Skrajności w Noctuidae

Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Skrajności w Noctuidae

Post autor: Jarosław Buszko »

Noctuidae reprezentowane są przez motyle o największej rozpiętości skrzydeł. Kto z lepidopterologów nie zna Thysania agrippina. Trudno jest więc wyobrazić, że do Noctuidae należą też motyle, które mieszczą się w dolnych przedziałach nawet wśród Microlepidoptera. Podczas ostatniej ekspedycji do północnego Iranu złowiłem kilka sztuk z rodzaju Eublemma (wstępne oznaczenie to E. debilis), ktorej wielkość porównywalna jest ze szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem (oba motyle na zdjęciu). Rozpiętośc skrzydeł tej sówki to 7,5 mm. W porównaniu do niej nasze najmniejsze sówki Hypenodes humidalis - 12-16 mm i Eublemma minutata - 14-18 mm są dwukrotnie większe.
Załączniki
Eublemma.JPG
Eublemma.JPG (88.27 KiB) Przejrzano 3292 razy
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

W zasadzie nie można znaleźć o tym gatunku żadnych informacji w internecie :sad: . Na czym np. żeruje gąsieniczka, czy minuje liście (wielkość by ją do tego predestynowała). Wiadomo o tym gatunku coś więcej?
jon

Post autor: jon »

Oj, przydałaby się publikacja z praktycznymi poradami jak szukać tych najmniejszych motyli w terenie. Jak pozyskiwać materiał do hodowli.
Szkoda, że opracowania nt. mikrów są tak drogie a przez to nie bardzo przystępne i nie służy to upowszechnianiu tematu. Mam na myśli Tortricidae choćby.
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Jarosław Buszko »

Tak jak zaznaczyłem jest to wstępne oznaczenie. Być może jest to coś innego, nie wykluczone, że jeszcze nie opisanego. Dziś wysłałem tego motyla do Michaela Fibigera z Danii, który jest chyba najlepiej zorientowany w zachodniopalearktycznych Noctuidae i zobaczymy co on powie.
Gatunki z rodzaju Eublemma żyją przeważnie w sprzędzonych wierzchołkach pędów roślin zielnych. Z krajowych gatunków kilkakrotnie hodowałem Eublemma minutata z kocanek piaskowych. Ponadto wyhodowałem jakiś gatinek z tego rodzaju z Echinps sp. w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wydaje sie jednak, że stadia preimaginalne i bionomia większości gatunków jest nieznana.
brakkonta

Post autor: brakkonta »

jon pisze:Oj, przydałaby się publikacja z praktycznymi poradami jak szukać tych najmniejszych motyli w terenie. Jak pozyskiwać materiał do hodowli.
Oj, popieram Janusza, popieram. Przydałaby taka szkółka, ot choćby jakoś tam cyklicznie pojawiające się odcinki tu na Forum. Wiem - Profesor zapracowany, ale tak co jakiś czas....
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Jarosław Buszko »

Właśnie opracowujemy z Tomkiem Rynarzewskim coś, co nazwaliśmy tymczasowo "Poradnik mikro-lepidopterologa". Poniżej wykaz treści, ktore znajdą sie w książęczce. Proszę pamiętać, że jest to na razie wersja robocza, tym niemniej niektóre części są gotowe lub mocno zaawansowane. W stanie inicjalnym jest część ilustracyjna. Mam nadzieję, że uda się to skończyć na przedwiośniu przyszłego roku i nowy sezon wielu motylarzy będzie mogło rozpocząć z nową wiedzą. Na razie jednak całość czasu zajmuje Atlas rozmieszczenia.

1. Wstęp
2. Pozyskiwanie motyli w terenie
2.1. Wyszukiwanie imago w dzień
2.2. Połów na światło
2.3. Połów na przynętę pokarmową i feromonową
3. Pozyskiwanie stadiów preimaginalnych
4. Hodowla stadiów preimaginalnych
4.1. Hodowla motyli minujących
4.2. Hodowla egzofagów
4.3. Hodowla mykofagów i detrytofagów
4.4. Hodowla keratofagów
4.5 Hodowla motyli wodnych
5. Preparowanie motyli
6. Sporządzanie preparatów z części chitynowych
7. Organizacja zbioru
8. Oznaczanie
9. Literatura
10. Przydatne adresy
11. Przegląd przedstawicieli rodzin motyli drobnych
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 6 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

No, no. Kolejna fantastyczna inicjatywa. Ja poproszę o rozdział "Znaczenie poznawania i dokumentowania biologii gatunku" lub podobny akcent podkreślający poznanie biologii, jako głównego celu badań.

No i gdyby tak skrzyknęli się jacyś kompetentni chrząszczarze, muchówkarze ... Mogłaby powstać fajna seria :lol:
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Jarosław Buszko »

O tym będzie kilka zdań we wstępie i to krótko. W zamyśle jest opracowanie które ma przybliżać warsztat microlepidopterologa, bo "znaczenie poznawania i dokumentowania biologii gatunku" dla chyba dla każdego oczywiste. Pozdrawiam.
jon

Post autor: jon »

A wracając do tematu tej tajemniczej sówki, to byłaby to rewelacja gdyby okazał się to nowy dla nauki gatunek. Można mieć nadzieję, że lepidopterologów Iranie nie dość wiele i jakoś umknęła im ta sóweczka...
brakkonta

Post autor: brakkonta »

Jacek Kalisiak pisze:gdyby tak skrzyknęli się jacyś kompetentni chrząszczarze, ... Mogłaby powstać fajna seria :lol:
oj tak,tak. Namiastka czegoś takiego przemknęła onegdaj po forum Bociana i dotyczyła kózek i przynależnych im drzew (czy odwrotnie, jakoś tak), ale Autor tychże artykulików jakoś zaprzestał tejże działalności, a szkoda.
Popieram Jacka - chrząszczarze też mogliby Swą wielką wiedzę jakoś zlać na papier. Narybek rośnie, a i starszeństwo też skorzysta.
No i oczywiście (a to powinno być na początku - przepraszam :oops: ) - głębokie ukłony dla pracy Profesora - chapeau bas!!!!
Marek Hołowiński
Posty: 5062
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Post autor: Marek Hołowiński »

Sówka fajna, jest to zapewne jeden z najmniejszych przedstawicieli Noctuidae. Rodzaj Eublemma w Polsce reprezentują dwa gatunki. Wspomniany wyżej E minutata, oraz niezwykle rzadko pojawiający się migrant E purpurina. Przed kilkunastu laty złowiłem jeden okaz u siebie. Od tego czasu podawany był jeszcze 2-3 krotnie z terenu kraju. Nie można też wykluczyć możliwości pojawienia się innych przedstawicieli tego rodzaju, zwłaszcza w kontekście zmian klimatycznych. Nieco na południe i zachód od naszych granic występują Eublemma ostrina, E parva, E pannonica i E respersa = (E amoena).
Awatar użytkownika
Paweł Czudec
Posty: 348
Rejestracja: środa, 2 lutego 2005, 16:42
UTM: XC17
Lokalizacja: Banbury(UK), Rzeszów

Post autor: Paweł Czudec »

Jarosław Buszko pisze:Tak jak zaznaczyłem jest to wstępne oznaczenie. Być może jest to coś innego, nie wykluczone, że jeszcze nie opisanego.
Czy coś więcej wiadomo nt. tej sówki?
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Jarosław Buszko »

Oznaczenie zostało potwierdzone, jest to Eublemma debilis (Christoph, 1884). Wydawało mi się, że juz o tym wcześniej zakomunikowałem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zagadnienia ogólne (motyle)”