Trichodes alvearius

Phloiophilidae, Trogossitidae, Thanerocleridae, Cleridae, Dasytidae, Malachiidae.
Jacek Soboń
Posty: 235
Rejestracja: niedziela, 6 stycznia 2008, 14:58
Lokalizacja: Wleń

Trichodes alvearius

Post autor: Jacek Soboń »

W temacie viewtopic.php?t=4153&highlight=trichodes+alvearius zamieściłem zdjęcia Trichodes alvearius z mojego ogrodu z lat 2006 i 2007. Trzeci raz miałem spotkanie z tym chrząszczem w tym roku. Ten barciel należy do często spotykanych? Dwa wcześniejsze spotkałem we Wleniu w moim ogrodzie, tegoroczny ze skraju lasu ok. 3 km oddalonego od Wlenia.
Załączniki
DSC_2834.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (48.09 KiB)
DSC_2829.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (44.66 KiB)
Cezary
Posty: 178
Rejestracja: wtorek, 16 czerwca 2009, 13:57
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Post autor: Cezary »

Barciel pszczołowiec jest ciepłolubnym chrząszczem i występuje raczej na południu polski. Miejscami jest pospolity ale ogólnie jest rzadki. Ja mieszkam na południu polski i są u mnie dość pospolite, choć nie ma ich bardzo dużo jak innych chrząszczy.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16258
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

xczarekxx pisze:Barciel pszczołowiec jest ciepłolubnym chrząszczem i występuje raczej na południu polski.
Zauważ, że Jacek pisze o Trichodes alvearius, natomiast "pszczołowiec" to rodzima nazwa dla T. apiarius.
Przy okazji - Polskę wypadałoby jednak pisać wielką literą, nieprawdaż?
Cezary
Posty: 178
Rejestracja: wtorek, 16 czerwca 2009, 13:57
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Post autor: Cezary »

No fakt... mała pomyłka. Spojrzałem szybko na zdjęcie i zasugerowałem się Barcielem pszczołowcem którego widziałem. Przepraszam za pomyłkę. :neutral: :neutral: :neutral:
Awatar użytkownika
Roman Królik
Posty: 311
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 14:19
Lokalizacja: Kluczbork

Post autor: Roman Królik »

Nie da się ukryć, że w Polsce to gatunek rzadko a nawet bardzo rzadko spotykany. Na południu Europy jest lokalnie liczny. Sam chętnie pozyskał bym okaz z Polski, zazdroszczę "bogatego" ogródka :)
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Trichodes alvearius

Post autor: Rafał SZCZECIN »

okaz tego chrząszcza pozyskałem 3 maja 2007r w okolicach Jeleniej Góry, na kwiatach mniszka lekarskiego, w starej, -można powiedzieć - zapomnianej wiosce z tamtych okolic. Jeden egzemplarz tylko niestety, chrząszcz siedział na kwiatku tuż przy drodze asfaltowej. Mogę pomyśleć o ewentualnej wymianie na coś dobrego z fauny Polski. rafal@kondrat.pl
Załączniki
Trichodes alvearius.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (63.31 KiB)
T.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (106.14 KiB)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „CLEROIDEA”