Z jakiej mapy korzystać określając przynależność do kwadratu/krainy/regionu
- GrzegorzGG
- Posty: 2636
- Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
- UTM: CA51
- Specjalność: Heteroptera
- Lokalizacja: Bielsko-Biała
- Kontakt:
Z jakiej mapy korzystać określając przynależność do kwadratu/krainy/regionu
Witam,
drążę właśnie temat przynależności do kwadratu / krainy miejscowości Przedmość koło Praszki. Z jakiej mapy powinienem skorzystać aby określić przynależność?
Czy owa miejscowość (pojawiająca się w dwóch pracach z 2015 roku) należy do Górnego Śląska czy Wyżyny Krakowsko-Wieluńskiej? Jest częścią kwadratu CB06 czy CB16 ?
Zilustruje to na przykładach: Pierwsze dwie mapy z portalu lepidoptera.eu, poniższe dwie z gis.biomap: Widać wyraźnie, że współrzędne: 51°5’45”N, 18°25’34”E (na zdjęciach ich możliwe najdokładniejsza okolica - chodzi o pokazanie problemu) są przypisywane do różnych miejscowości, kwadratów, krain KFP w zależności od użytej mapy. Dlaczego?
Nawet jeśli pominiemy krainy KFP (choćby na ich dyskusyjną użyteczność) to tutaj nawet UTM się sypie. Jak sobie z tym poradzić?
pozdrawiam
Grzegorz
drążę właśnie temat przynależności do kwadratu / krainy miejscowości Przedmość koło Praszki. Z jakiej mapy powinienem skorzystać aby określić przynależność?
Czy owa miejscowość (pojawiająca się w dwóch pracach z 2015 roku) należy do Górnego Śląska czy Wyżyny Krakowsko-Wieluńskiej? Jest częścią kwadratu CB06 czy CB16 ?
Zilustruje to na przykładach: Pierwsze dwie mapy z portalu lepidoptera.eu, poniższe dwie z gis.biomap: Widać wyraźnie, że współrzędne: 51°5’45”N, 18°25’34”E (na zdjęciach ich możliwe najdokładniejsza okolica - chodzi o pokazanie problemu) są przypisywane do różnych miejscowości, kwadratów, krain KFP w zależności od użytej mapy. Dlaczego?
Nawet jeśli pominiemy krainy KFP (choćby na ich dyskusyjną użyteczność) to tutaj nawet UTM się sypie. Jak sobie z tym poradzić?
pozdrawiam
Grzegorz
- Jacek Kurzawa
- Posty: 9493
- Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
- UTM: DC30
- Specjalność: Cerambycidae
- profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
- Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
- Podziękował(-a): 4 times
- Podziękowano: 1 time
- Kontakt:
Re: Z jakiej mapy korzystać określając przynależność do kwadratu/krainy/regionu
"Nic się nie sypie", ale jak są pytania to trzeba na nie postarać się odpowiedzieć. Postawiłeś punkt w nieco innym miejscu, na tych mapach ma on różne współrzędne (zauważyłeś?). A to akurat tu ma znaczenie, bo tam (w Przedmościu) przebiega siatka UTM (stąd masz dwa wyniki: CB16 i CB26) i tam też przebiega granica krain, co przedstawia rysunek, który dla Ciebie sporządziłem (QGIS). Warto zauważyć, że w obydwu portalach siatka UTM przebiega identycznie, co było przedmiotem naszej dyskusji i dokładnego studiowania problemu.
Miejscowość należy oczywiście do Wyż. Krakowsko-Wieluńskiej wg KFP 1960 i leży w dwóch kwadratach UTM. Najdokładniejszy przebieg granic KFP masz na biomap i tam widać to dobrze.
Miejscowość należy oczywiście do Wyż. Krakowsko-Wieluńskiej wg KFP 1960 i leży w dwóch kwadratach UTM. Najdokładniejszy przebieg granic KFP masz na biomap i tam widać to dobrze.
- GrzegorzGG
- Posty: 2636
- Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
- UTM: CA51
- Specjalność: Heteroptera
- Lokalizacja: Bielsko-Biała
- Kontakt:
Re: Z jakiej mapy korzystać określając przynależność do kwadratu/krainy/regionu
Dzięki Jacku za odpowiedź. Dalej mam jednak wątpliwości. Postaw na mapie biomap punkt o współrzędnych które podałem. Czy leży on na mapie biomap obok Przedmoscia czy obok Dobiercic? Bo to właśnie o to mi chodzi.
Problem wyszedł w momencie gdy podano w pracy gatunek nowy dla Górnego Śląska, podano miejscowość i współrzędne, lecz po sprawdzeniu na biomap Przedmosc ma inne współrzędne, zas współrzędne z pracy leżą tuż obok Dobiercic, w innym kwadraci, 12 km dalej.
Ale na lepidoptera się zgadza. A piszesz Jacku że siatki są te same....
Sam już nie wiem... Może gdzieś popelniam jakiś błąd w rozumowaniu i niepotrzebnie mieszam...
Pozdrawiam
Grzegorz
Problem wyszedł w momencie gdy podano w pracy gatunek nowy dla Górnego Śląska, podano miejscowość i współrzędne, lecz po sprawdzeniu na biomap Przedmosc ma inne współrzędne, zas współrzędne z pracy leżą tuż obok Dobiercic, w innym kwadraci, 12 km dalej.
Ale na lepidoptera się zgadza. A piszesz Jacku że siatki są te same....
Sam już nie wiem... Może gdzieś popelniam jakiś błąd w rozumowaniu i niepotrzebnie mieszam...
Pozdrawiam
Grzegorz
- Jacek Kurzawa
- Posty: 9493
- Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
- UTM: DC30
- Specjalność: Cerambycidae
- profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
- Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
- Podziękował(-a): 4 times
- Podziękowano: 1 time
- Kontakt:
Re: Z jakiej mapy korzystać określając przynależność do kwadratu/krainy/regionu
To zacznijmy może od powiekszenia mapy w punkcie i może spróbujmy zrobić link w GoogleMaps, abysmy mogli precyzyjnie wejść w punkt. Nie stawiam punktu wg współrzędnych (ręcznie na mapie), aby uniknąć powstania ewentualnego kolejnego błędu.
Pracę zostawmy w spokoju, zajmijmy się samym problemem punktu i jego interpretacji.
Mamy punkt:
https://www.google.pl/maps/place/51%C2% ... 1111?hl=pl
Leży między dwoma domami na polu. To CB16.
Współrzędne są takie same. Na lepidoptera są w systemie "minuta sekunda" a na biomap w systemie dziesiętnym. Stąd też 51.09 N oznacza 54 całe stopnie i 9/100 (dziewięć setnych stopnia), z 60 minut czyli 5,4 stopnia - 51°5’40” = 51°5’45”N Na lepidoptera.eu widać też wartość w systemie dziesiętnym - z obrazka masz: 51.09468242 Biomap podaje w zaokrągleniu tylko dwa miejsca po przecinku: 51.09
Do przeliczania minut można sobie pobrać progrma mercator z działu download: https://download.entomo.pl/PRG/ Nazywa się mercator.exe Pokazuje on sekundę i minutę w terenie w metrach czyli tzw. błąd (dokładność) w metrach.
Pracę zostawmy w spokoju, zajmijmy się samym problemem punktu i jego interpretacji.
Mamy punkt:
https://www.google.pl/maps/place/51%C2% ... 1111?hl=pl
Leży między dwoma domami na polu. To CB16.
Współrzędne są takie same. Na lepidoptera są w systemie "minuta sekunda" a na biomap w systemie dziesiętnym. Stąd też 51.09 N oznacza 54 całe stopnie i 9/100 (dziewięć setnych stopnia), z 60 minut czyli 5,4 stopnia - 51°5’40” = 51°5’45”N Na lepidoptera.eu widać też wartość w systemie dziesiętnym - z obrazka masz: 51.09468242 Biomap podaje w zaokrągleniu tylko dwa miejsca po przecinku: 51.09
Do przeliczania minut można sobie pobrać progrma mercator z działu download: https://download.entomo.pl/PRG/ Nazywa się mercator.exe Pokazuje on sekundę i minutę w terenie w metrach czyli tzw. błąd (dokładność) w metrach.
- GrzegorzGG
- Posty: 2636
- Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
- UTM: CA51
- Specjalność: Heteroptera
- Lokalizacja: Bielsko-Biała
- Kontakt:
Re: Z jakiej mapy korzystać określając przynależność do kwadratu/krainy/regionu
Po mału coś się klaruje. Skoro wiemy, że portale mają różne sposoby notacji współrzędnych to temat koordynatow się wyjaśnia.
Dokładnie chodzi o punkt 51 st 5 min 45 sek N i 18 st 25 min 34 sek E.
Zostało mi tylko upewnić sie że powyższy punkt to Wyżyna Kujawsko-Wielunska a nie Górny Śląsk.
Jacku, punkt pokazany na mapie google pokazuje właściwy Przedmosc.
Dokładnie chodzi o punkt 51 st 5 min 45 sek N i 18 st 25 min 34 sek E.
Zostało mi tylko upewnić sie że powyższy punkt to Wyżyna Kujawsko-Wielunska a nie Górny Śląsk.
Jacku, punkt pokazany na mapie google pokazuje właściwy Przedmosc.
- Konto_usuniete
- Posty: 1117
- Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36
Re: Z jakiej mapy korzystać określając przynależność do kwadratu/krainy/regionu
Problem zapewne leży gdzie indziej i jest bardzo prozaiczny....jest pokołosiem tego jak ktoś kto wprowadzał pierwotne dane i przypisywał do danego kwadratu "zjechał" z dokładnością mapy. Jeśli ktoś kiedyś klasyfikując kwadrat klasyfikował go na mapie w skali np. .1:100000 i "kliknał" na zasadzie o to będzie tutaj - to Ty zmniejszając skale i zwiększając dokładność otrzymasz zupełnie inne miejsce. Wynika to ze zwykłego skalowania mapy..GrzegorzGG pisze:Problem wyszedł w momencie gdy podano w pracy gatunek nowy dla Górnego Śląska, podano miejscowość i współrzędne, lecz po sprawdzeniu na biomap Przedmosc ma inne współrzędne, zas współrzędne z pracy leżą tuż obok Dobiercic, w innym kwadraci, 12 km dalej. Ale na lepidoptera się zgadza. A piszesz Jacku że siatki są te same....