rozpinanie

Metody preparowania, usypiania, problemy, sposoby.
jalod
Posty: 51
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 14:19
Lokalizacja: warszawa

rozpinanie

Post autor: jalod »

Niestety nie bedzie mnie na spotkaniu 13.06., więc pytam na forum - pod czym Koledzy ropinają małe motylki? ( nie micra) Będąc szczęśliwym posiadaczy atlasu Buszki w tym roku morduje miernikowce, ale wiele z nich to maleństwa. Rozłozenie skrzydeł to nie lada wyzwanie - próbowałem pod celofanem, ale elektryzuje się straszliwie i o ile przy większym okazach jakoś to przejdzie, to mniejsze ni jak; zakupiłem u mr.Butterflaja paski papieru pergaminowego, niby ok, ale kiepsko widać co się pod nimi robi. Czy jakieś inne pomysły..Będę wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam i owocnej zabawy 13-go;))) Kuba
Awatar użytkownika
Piotr Sroka
Posty: 177
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:30
UTM: FV18
Lokalizacja: Ropienka

Post autor: Piotr Sroka »

ja używam pasków folii biurowej , dośc grubej , nie wiem jak to się fachowo nazywa , klisza , cholera wie ...sprzedawane jest w arkuszach a4 , po 70 gr za arkusz , wychodzi z 15 pasków z arkusza . Tego czegóś używa się np . do pisania po tym markerem i potem na rzutnik podczas wykładów .:) Do rozpinania świetne , moim zdaniem .
Arek
Posty: 75
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:16
UTM: CE60
Lokalizacja: Wąbrzeźno, Toruń, Ryńsk
Kontakt:

Post autor: Arek »

proponuje kalke techniczną
Awatar użytkownika
Damian Bruder
Posty: 791
Rejestracja: czwartek, 25 marca 2004, 15:15
UTM: WT43
Lokalizacja: Nowa Sól/Poznań

Kalka

Post autor: Damian Bruder »

Witam!
Zgadzam się z Arkiem...kalka techniczna świetnie się do tego nadaje.
Pozdrawiam
Damian Bruder
Awatar użytkownika
Paweł Bojar
Posty: 106
Rejestracja: środa, 14 kwietnia 2004, 19:49
Lokalizacja: Lublin

Rozpinanie

Post autor: Paweł Bojar »

Witam,preperuję motyle od wielu lat i wypróbowałem naprawdę wszystko,bezprzecznie najlepsza jest kalka techniczna,nie cieńsza niż 90-ka, a mam kolegę który preparuje wyłącznie na 110-ce,to czym dociskamy skrzydło motyla do rozpinadła powinno być w miarę sztywne.Moja zasada przy preparowaniu:miękkie oklejone balsą rozpinadła i sztywna,twarda kalka,tydzień pod paskami i dwa dni bez pasków,w efekcie motyle wygłądają jak"wyprasowane",pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Można kupić cieńszą niż zwykła kalkę i ona jest dość dobra. Do małych miernikowców polecam jednak coś innego. W sklepach papierniczych można kupić pergaminowe ochraniacze na klisze fotograficzne z dziurkami do sergregatora formatu A4. Taki cienki pergamin można pociąć i z powodzeniem używać do rozpinania. Największą jego zaletą - poza cienkością - jest to, że się nie elektryzuje.
Awatar użytkownika
Jakub Augustyniak
Posty: 108
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 21:06
Lokalizacja: Chorzelów / Kraków

Post autor: Jakub Augustyniak »

Także uzywam kalki technicznej - szczerze polecam!!!
jalod
Posty: 51
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 14:19
Lokalizacja: warszawa

Post autor: jalod »

Wielkie dzieki! Pedze do sklepu:))
m and d.k
Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek, 5 lipca 2004, 20:18
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: m and d.k »

my używamy foli z koszulek ( tylko nie takich gładkich, ale bardziej chropowatych ) - chodzi nam o takie koszulki do segregatorów - są po 10 - 15 groszy - jedno cięcie i od razu dwa paski - dokładnie takie same ...
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Post autor: Konto_usuniete »

Ochraniacze na klisze rzeczywiście są niezłe i nie elektryzują sie. pergamin trochę denerwujący ponieważ czasami kiedy coś zacieknie - zatłuści się to idealnie przenosi się na resztę skrzydła. Mysle - opierając sie na moim doświadczeniu że przy obecnych środkach technicznych możemy podzielić to na dwie grupy- motylemałe takie do 2- 2,5 cm rozpiętości - do nich najlepsze jest wszystko co nie elektryzuje - czyli cienka kalka, czy koszulki do klisz - potrzeba tego mało, można kupic raz na jakiś czas. Ale do większych motyli polecam jeszcze inny patent -folia do owijania kwiatów w kwiaciarniach - arkusz o wymiarach 1,5x 2 m kosztuje 1 -2 zł a jak się ładnie uśmiechnąć i zabajerować kwiaciarkę to można dostać za darmo.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Preparowanie, chemia.”