Wstydliwe motyle

Awatar użytkownika
tiktaalik
Posty: 827
Rejestracja: niedziela, 26 lipca 2009, 12:00
Lokalizacja: łódź UTM:CC93

Wstydliwe motyle

Post autor: tiktaalik »

Kilka razy spotkalem sie na tym forum z sugestią, ze obserwacja kopulujących pawików nie należy do częstych. Dziś mi się to przytrafiło. Chciałbym wiedzieć, jakie inne pospolite gatunki rzadko uprawiają miłość "na widoku".
Załączniki
A. io.jpg
A. io.jpg (111.96 KiB) Przejrzano 4450 razy
Awatar użytkownika
angellus
Posty: 450
Rejestracja: poniedziałek, 28 maja 2007, 14:44
UTM: CA66

Re: Wstydliwe motyle

Post autor: angellus »

...motyle także rzadko umierają na widoku
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7281
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Wstydliwe motyle

Post autor: Rafał Celadyn »

...może z małym wyjątkiem Operoptera brumata/fagata.Umierają bardzo spektakularnie ,na gałązkach na których przysiadają wieczorem,a o poranku ścięte nocnym mrozem zostają w tej samej pozycji dopóki wiatr i wilgoć nie zrobią swojego...no,poezja :mrgreen: :wink: ,a zdjątko niczego sobie.
Pozdrawiam Rafał.
Awatar użytkownika
tiktaalik
Posty: 827
Rejestracja: niedziela, 26 lipca 2009, 12:00
Lokalizacja: łódź UTM:CC93

Re: Wstydliwe motyle

Post autor: tiktaalik »

Umierają w ukryciu pod warunkiem, ze to śmierć naturalna. Te, które giną w sieci bądź schwytane w szczękoczułki, wręcz rzucają sie w oczy. Inne rodzaje śmierci tragicznej zaobserwować trudniej, ale to raczej z racji swoistej gwałtownosci, nie zaś skrytości drapiezników.
Awatar użytkownika
red45
Posty: 788
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 10:49
UTM: CC83
profil zainteresowan: Fotografia przyrody astronomia samoloty
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Wstydliwe motyle

Post autor: red45 »

Bardzo fajne zdjęcie, nie widziałem nigdy czegoś takiego. Z tego co mi przychodzi na myśl, to ogólnie rusałki są bardzo skryte. Bardzo często natomiast można obserwować kopulację bielinków, Maniola jurtina, Melanargia galathea, karłątków, modraszków...
Awatar użytkownika
Jarosław Wenta
Posty: 2186
Rejestracja: środa, 9 lipca 2008, 14:21
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Re: Wstydliwe motyle

Post autor: Jarosław Wenta »

Faktycznie, tylko raz widziałem rusałki w akcji. Gratuluję obserwacji.
Załączniki
zalobnik_parka.JPG
zalobnik_parka.JPG (124.73 KiB) Przejrzano 4386 razy
Roman
Posty: 288
Rejestracja: niedziela, 16 maja 2010, 08:01
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Wstydliwe motyle

Post autor: Roman »

ja widziałem kopulujące topolowce - na pniu topoli właśnie :D
Załączniki
topolowce.jpg
topolowce.jpg (88.85 KiB) Przejrzano 4344 razy
krzysiek10
Posty: 6
Rejestracja: piątek, 28 maja 2010, 19:32

Re: Wstydliwe motyle

Post autor: krzysiek10 »

A ja zaobserwowałem tylko kopulującą parę bielinków
FoFa
Posty: 160
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2010, 18:31
Gender: women
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Wstydliwe motyle

Post autor: FoFa »

Z przyjemnością oglądam te zdjęcia i co najważniejsze dodatkowo czerpię sporo wiedzy a wtedy jakoś łatwiej mi pewne rzeczy zapamiętać.
Ja też trafiałam na kopulujące motyle, ale sfotografowałam tylko jedne dawno temu w Niemczech. Nie wiem co to za gatunek. Próbowałam przyrównać do jakiegoś z modraszków, ale wciąż wydaje mi się ze coś się nie zgadza. Zamieszczę zdjęcie a jeśli ktoś pofatyguje się mi podpowiedzieć co to za gatunek to będę wdzięczna i z góry dziękuję.
Pozdrawiam
Załączniki
motylki z Niemiec
motylki z Niemiec
kochajace motyle 3.jpg (83.03 KiB) Przejrzano 4200 razy
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16323
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno
Podziękowano: 4 times

Re: Wstydliwe motyle

Post autor: Aneta »

Szukaj w Nymphalidae, Satyrinae ;)
FoFa
Posty: 160
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2010, 18:31
Gender: women
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Wstydliwe motyle

Post autor: FoFa »

Aneta pisze:Szukaj w Nymphalidae, Satyrinae ;)
dzięki za podpowiedź, ale w międzyczasie znalazłam jeszcze coś takiego i pytam czy to może być ten gatunek Aphantopus hyperantus?
W sumie miejsce znalezienia chyba odpowiadałoby temu gatunkowi bo został znaleziony na wzgórzu porośniętym trawami i fioletowymi kwiatami w dużej mierze, ale ja przecież nie mam zielonego pojęcia o motylach więc pytam zwłaszcza, że jak wyszukiwałam według regionu Niemiec czyli Rheinland-Pfalz to nie pokazało mi w tym rejonie tych Satyrinae
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16323
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno
Podziękowano: 4 times

Re: Wstydliwe motyle

Post autor: Aneta »

Zgadza się.
FoFa
Posty: 160
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2010, 18:31
Gender: women
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Wstydliwe motyle

Post autor: FoFa »

Aneta pisze:Zgadza się.
Jesteś niesamowicie szybka i masz ogromną wiedzę. Pięknie Ci dziękuję i gorąco pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
tiktaalik
Posty: 827
Rejestracja: niedziela, 26 lipca 2009, 12:00
Lokalizacja: łódź UTM:CC93

Re: Wstydliwe motyle

Post autor: tiktaalik »

Przeczytałem kilka Twoich postów i mam wrażenie, że potrafisz dostrzec piękno i czarującą odmiennosć owadziego swiata. I się nimi upajać. To mi imponuje. Tym bardziej, że nie jest zjawiskiem zbyt częstym. Tak jak Ty jestem całkowicie zielonym amatorem, choć pewnie nieco starszym. I jako amator równy Tobie życzę Ci trwania w tej fascynacji.
FoFa
Posty: 160
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2010, 18:31
Gender: women
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Wstydliwe motyle

Post autor: FoFa »

tiktaalik pisze:Przeczytałem kilka Twoich postów i mam wrażenie, że potrafisz dostrzec piękno i czarującą odmiennosć owadziego swiata. I się nimi upajać. To mi imponuje. Tym bardziej, że nie jest zjawiskiem zbyt częstym. Tak jak Ty jestem całkowicie zielonym amatorem, choć pewnie nieco starszym. I jako amator równy Tobie życzę Ci trwania w tej fascynacji.
Nie wiem do kogo kierowana jest Twoja odpowiedź, ale ponieważ mój post jest piętro wyżej wiec na wszelki wypadek odpowiem. Fascynuje mnie owadzi świat, ale nie tylko. Jestem zafascynowana natura w ogóle. Ona mnie uczy w dużej meirze życia bo obserwując ją jej prawa i osobniki jakie tworzą całe to społeczeństwo zróżnicowanych gatunków można naprawdę wiele się dowiedzieć o życiu w ogóle. Poza tym prawa natury imponują mi swoją sprawiedliwością w całym jej dramatycznym czasami przebiegu. Moja fascynacja zaczęła się w dzieciństwie, ale dopeiro odkad mam aprat moge ją jakoś zobrazować bo z opisywaniem miałabym spore problemy.
Pozdrawiam serdecznie
P.S. co do wieku w ogóle czy amatorstwa to nie będe się spierać bo mogłoby się jeszcze na moje nieszczęście okazać ze to ja powinnam tak powiedzieć ;)
Awatar użytkownika
tiktaalik
Posty: 827
Rejestracja: niedziela, 26 lipca 2009, 12:00
Lokalizacja: łódź UTM:CC93

Re: Wstydliwe motyle

Post autor: tiktaalik »

Oczywiście byłaś adresatką.
A w kwestii sprawiedliwości natury zdanie mam dokładnie odwrotne. Tyle jej, co kot napłakal.
FoFa
Posty: 160
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2010, 18:31
Gender: women
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Wstydliwe motyle

Post autor: FoFa »

tiktaalik pisze:Oczywiście byłaś adresatką.
A w kwestii sprawiedliwości natury zdanie mam dokładnie odwrotne. Tyle jej, co kot napłakal.
Różnic można się tez pięknie, każdy z nas w końcu ma takie zdanie jakie zostało ukształtowane przez doświadczenia, wiedzę i obserwacje, a pewnie żyliśmy w różnych środowiskach i zapewne moje doświadczenie nie jest najbogatsze
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Zagadnienia ogólne (motyle)”