BioMap Connect - zaproszenie do współpracy

Projekty zbiorowe - faunistyka, bazy danych. Współpraca.
Awatar użytkownika
Piotr Tykarski
Posty: 371
Rejestracja: sobota, 26 kwietnia 2008, 01:04
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

BioMap Connect - zaproszenie do współpracy

Post autor: Piotr Tykarski »

Drodzy Forumowicze!

Ogłaszam nabór chętnych do współpracy przy rozwijaniu bazy Mapa Bioróżnorodności.

Weszliśmy na nowy etap: po wielu miesiącach przygotowań i wstępnych testów działa aplikacja do wprowadzania danych online - BioMap Connect. Pozwala ona dodawać i edytować dane o stwierdzeniach gatunków (rekordy) na podstawie publikacji, własnych obserwacji i kolekcji. Dodawanie zdjęć jest mile widziane, a często wręcz wskazane. Interfejs aplikacji BC korzysta z danych i narzędzi już zgromadzonych w ramach dotychczasowych działań MB - warstw i podkładów mapowych, bazy publikacji, taksonów i autorów.

Obecną fazę można określić jako końcówkę etapu rozruchu: większość przewidzianych funkcji działa zgodnie z planem, efekty działań trafiają już na serwer publiczny (http://baza.biomap.pl). W celu usprawnienia działania MB, obsługi bieżących spraw, instruktażu i rozwiązywania problemów powstało Forum BioMap (http://forum.biomap.pl), nie udostępniane na razie szerszej publice i przeznaczone tylko dla współpracowników.

Co daje MB i BioMap Connect
  • Szybki i wygodny sposób prezentacji danych o gatunkach
  • Narzędzia przydatne w pracy indywidualnej i zespołowej, ułatwiające m. in. przygotowanie danych do publikacji
    Możliwe np. czasowe ograniczenie widoczności rekordów (do momentu publikacji) i udostępnienie ich wybranym współpracownikom.
  • Udział w tworzeniu wiedzy dostępnej dla każdego
    Większość rekordów będzie dostępna na licencji CC-BY-NC poprzez sieć GBIF.
  • Uczestnictwo w niezwykłej przygodzie integrowania wiedzy i doświadczeń wielu pokoleń przy pomocy współczesnej technologii
  • Satysfakcję z udziału w zespole pracującym dla dobra wspólnego
Zakres taksonomii
  • Chrząszcze, pluskwiaki, motyle, sieciarki, ważki, prostoskrzydłe - całość fauny krajowej
  • Muchówki - baza ogólnopolska nieskorygowana (ponad 7 tys. gatunków)
  • Błonkówki - całość krajowych rośliniarek, pozostałe wyrywkowo
  • Inne grupy na horyzoncie
    Uzupełnienia i poprawki nie stanowią teraz problemu; będą wykonywane tylko przez osoby z odpowiednimi uprawnieniami. Nie ograniczamy się tylko do fauny krajowej.
Zakres geograficzny - brak ograniczeń
Na razie mapy statyczne serwisu nie prezentują jeszcze danych spoza Polski.

Co jest wymagane
  • Chęć do współtworzenia bazy poprzez udostępnianie swoich danych
    Warunek podstawowy. Nie chcesz? Nie wchodzisz.
  • Życzliwość dla współpracowników
    Tak, to ważne - jej brak utrudnia działania.
  • Uczciwość i rzetelność
    Nie będzie miejsca dla podających dane nieprawdziwe lub niesprawdzone, łowców okazów gatunków chronionych itp.
  • Od strony technicznej - obsługa JavaScriptu w przeglądarce
    Problem dotyczy wyłącznie tych, którzy go wyłączyli.
Baza działa w ramach Krajowej Sieci Informacji o Bioróżnorodności, fizycznie na serwerach Uniwersytetu Warszawskiego. Aplikacja powstała na zasadzie wolontariatu i trwają poszukiwania środków i sposobów na rozwój i działania w większej skali. Na razie nie ma helpdesku ani infolinii ;) i rozwijana jest po godzinach, a nie przez zespół IT realizujący biznes plan. Nie mogę więc zagwarantować błyskawicznej obsługi wszystkich zainteresowanych.

Chętnych zapraszam do kontaktu poprzez adres e-mail biomap.pl@gmail.com.
Awatar użytkownika
Marek Wanat
Posty: 547
Rejestracja: piątek, 5 października 2007, 10:59
UTM: XS36
Specjalność: ryjkowce
Lokalizacja: Wrocław
Podziękowano: 1 time

Re: BioMap Connect - zaproszenie do współpracy

Post autor: Marek Wanat »

Odświeżam wątek, który pozostał bez echa, jak to zwykle, z nie do końca jasnych dla mnie powodów, dzieje się na tym forum z wpisami dotyczącymi projektu BioMap. Faktem jest, że info Piotra wygląda jakby wyszło z jakiejś agencji reklamowej, ale między wierszami dowiadujemy się, że są już pełne możliwości zewnętrznej edycji danych i poprawiania błędów i nieścisłości, na które często na tym forum narzekano. Że nie dla każdego z ulicy, to chyba nikogo nie powinno dziwić. Mamy więc do wyboru: ulepszać to, co już jest i od strony technicznej prezentuje bardzo obiecujące możliwości, biernie i krytycznie korzystać ze strony BioMap, co wielu forumowiczów od dawna robi, albo wzorem kilku forumowiczów dalej marudzić i udowadniać, jaki to "knot".
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: BioMap Connect - zaproszenie do współpracy

Post autor: Dark »

Ja jestem już z Piotrem umówiony, zwłaszcza jeśli chodzi o materiał foto. Jednak będę mógł ruszyć temat dopiero w przyszłym roku, za 2-3 miesiące. Taka już specyfika mojej pracy i sytuacja domowa :)
Awatar użytkownika
Piotr Tykarski
Posty: 371
Rejestracja: sobota, 26 kwietnia 2008, 01:04
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: BioMap Connect - zaproszenie do współpracy

Post autor: Piotr Tykarski »

Telepatia działa. Akurat dziś chciałem podrzucić filmik dla zachęty z przykładem, jak może wyglądać dodanie stanowiska gatunku, z wypełnieniem kilku pól w bazie.
Zapraszam: https://www.youtube.com/watch?v=pE_eWGlmLek.
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: BioMap Connect - zaproszenie do współpracy

Post autor: Przemek Zięba »

Zachęcające, to ja się zgłaszam, czy trzeba oficjalnie wysłać jakiegoś maila z deklaracją? Poprzednie wklepywanie mi w ogóle nie szło, zaprzestałem po kilku próbach teraz wygląda to bajecznie..prosze o kontakt Piotrze
pozdrawiam
P.
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: BioMap Connect - zaproszenie do współpracy

Post autor: Miłosz Mazur »

Jednym z moich noworocznych postanowień będzie znalezienie czasu na BIoMapę.

Obiecuję :D

Czy jest możliwość wrzucania danych hurtem?
Z excela np?

Albo żeby wpisać dane próby i ciurkiem gatunki, tak jak jest to, Piotrze, w Twojej bazie accesowej?

Nie potrafię znaleźć takiej opcji, a wpisywanie danych gatunek po gatunku jest strasznie upierdliwe :(
Awatar użytkownika
Piotr Tykarski
Posty: 371
Rejestracja: sobota, 26 kwietnia 2008, 01:04
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: BioMap Connect - zaproszenie do współpracy

Post autor: Piotr Tykarski »

Przemek Zięba pisze:Zachęcające, to ja się zgłaszam, czy trzeba oficjalnie wysłać jakiegoś maila z deklaracją?
Tak, zgodnie z instrukcją powyżej proszę o kontakt na biomap.pl@gmail.com.
Miłosz Mazur pisze:Jednym z moich noworocznych postanowień będzie znalezienie czasu na BIoMapę. Obiecuję :D
Trzymam za słowo.
Miłosz Mazur pisze: Czy jest możliwość wrzucania danych hurtem?
Z excela np?
Albo żeby wpisać dane próby i ciurkiem gatunki, tak jak jest to, Piotrze, w Twojej bazie accesowej?
Nie potrafię znaleźć takiej opcji, a wpisywanie danych gatunek po gatunku jest strasznie upierdliwe :(
Import hurtem z pliku na serwer to następny etap. Musiałem zacząć od umożliwienia edycji pojedynczych obiektów. Ta możliwość będzie, bo musi być. Dane powinno się wklepywać RAZ, a potem tylko zmieniać formaty. Rhabdom swobodnie wymienia dane tylko z excelem, docelowo powinien komunikować się bezpośrednio z BioMapą, ale to w jeszcze dalszych planach.
Ale zacznę od dodania do BioMap Connect opcji eksportu (patrząc od strony bazy) danych użytkownika, aby każdy, kto coś dołożył, mógł to sobie ściągnąć z powrotem, opakowane w xls.

Gdy dojrzejesz do akcji, proponuję nie czekać na opcję importu hurtem, tylko dopilnować, żeby Twoje dane, które już w MB są, były kompletne - poćwiczyć na tym, co już masz.
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: BioMap Connect - zaproszenie do współpracy

Post autor: Delog »

Piotr Tykarski pisze:Telepatia działa. Akurat dziś chciałem podrzucić filmik dla zachęty z przykładem, jak może wyglądać dodanie stanowiska gatunku, z wypełnieniem kilku pól w bazie.
Zapraszam: https://www.youtube.com/watch?v=pE_eWGlmLek.
Piotrze, podobnie jak Darek, mogę służyć fotografiami.
Temat dogadamy na fejsie.
Mój tryb pracy utrudnia włączenie się w dodawanie rekordów.

Sceptycznie wygląda dla mnie dokładne podawanie stanowisk, szczególnie w przypadku owadów uznawanych za rzadkie czy chronionych/ czerwonoksięgowych.
Podejście niektórych kolekcjonerów do tej kwestii jest wciąż niedojrzałe.
Przykład sprzed dwóch sezonów: na jednym z podbabiogórskich stanowisk Pseudogaurotina excellens, nieznanych szerszemu gronu, zastałem okorowane pędy starszych i zasiedlonych wiciokrzewów, ponacinane nożem w specyficzny sposób, zdradzający wiedzę na temat biologii gatunku.
Dlaczego?
Okazy można kupić w Pradze za parę zeta.
Ale nic to.
Liczy się owad stąd, ubity własnoręcznie.
I zero refleksji nad losem miejscowej, naprawdę skromnej populacji...
Awatar użytkownika
Piotr Tykarski
Posty: 371
Rejestracja: sobota, 26 kwietnia 2008, 01:04
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: BioMap Connect - zaproszenie do współpracy

Post autor: Piotr Tykarski »

Delog pisze: Mój tryb pracy utrudnia włączenie się w dodawanie rekordów.
To się dopiero okaże :)
Delog pisze: Sceptycznie wygląda dla mnie dokładne podawanie stanowisk, szczególnie w przypadku owadów uznawanych za rzadkie czy chronionych/ czerwonoksięgowych.
Podejście niektórych kolekcjonerów do tej kwestii jest wciąż niedojrzałe.
Przykład sprzed dwóch sezonów: na jednym z podbabiogórskich stanowisk Pseudogaurotina excellens, nieznanych szerszemu gronu, zastałem okorowane pędy starszych i zasiedlonych wiciokrzewów, ponacinane nożem w specyficzny sposób, zdradzający wiedzę na temat biologii gatunku.     
Dlaczego?
Okazy można kupić w Pradze za parę zeta.
Ale nic to.
Liczy się owad stąd, ubity własnoręcznie.
I zero refleksji nad losem miejscowej, naprawdę skromnej populacji...
To jeden z podstawowych problemów, które musiałem rozwiązać, zanim wyszedłem z propozycją. Jest kilka metod, aby chronić te dane i będziesz mógł wybrać odpowiedni sposób.
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: BioMap Connect - zaproszenie do współpracy

Post autor: Delog »

Piotr Tykarski pisze: To się dopiero okaże :)
Widzę Piotrze, że masz motywację :-)
Piotr Tykarski pisze: To jeden z podstawowych problemów, które musiałem rozwiązać, zanim wyszedłem z propozycją. Jest kilka metod, aby chronić te dane i będziesz mógł wybrać odpowiedni sposób.
Czyli nie jest tak łatwo dotrzeć do danych źródłowych.
To dobrze.
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: BioMap Connect - zaproszenie do współpracy

Post autor: Przemek Zięba »

:-) wprowadzanie rekordów szybkie i przyjemne właśnie sprawdziłem, to jest to ! :brawo:
Awatar użytkownika
vogel
Posty: 411
Rejestracja: piątek, 11 lipca 2008, 15:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: BioMap Connect - zaproszenie do współpracy

Post autor: vogel »

Od połowy listopada testuję BioMap i muszę powiedzieć, że jestem pod ogromnym wrażeniem możliwości jakie daje każdemu, kto chce z niej aktywnie korzystać. O wszystkich problemach informuję Piotra. Usuwanie błędów i wprowadzanie usprawnień jest robione praktycznie od ręki, a wszystko wygląda naprawdę dobrze. Dla mnie wielką wartością dodaną jest informacja o danych niepublikowanych a pochodzących z indywidualnych kolekcji i obserwacji. Piotrze, wielki szacun!!!
Awatar użytkownika
Piotr Tykarski
Posty: 371
Rejestracja: sobota, 26 kwietnia 2008, 01:04
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: BioMap Connect - zaproszenie do współpracy

Post autor: Piotr Tykarski »

Czas płynie, BioMap Connect ma się coraz lepiej, danych przybywa. Stopniowo dochodzą nowe elementy i funkcje. Ostatnio doszło pierwsze z szeregu planowanych narzędzi do oceny postępów bazy. Na głównej stronie projektu - w zakładce "Działania" - http://baza.biomap.pl/pl/main/activities - można zobaczyć wykres podsumowujący aktywność użytkowników BMC (ogólne statystyki BioMap to osobna sprawa).

Trzeba przyznać, że entomo.pl ułatwiło kontakt z kilkoma cennymi współpracownikami. Ale to wciąż kropla w morzu możliwości (no dobra, może jeziorze). Zaproszenie jest nadal aktualne - podłącz się!
Andrzej J. Woźnica

Re: BioMap Connect - zaproszenie do współpracy

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Super sprawa, kto dysponuje czasem niech spróbuje i zadziała :okok: .
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: BioMap Connect - zaproszenie do współpracy

Post autor: Przemek Zięba »

Andrzej J. Woźnica pisze:Super sprawa, kto dysponuje czasem niech spróbuje i zadziała   :okok: .
To wcale nie jest czasochłonne, wprowadzenie jednego rekordu trwa na ogół tyle co przeczytanie jednego krótkiego wątku niekoniecznie mądrego, składającego się z 5 postów na tym forum, ja tez zachęcam, dałem się namówić mi nie żałuję, a tutaj potencjał naukowy spory a nikomu się nie chce, takie mózgi, tacy specjaliści a w takim przedsięwzięciu nie chcą brać udziału, wolą pyskówki i amatorskie gaworzenie o dupie Maryni na forum
Andrzej J. Woźnica

Re: BioMap Connect - zaproszenie do współpracy

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Drogi Przemku,
już ktoś z Kolegów entomologów zwrócił mi uwagę, że owszem jeden rekord wiele czasu nie zajmuje ale zadał mi pytanie: a jak ktoś ma ich 50 000 albo i więcej?
A tacy są i jest ich nie mało! Dlatego to co napisałem, uważam za zasadne. Szczególnie, gdy oznaczenie wymaga zrobienie preparatu mikroskopowego. Niemniej jestem zwolennikiem BIOMAP i zachęcam do wpisywania rekordów :ok: .
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: BioMap Connect - zaproszenie do współpracy

Post autor: Przemek Zięba »

Ja zacząłem od wprowadzania rekordów z aktualnych obserwacji i zebranego materiału i stopniowo je uzupełniam, jak również cofam się w zbiorach do okazów już oznaczonych, powolutku, po roku wprowadzę wszystko, na spokojnie nawet te parę tysięcy. Nikt nie każe wprowadzać po partyzancku na ,,hurra". :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Atlasy rozmieszczenia, Bazy danych - projekty zbiorowe”