Załączniki (fotki) niewidoczne dla niezalogowanych

Dyskusje na temat funkcjonowania forum w starszej wersji phpBB 3.0.14. Uwaga: mogą już być nieaktualne.

Czy wyłączenie możliwosci pobierania załaczników dla niezalogowanych utrudnia Ci korzystanie z Forum i wolał(a)byś powrót do poprzednich ustawień?

Czas głosowania minął wtorek, 6 stycznia 2009, 14:01

TAK - teraz jest gorzej i chciałbym, aby wrócić do poprzednich ustawień
14
45%
NIE - ta zmiana nie ma dla mnie większego znaczenia, taka modyfikacja jest do przyjęcia
17
55%
 
Liczba głosów: 31

admin
Administrator
Posty: 1612
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Załączniki (fotki) niewidoczne dla niezalogowanych

Post autor: admin »

Zauważylem, że na niektórych forach nie widać załączników dla niezalogowanych.
np. czeskie: http://www.coleoptera-forum.ic.cz/index.php

Ma to swoje złe i dobre strony.
Złe :
Niezalogowani nie bardzo widzą, o czym się dyskutuje, zmusza ich to do rejestracji, której mogą sobie nie życzyć (ale i też czytać też wcale nie muszą)
Dobre:
- Wymuszenie rejestracji sprzyja podniesieniu bezpieczeństwa oraz poprzez rejestracje podniesieniu frekwencji
- zmniejsza transfer plików (ruch na serwerze). Anonimowi oglądający, których bywa zazwyczaj więcej nie zużywają transferu, który jest przeznaczony dla użytkowników (dla funkcjonowania Forum).

Podam przykład ekstremalny - ktoś zapuszcza Teleporta i pobiera wszystko jak się da (przynajmniej próbuje :-). Html nie zajmie tak wiele, chociaz jest to kilkadziesiąt tysiecy postow, ale samych plików jest okolo 1 GB!. Kilka takich pobran i jest problem (finansowy).

Zdaję sobie jednak sprawę z tego ze jest to, jakby nie patrzeć - utrudnienie w przeglądaniu. Jak Wy to odbieracie? Zamieszczam ankietę.
Jesli TAK - zostawimy , jeśli NIE - powrócimy do poprzednich ustawień.

Ankieta jest anonimowa, dobrowolna, mozna oddac jeden glos a wynik ankiety pojawi sie automatycznie za 2 dni.
Ostatnio zmieniony niedziela, 4 stycznia 2009, 22:01 przez admin, łącznie zmieniany 3 razy.
bartek.g

Post autor: bartek.g »

Z pkt. widzenia zarejestrowanej osoby jest mi to obojetne, dla mnie sie nic nie zmienia.

Z pkt. widzenia niezarejestrowanej osoby nie chcialbym, zeby to czesc tresci forum byla dostepna dopiero po rejestrajcji, z prostego powodu, nie zostawiam swoich danych gdzie popadnie, a ww. foty sa jedym z kryteriow po ktorych oceniam forum (tak wiec podejmuje dezycje o rejestracji)

Wszelkie masowe sciagania da sie blokowac, but...
Moze powiesz ile miesiecznie kosztuje Cie utrzymanie forum i poprostu podasz nr. konta jak ktos bedzie mial ochote to tyle ile bedzie mogl wplaci i juz.
Awatar użytkownika
M. Dworakowski
Posty: 539
Rejestracja: środa, 31 marca 2004, 15:10
UTM: FD94
Lokalizacja: Białowieża

Post autor: M. Dworakowski »

Z punktu osoby, która często się nieloguje i przegląda ze streonki newsów na forum jest to w jakimś stopniu uciążliwe. Jest wiele osób, które przegląda forum nie logujac się, leczrobi to regularnie (nierejestrują się z róznuch względów :wink: ).
Co do wymuszonej liczby użytkowników- nie liczy się ilosć a jakość.

PS> JAcku zrób dłuższą ankietę niż dwudoniową.
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Ja też najczęściej wchodzę na forum przez newsy, nielogując się i byłoby to dla mnie też dość uciążliwe.

I jestem Jacku podobnego zdania co Bartek - czemu masz tylko Ty płacić za utrzymanie Forum? Ono służy nam wszystkim, więc podaj nr konta, a każdy kto tylko będzie miał ochotę, to może się dorzucić - bez przymusu, tylko Ci, którzy będą chcieli.
Na wielu forach jest tak praktykowane i nikogo to nie dziwi.
brakkonta

Post autor: brakkonta »

Adam Larysz pisze:Ja też najczęściej wchodzę na forum przez newsy, nielogując się i byłoby to dla mnie też dość uciążliwe.
I jestem Jacku podobnego zdania co Bartek - czemu masz tylko Ty płacić za utrzymanie Forum? Ono służy nam wszystkim, więc podaj nr konta, a każdy kto tylko będzie miał ochotę, to może się dorzucić - bez przymusu, tylko Ci, którzy będą chcieli.
Przyłączam się do zdania Adama w obydwu powyższych kwestiach.
Witas

Post autor: Witas »

Ostatnio bardzo często kukam na forum nie logując się. Powód prozaiczny, serwer w pracy nie zapamiętuje ustawień. Logowanie non stop jest po prostu uciążliwe.
Uważam, że jak ktoś ma złe zamiary toi tak je zrealizuje...
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Akurat u mnie komputer loguje mnie automatycznie, i gdyby nie ten temat, to w ogóle bym nie wiedział, że coś zmieniono. Ale są fora, na które się nie loguję - być może wtedy by mi to przeszkadzało :grin: .
admin
Administrator
Posty: 1612
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Post autor: admin »

Dziękuje za opinie.
Po przemyśleniu mam jednak chęć powrócić do poprzedniego ustawienia. Zdaję sobie sprawę, ze wielu forumowiczów przegląda Forum nie logując się i taka zmiana jest dla nich utrudnieniem.
Z innej strony - to forum jest dośc publiczne (nie dotyczy wąskiej specjalizacji dla wąskiego grona osób) i pelni taką funkcję w sieci, że własciwie dostęp do niego powinien być jak najszerszy.

Co do kosztów - ja płacę za utrzymanie całego serwera, na ktorym mam wiele domen i wiele innych stron swoich i klientów a Forum jest dla mnie częścią dzialalności.

Jestem w stanie udostepnic więcej przestrzeni pod entomologię i myslę, ze jeśli ktoś chcialby mieć stronę pod nazwą www.jakas_nazwa.entomo.pl a strona zawierala by rzeczowe informacje to chętnie udostępnię gratis - zapraszam do współpracy na PW lub maila.
Przykłady:
www.zibi.entomo.pl
www.krosno.entomo.pl
www.czkent.entomo.pl

Nie wyobrażam sobie składkowania na moją działalność, która od początku jest non-profit, siłą napędową jest pasja i chęć zrobienia czegoś w sieci, co jest potrzebne, o tym juz kilkukrotnie pisalem. Nie chcialbym, żeby to stąlo się komercyjne. Nie jest dla mnie żadnym problem finansowym utrzymanie Forum, a argumenty za zmniejszeniem transferu to byly argumenty logiczne - nie chodziło mi to o podtekst dopłat do Forum.
Myślę nad wprowadzeniem reklam z boku Forum, które pozwoliłyby pokryć częsciowo koszty utrzymania serwera. Czemu nie , skoro w dzisiejszych czasach niemal wszyscy tak robią a dochody z reklam są, chociaż nie są to żadne krocie. Może pojawią się niedługo jakieś niekrzykliwe tematyczne reklamy z boku, może jakieś "Donate" - nie mówię, ze nie. Ale na razie podoba mi się, że tego nie ma ;-)

Tak czy inaczej bardzo dziękuje za szczere chęci dofinansowania tego Forum, bo to jest bardzo miły gest.

Wstepne wyniki głosowania ankiety są zadziwiające - jest mniej więcej 50:50 ! Poczekamy z ankietą kilka dni, tymczasem WŁĄCZYLEM załącczniki, tak jak były, żeby te modyfikacje nikogo nie zniechęcały i można bylo z przyjemnoscią czytać Forum.

pozdrawiam!
Bartek Pacuk
Posty: 3282
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Bartek Pacuk »

M. Dworakowski pisze:Z punktu osoby, która często się nieloguje i przegląda ze streonki newsów na forum jest to w jakimś stopniu uciążliwe.
Adam Larysz pisze:Ja też najczęściej wchodzę na forum przez newsy, nielogując się i byłoby to dla mnie też dość uciążliwe.
Podobnie jak cytowani koledzy, też uważam, że byłaby to pewna niedogodność, gdyż przeważnie loguję się, jak chcę coś napisać, a tak to wchodzę na forum przez newsy, bo jest szybciej.
admin
Administrator
Posty: 1612
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Post autor: admin »

A jednak wynik ankiety jest dość zaskakujący! Wniosek dla mnie jest taki, że bez względu na to jak nam się zdjae, prawda może leżeć gdzieś pośrodku... :grin:
Bartek Pacuk
Posty: 3282
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Bartek Pacuk »

Zaskakująca jest też inna rzecz, a mianowicie ilość ankiet. Forum ma niby 1581 zarejestrowanych użytkowników, a tylko 31 osób głosowało za jedną bądź drugą opcją :razz: Fakt, ankieta trwała tylko 2 dni, więc pewnie wielu użytkowników nie miało nawet szansy wyrazić swojej opinii, ale mimo wszystko można by się spodziewać wyższej frekwencji :razz: Trudno te 31 osób traktować jako próbę reprezentatywną dla całego forum...
bartek.g

Post autor: bartek.g »

zwroccie tez uwage na pytanie :>

17 osob odpowiedzialo, ze ta zmiana nie ma wiekszego znaczenia dla nich.
14 ze tak jest gorzej i chcialoby wrocic.

Dla mnie wynik ankiety jest raczej jednoznaczny. 14cie osob nie chce, 17tu wisi.

edit:
Chodzi mi o blad logiczny w postawionym w ankiecie pytaniu, i dalszym wnioskowaniu na podstawie odpowiedzi na to pytanie (pytania)
Ostatnio zmieniony środa, 7 stycznia 2009, 11:13 przez bartek.g, łącznie zmieniany 1 raz.
admin
Administrator
Posty: 1612
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Post autor: admin »

On nie jest jednoznaczny - to mala część forumowiczów (31 z 1581 zarejestrowanych) a generalnie zmiana dotyczy tej części zarejestrowanych którzy zaglądają tu bedą c niezalogowanymi oraz całej rzeszy przypadkowych odwiedzających (i przyszłych forumowiczów) którzy odwiedzają forum jako niezalogowani. I jak oni to odbierają, to mozna siię tylko domyslać. Ja wiem, że pierwsze wrażenie w kontakcie z takim forum nie jest dość przyjemne, bo widać dyskusję a nie widać fotki czyli owada na temat ktorego się dyskutuje. nie każdy chce się zaraz rejestrować (a tak jest do tego zmuszany albo żegnany). I to mi się w tym za bardzo nie podoba. Forma otwartego na świat forum jest mi bardzie bliska. Ale jak widać 17 osób wchodzi logując się automatycznie więc zmiany nie zauważyli. Można domniewywać, że jest około 700-800 forumowiczów, którzy zaglądają tu anonimowo i bedzie to dla nich jakieś utrudnienie....
Ogólnie jednak zmiany nie będzie, i załączniki pozostaną widoczne dla wszystkich.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 6 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Jacku, ja korzystam z kilku komputerów w pracy i w domu. Często pracuję na komputerach userów. No i się nie loguję na takich kompach. A z braku czasu, chętnie w różnych takich sytuacjach zaglądam na fora. No i zawsze wchodzę z news’ów, to jest najwygodniejsze.
To czeskie forum jest bardzo wolne, może mają słaby serwer lub mały transfer i u nich to może być uzasadnione. W wypadku twojego forum jedynym uzasadnieniem byłaby chęć zwiększenia rejestracji.
admin
Administrator
Posty: 1612
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Post autor: admin »

bartek.g pisze:Chodzi mi o blad logiczny w postawionym w ankiecie pytaniu, i dalszym wnioskowaniu na podstawie odpowiedzi na to pytanie (pytania)
bartek.g pisze:14cie osob nie chce, 17tu wisi.
Moim zdaniem zła interpretacja pytania. 14 osob nie chce zmian, 17 osób chce lub jest im to obojętne (a nie "wisi" czyli glos neutralny). Ankieta miała pokazać ilu jest przeciwników. To nie było badanie statystyczne tylko badanie pod okreslonym kątem :-)

Moglem zadać inaczej pytanie: Tak - zmiany moga być, NIE - nie chcę zmian. I pewnie to miałeś na mysli.
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Jak działa FORUM -ARCHIWUM”