Szpilkowanie ...

Metody preparowania, usypiania, problemy, sposoby.
Awatar użytkownika
João M da Costa
Posty: 1000
Rejestracja: środa, 20 października 2010, 10:49
Lokalizacja: Between the end of the world and paradise
Kontakt:

Szpilkowanie ...

Post autor: João M da Costa »

Witam,

nie podoba mi się szpilkować owadów, jeśli ich zabiję/uśpię/zamarzę (...) szkoda że jeszcze ich uszkodzą, nawet jak dobrze preparowane są uszkodzone. Wiem że z chrząszczami to się zrobi, małych czy dużych, ale z błonkówkami oraz muchówkami raczej nie, tylko jeśli są micro.
Nie za bardzo zabiję/uśpię/zamarzę owadów, ale niektórzy do prawidłowa oznaczenie niestety trzeba ...
Wiec pytaniach są takich:
Czy ktoś kleje muchówki oraz błonkówki, z wszystkimi rozmiarami?
Z jakiś klej?
I gdzie skleić, bo, kluczowe części mogą być ukryty, wiec oczywiście zależy od gatunek/rodzina itd. ale też powinna być estetyczny.
Jeśli ktoś to zrobi, czy mogę się zgłosić ...
Mam nadzieje że tego Polsku da się do rozumienie ;)
Pozdr.
J
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Szpilkowanie ...

Post autor: Dispar »

My zrozumieć ale nie wszystko.
Chodzi Ci o wszystkie owady czy tylko o błonkówki???
Są ogólnie przyjęte standarty postępowania z owadami przeznaczonymi do zbioru po ich uśmierceniu i tak też postępuj.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Szpilkowanie ...

Post autor: Brachytron »

Jeśli idzie o błonkówki to nie ma mowy o klejeniu w jeden sposób, ewentualnie na boczku bo przecież są symetryczne 8)

Dlaczego nie podoba Ci się szpilkowanie? Jeśli szpilki są za grube a owady za małe to minucjuj. Mniej z tym roboty niż z klejeniem.
Awatar użytkownika
João M da Costa
Posty: 1000
Rejestracja: środa, 20 października 2010, 10:49
Lokalizacja: Between the end of the world and paradise
Kontakt:

Re: Szpilkowanie ...

Post autor: João M da Costa »

Ogólnie o błonkówki i muchówki, bo z motylami i chrząszczami wiem że się zrobi ...
Wiem są "kartoniki" z rożnymi rozmiarami do przyklejenie owadów i kilka typów klej ... dlatego pytam jak i z jakiś klej i itd. itp. ... czy w ogóle to się zrobi.
Dispar pisze:Są ogólnie przyjęte standarty
no własnie o co mi chodzi, ale czy są standarty do przyklejenie ... ?
Awatar użytkownika
João M da Costa
Posty: 1000
Rejestracja: środa, 20 października 2010, 10:49
Lokalizacja: Between the end of the world and paradise
Kontakt:

Re: Szpilkowanie ...

Post autor: João M da Costa »

Brachytron pisze:ewentualnie na boczku
:) ale czy będą estetyczne ... dlatego pytam czy ktoś to zrobi bo chciałem to zobaczyć ...
Brachytron pisze:Dlaczego nie podoba Ci się szpilkowanie?
bo szkoda owadów, jakoś nie podoba mi się zobaczyć szpilka na tułowie ... szpilka na wszystkie którzy ostatnie szpilkowałem to 000 mniejsze chyba tylko minucie ale minucie nie da się na dużych muchówki czy błonkówki ...
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Szpilkowanie ...

Post autor: Brachytron »

Poczucie estetyki jest kwestią indywidualną. Mam kilka okazów od Tomka Klejdysza klejonych na trójkątne kartoniki gdzie koniec trójkącika był między biodrami i wchodził z boku. Jest to w miarę estetyczne ale musisz wiedzieć co kleisz bo są rodzaje mające tam cechy.
Awatar użytkownika
João M da Costa
Posty: 1000
Rejestracja: środa, 20 października 2010, 10:49
Lokalizacja: Between the end of the world and paradise
Kontakt:

Re: Szpilkowanie ...

Post autor: João M da Costa »

Brachytron pisze:Poczucie estetyki jest kwestią indywidualną.
oczywiście że tak ...
Brachytron pisze:Mam kilka okazów
czy może Pan kiedyś sfotografuje i pokazuje?
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Szpilkowanie ...

Post autor: Brachytron »

Ogólnie odradzam Ci klejenie błonkówek, wiele z nich lubi być owłosiona i to gęsto, a nic tak nieestetycznie nie wygląda jak upaprane futro, dlatego koty tak bardzo o nie dbają ;-)

tu. Te są akurat klejone na boku, ale są nagie więc może być.
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Szpilkowanie ...

Post autor: Dispar »

Zabić błonkówkę to Ok ale wbić potem w nią szpilkę to już żle ????
Owad nabity na szpilkę jest łatwiejszy w późniejszej pracy przy nim. Można obejrzeć każdy szczegół jego budowy pod każdym kątem. Z naklejonym na kartonik już tak łatwo nie jest.
Awatar użytkownika
João M da Costa
Posty: 1000
Rejestracja: środa, 20 października 2010, 10:49
Lokalizacja: Between the end of the world and paradise
Kontakt:

Re: Szpilkowanie ...

Post autor: João M da Costa »

Brachytron pisze:Ogólnie odradzam Ci klejenie błonkówek
akurat z włosami nie myślałem, i to jednego powodu aby otwierać tematu ... mądry i wykształcone głowach pomagają ludzi którzy nie mają taką doświadczenie ... ale lubię Grzebaczowate (Sphecidae) i z włosami było mnie kłopotliwy bo nie wyglądają jak kotki :)
Brachytron pisze:Są tu.
Jakoś też nie dobrze wyglądają, na mojego oku oczywiście :)
Dispar pisze:Zabić błonkówkę to Ok ale wbić potem w nią szpilkę to już żle ????
to wielki temat, o moralność itd. nie zaczynamy, tylko jeśli Pan chce.

Tylko:
ja nigdzie pisałem że zabić (...) owadów to OK,
chodziło mi o fakt, że jeśli zabijemy, to niech przynajmniej o nimi dbam ... i szpilkowanie według mnie nie jest dbanie ... a może jest tylko na mojej głowa jeszcze nie, ludzi się zmieniają ... i jak lepsze będzie preparował i will feel myself better, or at least not so bad, that I kill it ... długi temat ale na pewno nie dla wszystkie ... rozumiem ...

Pozdr.
J
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9495
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Szpilkowanie ...

Post autor: Jacek Kurzawa »

Jao, Ty jestes bardzo wrazliwy w srodku. Rzeczywiscie nabijanie na szpilke pierwszego owada to trudne przezycie. Pomysl jednak w inny sposob: skoro juz zostalo mu odebrane zycie w jakims celu to teraz trzeba zadbac zeby nie poszlo ono na marne. Trzeba go wiec jak najlepiej zabezpieczyc, by mogl sluzyc (dobrze) jako preparat. Stad tez wybor jak najelepszej metody do jego spreparowania. Nie takiej, zeby byl najladniejszy, tylko takiej metody, zeby mogl byc jak najlepej uzyteczny do celow naukowych.
Tu wypowiadam swoj poglad, ze jesli juz zabijamy owada to cel naukowy wydaje sie sluszny a cel estetyczny (bo jest ladny) nie. Owady wiszace na scianie zostaly zabite dla pieniedzy i radosci ludzi, ktorzy uznaja zabijanie owadow dla kaprysu. Ten "moj" poglad uksztaltowal mi sie gdy mialem nascie lat, teraz wiele sie zmienilo. Staram sie jednak zrozumiec Twoją, Jao, niecheć do wpijania szpilki w tułów. Pomyśl, że jesli zrobisz mu dobre zdjęcie, okaz bedzie dobrze zabezpieczony to mozna powiedziec, ze tego osobnika spotkalo cos wyjatkowego i pozytywnego z naszego punktu widzenia.
Awatar użytkownika
João M da Costa
Posty: 1000
Rejestracja: środa, 20 października 2010, 10:49
Lokalizacja: Between the end of the world and paradise
Kontakt:

Re: Szpilkowanie ...

Post autor: João M da Costa »

Jacek Kurzawa pisze:Jao, Ty jestes bardzo wrazliwy w srodku.
Na jakimiś rzeczami mogą powiedzieć że ma Pan racje i to jest jedna, zabijanie, owadów czy cokolwiek ... zabić każdy potrafi...
Jacek Kurzawa pisze:skoro juz zostalo mu odebrane zycie w jakims celu to teraz trzeba zadbac zeby nie poszlo ono na marne
i to jest o co mi chodzi ...
Jacek Kurzawa pisze:uzyteczny do celow naukowych
oznaczenie, sfotografowanie i np. zrobienie książka (if you wont dream you wont achieve nothing in life) o oznaczenie owadów występujący w Parku (niektórzy to krótka piłka ale innych nie konieczne) wiec on (owad) muszę być estetyczny nie np. owada z każdą nogą inaczej położona i z skrzydłami byle jaki ...
Jacek Kurzawa pisze:cel estetyczny (bo jest ladny) nie
i jak prezentujemy owada komuś inaczej tej osoba nie była zaskoczona na zła strona (the dead insect should not be disgusting to be observed) rozumie mnie Pan?
Jacek Kurzawa pisze:Pomyśl, że jesli zrobisz mu dobre zdjęcie, okaz bedzie dobrze zabezpieczony to mozna powiedziec, ze tego osobnika spotkalo cos wyjatkowego i pozytywnego z naszego punktu widzenia.
Mam też z tego nadzieje dlatego uczy się dobre preparować martwego/naukowego/... owada i go sfotografować ...
Jacek Kurzawa pisze:Owady wiszace na scianie zostaly zabite dla pieniedzy i radosci ludzi, ktorzy uznaja zabijanie owadow dla kaprysu.
Kiedyś mieliśmy dyskusja na tego tematu ... nie jest o co mi chodzi ... chyba Pan wie?
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9495
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Szpilkowanie ...

Post autor: Jacek Kurzawa »

Tak, dobrze rozumiemy się. Estetyka musi być, jeśli sa zdjęcia a o wielu sprawach już było wcześniej.
Awatar użytkownika
João M da Costa
Posty: 1000
Rejestracja: środa, 20 października 2010, 10:49
Lokalizacja: Between the end of the world and paradise
Kontakt:

Re: Szpilkowanie ...

Post autor: João M da Costa »

Jacek Kurzawa pisze:Tak, dobrze rozumiemy się.
krok do przodu ...
Jacek Kurzawa pisze:o wielu sprawach już było wcześniej
iiiii dalej będą ...
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9495
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Szpilkowanie ...

Post autor: Jacek Kurzawa »

João M da Costa pisze:
Jacek Kurzawa pisze:Tak, dobrze rozumiemy się.
krok do przodu ...
Zabrałem głos w tym wątku, by Ci napisać, ze Cie rozumiem. To nie jest krok do przodu, bo nie było sytuacji, że Cie nie rozumiem. To jest constans. Tu nie ma "kroku" - stoimy w miejscu :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Preparowanie, chemia.”