Nebria?

trepik30
Posty: 4073
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 11:00
Lokalizacja: słubice -lubuskie

Nebria?

Post autor: trepik30 »

łęgi słubickie 13 marca 2017.Czy to jakaś Nebria?Dopuszczam jeszcze mozliwość że to jakiś Pterostichus.
Załączniki
neb1.jpg
neb1.jpg (124.63 KiB) Przejrzano 2692 razy
neb2a.jpg
neb2a.jpg (120.83 KiB) Przejrzano 2692 razy
neb4a.jpg
neb4a.jpg (123.04 KiB) Przejrzano 2692 razy
trepik30
Posty: 4073
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 11:00
Lokalizacja: słubice -lubuskie

Re: Nebria?

Post autor: trepik30 »

Poszperałem na Coleoptera poloniae.Myślę że to albo Nebria brevicollis albo Pterostichus negligens lub diligens.Tak w ogóle czym rózni sie rodzaj Nebria od Pterostichus?
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7254
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Nebria?

Post autor: Rafał Celadyn »

...Nebria brevicollis .Co do odróżnienia od Pterostichusów, to plemię Nebriinae ma owłosione czułki od 5 -go członu, a Pterostichiinae nagie.
Przesyłka doszła zajrzę do niej w łykend ;) .
:papa:
Rafał
PS.Ta Nebria brevicollis to też z fot takie trochę .... ;) ,bo co prawda N. salina u nas ponoć nie występuje, ale odróznia się je po braku szczecin na członach stóp a tego w przeciwieństwie do "owłosionych" czułków na Twoich fotach nie widać....
trepik30
Posty: 4073
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 11:00
Lokalizacja: słubice -lubuskie

Re: Nebria?

Post autor: trepik30 »

Dzięki Rafał. Czyli różnica między rodzajami jest nikła. No i co najważniejsze trafiłem w gatunek.
trepik30
Posty: 4073
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 11:00
Lokalizacja: słubice -lubuskie

Re: Nebria?

Post autor: trepik30 »

W Carabidae of the world stoi że ten gatunek występuję na zach od Polski np. w Niemczech.Ciekawe tylko jak daleko sięga w głąb Niemiec czy dochodzi np. do Brandenburgii.Warto pewnie je i inne gatunki odławiać może za któryś setnym razem coś by się trafiło.Oczywiście to tylko gdybanie poza tym Odra to duża przeszkoda wodna dla bezkręgowców i poza tym trzeba mieć wiedzę żeby nie marnotrawić tych odłowionych gatunków i odpowiednie pozwolenie na takie ruchy.P.S.I najważniejsze kobiete wyrozumiałą na takie działania i to co się przynosi do domu he he.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7254
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Nebria?

Post autor: Rafał Celadyn »

trepik30 pisze: Czyli różnica między rodzajami jest nikła
....a tego to ja nie wiem ,podałem ci jedną ceche, którą łatwo wychwycić i będzie się sprawdzać, tylko biorąc pod uwagę te dwa plemiona .Co do reszty to trzeba sięgnąć do opisu plemion i będziesz wiedział, czy różnice sa nikłe czy nie ;) .
Jak dla mnie, rodzaje nawet na oko sa dosyć odległe od siebie,ale analizy filogenetycznej im nie robiłem i nie zamierzam :P ,ale pewnie byś coś znalazł w necie jakbyś grzebnął głębiej ....
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7254
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Nebria?

Post autor: Rafał Celadyn »

http://nature.berkeley.edu/~kipwill/FULLPAPERS/9.pdf ,z 1996-go ale coś tam widać na diagramach a poczytać też można...
:papa:
Rafał
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chrząszcze [FOTO-oznaczanie]”