COLIAS PALAENO

domino
Posty: 297
Rejestracja: sobota, 7 kwietnia 2012, 13:21
Lokalizacja: Leszno

COLIAS PALAENO

Post autor: domino »

Szlaczkonie są dla mnie jedną z ciekawszych rodzin motyli. Bardzo proszę jakiegoś dobrego znawcę motyli o informację, czy szlaczkoń torfowiec wystepuje na jakimś stanowisku we Wielkopolsce albo na północy Dolnośląskiego? W terenie jestem często, ale z tym motylem jeszcze nigdy się nie spotkałem. Nie chcę go łapać tylko chciałbym go chociaż raz zobaczyć w przyrodzie.
Marek Hołowiński
Posty: 5059
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: COLIAS PALAENO

Post autor: Marek Hołowiński »

domino pisze:Szlaczkonie są dla mnie jedną z ciekawszych rodzin motyli. Bardzo proszę jakiegoś dobrego znawcę motyli o informację, czy szlaczkoń torfowiec wystepuje na jakimś stanowisku we Wielkopolsce albo na północy Dolnośląskiego? W terenie jestem często, ale z tym motylem jeszcze nigdy się nie spotkałem. Nie chcę go łapać tylko chciałbym go chociaż raz zobaczyć w przyrodzie.
do okresu pojawu motyli jest jeszcze trochę czasu. Wytypuj sobie biotopy na swoim terenie, sprawdź jak wyglądają. Trzeba trochę pochodzić po bagnach i borach bagiennych. W końcu maja i czerwcu szukaj tam motyli.
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1156
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: COLIAS PALAENO

Post autor: Marcin Kutera »

głównie środowiska sfagnowe (bory bagienne, torfowiska wysokie i przejsciowe). Jak widzisz żurawinę błotną, rosiczki, bagno zwyczajne to warto taki teren dobrze obejrzeć.
Dobrze też znać na swoim terenie, gdzie występują takie gatunki torfowiskowe rośłin i zwierząt, wtedy mozna kierować sie, że i C. palaeno tam występuje :) :read: :cap:
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: COLIAS PALAENO

Post autor: Dispar »

Na terenie wskazanym przez domino żadne dane literaturowe nie wymieniają C. palaeno. Tam nie ma i nie było tego gatunku.
Marcin - coś Ty za nowe środowisko wymyślił???
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Re: COLIAS PALAENO

Post autor: Łukasz »

Jeśli jesteś bardzo zdeterminowany, możesz się przejechać w Sudety, Rezerwat "ocenzurowano".

admin: nie podajemy stanowisk gatunków chronionych w rezerwatach przyrody. Trzeba pamiętać, żeby z rozmysłem upubliczniać stanowiska niektórych rzadkich gatunków.
Marek Hołowiński
Posty: 5059
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: COLIAS PALAENO

Post autor: Marek Hołowiński »

Dispar pisze:Na terenie wskazanym przez domino żadne dane literaturowe nie wymieniają C. palaeno. Tam nie ma i nie było tego gatunku.
Darku, wychodząc z takiego założenia nikt by nie znalazł gatunków nowych dla kraju, a sam mam już ich ponad 10. A Boloria aquilonaris czy B eunomia, czy wiele innych gatunków było kiedyś znane z Polesia?
Żeby stwierdzić że gatunek występuje bądź nie, na danym obszarze trzeba gruntownie zbadać teren.
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: COLIAS PALAENO

Post autor: Dispar »

Borów bagiennych i torfowisk u Ciebie Marku nie brakuje a na ilu stanowiskach masz tam C. palaeno? Dane które mam ( Krzywicki) podają wyrażnie, że tego gatunku w Wielkopolsce i północnym Śląsku nie ma a penetrowało go wielu znanych entomologów.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: COLIAS PALAENO

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Darek, Markowi chodziło raczej o to, że warto szukać niezależnie od tego co napisano w literaturze i co mówią ci, którzy szukali. Często ciekawych znalezisk dokonuje się przypadkiem. Może przy makrach jest trudniej coś nowego znaleźć (a raczej nie znaleźć tego co jest) ale sentencja "szukajcie a znajdziecie" jest tu na czasie :) :) :)
Marek Hołowiński
Posty: 5059
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: COLIAS PALAENO

Post autor: Marek Hołowiński »

Darku wejdź na mapę rozmieszczenia motyli. Weź poprawkę na badania stare i z ostatnich lat. Pomimo wszystko są na mapie białe plamy. Czy nie ma tam ciekawych dla entomologów miejsc? To też trzeba sprawdzić. To świadczy że tam nikt nie prowadził żadnych obserwacji. Miejscami zajmują obszar znacznie większy od badanego przeze mnie. A przyznasz że Polesie na pierwszy rzut oka wcale nie wygląda atrakcyjnie...
Zablokowany

Wróć do „ABC - Pytania początkujących”