Batia lambdella

"Mikra z wydatnymi głaszczkami" (Gelechiidae, Coleophoridae, Elachistidae, Oecophoridae i inne)
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Batia lambdella

Post autor: Marek Hołowiński »

Chyba najciekawszy mikrus złowiony przeze mnie w trakcie wyjazdu na Podkarpacie. Początkowo brałem pod uwagę i inne gatunki z tego rodzaju, ale rozpiętość skrzydeł 15 mm wykluczyła pozostałe.
W 2000 roku wylęgło mi się kilka tych motylków z żerowisk kózek na jemiole, zebranych na poligonie w Nowej Dębie. Pomimo licznych hodowli na jemiołach, nigdy więcej już ich nie obserwowałem.
Załączniki
a2.jpg
a2.jpg (110.75 KiB) Przejrzano 1718 razy
a3.jpg
a3.jpg (137.71 KiB) Przejrzano 1718 razy
Awatar użytkownika
romanzamorski
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 29 marca 2008, 16:57
UTM: EV19
profil zainteresowan: ciężki rock, astronomia
Lokalizacja: Gorlice

Re: Batia lambdella

Post autor: romanzamorski »

Też spotkałem przedstawiciela tego rodzaju, lecz w Puszczy Kozienickiej. Przyleciał mi do lampy 28 lipca. Ma jednak 13 mm rozpiętości i jest dużo jaśniejszy niż okazy Batia lambdella z fotek w necie. Myślę, że ten mój to Batia internella. Wchodzić w rachubę może jeszcze tylko Batia lunaris, ale ten jest mniejszy bo ma do 10 mm rozpiętości.
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Batia lambdella

Post autor: Marek Hołowiński »

Okaz o rozpiętości skrzydeł 13 mm trzeba raczej gotować. Mieści się tu B lambdella (11-19 mm) i B internella (9-13 mm). Po wyglądzie raczej trudno ocenić. Na przednich u B lambdella czarny wzór większy. Zwracam uwagę na tylne skrzydła, - B lambdella ma je szersze od pozostałych gatunków, ale to dość względne określenia.
Awatar użytkownika
romanzamorski
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 29 marca 2008, 16:57
UTM: EV19
profil zainteresowan: ciężki rock, astronomia
Lokalizacja: Gorlice

Re: Batia lambdella

Post autor: romanzamorski »

Mój okaz ma raczej wąskie tylne skrzydła i dosyć mały czarny wzór. Stawiam jednak na lambdella
ODPOWIEDZ

Wróć do „GELECHIOIDEA”