Nowe dla Polski Coleophory

Tomasz Rynarzewski
Posty: 143
Rejestracja: środa, 9 maja 2012, 16:22
UTM: CD14
Lokalizacja: Inowrocław

Nowe dla Polski Coleophory

Post autor: Tomasz Rynarzewski »

Dawno, dawno temu Witek Zajda zabrał mnie na wapienne wzgórze pod Krakowem gdzie na Thymus pulegioides znalazłem nową dla Polski Coleophorę tj. Coleophora thymi. W czasie prac nad Coleophoridae Pienińskiego Parku Narodowego odłowiłem też Coleophora vicinella-też nowy dla Polski gatunek. No i Coleophora trigeminella z Pienin- jest to pierwsze potwierdzone stanowisko tego gatunku w Polsce. Był wprawdzie wcześniej wykazany przez Michalską z Gór Świętokrzyskich, ale tylko na podstawie koszyczka, co w tej grupie gatunków nie jest informacją pewną. Stąd Razowski opracowując Monografię Coleophoridae Polski usunął gatunek ten z listy polskich Coleophoridae. I to by było na razie na tyle, co do nowych gatunków Coleophoridae dla Polski
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Nowe dla Polski Coleophory

Post autor: Grzegorz Banasiak »

W tegorocznych okazach z Pienińskiego PN mam dwa okazy zewnętrznie podobne do C. vicinella - ugotowałem je ale dopiero jutro wypreparuję genitalia i będzie (lub nie) potwierdzenie.
Natomiast praca o kolejnym nowym dla Polski gatunku z rodzaju Coleophora jest już w końcowej fazie przygotowania.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Coleophoridae”