? :mysl: :hi:
TomekK
Posty: 433
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2014, 21:31
UTM: tarnów

Re: Chmary muchówek

Post autor: TomekK »

Wczesna jesienia, lata temu, nad Sanem w bieszczadach roily sie tak jetki. Byly gdzies na necie zdjecia i opisy takich zdarzen. Od lat juz sie takich rojek nie obserwuje. Ja natomiast bylem dzis na grzybach i w poludnie obserwowalem wylot mrowek. Nic by w tym nie bylo dziwnego gdyby nie fakt ze ilosci byly nieprawdopodobne. Nie dalo sie oddychac bo wpadaly wszedzie. Na samochodzie zanim zdążyłem odpalic mialem istny dywan. Smialismy sie z ojcem ze akcja jak z 'Ptakow' Hitchcock'a :rotfl:
Awatar użytkownika
jarekregner72
Posty: 1664
Rejestracja: niedziela, 5 maja 2013, 20:25
UTM: Brzeg
Lokalizacja: Brzeg

Re: Chmary muchówek

Post autor: jarekregner72 »

Nie wiem co to za owady ale spektakularnie to wygladało.A masówkę jętek też raz widziałem na rzece Oławce mocna rzecz.
Załączniki
DSC04858.jpg
DSC04858.jpg (74.21 KiB) Przejrzano 1976 razy
DSC04857.jpg
DSC04857.jpg (68.58 KiB) Przejrzano 1976 razy
Marek Hołowiński
Posty: 5059
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Chmary muchówek

Post autor: Marek Hołowiński »

U siebie też kiedyś obserwowałem podobne, niby to dym niby chmura..., nawet kilkanaście a może i więcej metrów długości.
Ale te ławice pojawiały się i bliżej, w końcu zgarnąłem w siatką maruderów z takiego roju. To były mrówki. Od tamtego czasu podobne zjawiska o tej porze roku traktuję jako roje mrówek.
Marek Hołowiński
Posty: 5059
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Chmary muchówek

Post autor: Marek Hołowiński »

Żona mi przypomniała, - mieszkałem wówczas w Macoszynie na leśniczówce. Taki rój pojawił się na podwórku. Mrówki były wszędzie. Pchały się nawet do domu. Nie był to zbyt jadowity gatunek, ale ukąsić potrafiły. I jak nagle się pojawiły tak i nagle odleciały...
Awatar użytkownika
jarekregner72
Posty: 1664
Rejestracja: niedziela, 5 maja 2013, 20:25
UTM: Brzeg
Lokalizacja: Brzeg

Re: Chmary muchówek

Post autor: jarekregner72 »

Stawiałem na inne gatunki a tu takie zaskoczenie. Dziękuję i Pozdrawiam :szok: :hi:
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
Posty: 915
Rejestracja: środa, 31 maja 2006, 18:58
Specjalność: Diptera
Lokalizacja: Włoszczowa/Kraków/Olkusz

Re: Chmary muchówek

Post autor: Łukasz Mielczarek »

W ostatni weekend w Krakowie masowo roiły się mrówki Solenopsis fugax. Możliwe, że i obserwacja ze śląska dotyczy tego gatunku.

Pozdrawiam,
Łukasz
ODPOWIEDZ

Wróć do „Muchówki [FOTO-oznaczanie]”