Polskie Forum Entomologiczne - Chrząszcze i Motyle Polski - strona główna

Polskie Forum Entomologiczne

PFEnt. - https://entomo.pl/forum/
Teraz jest piątek, 10 kwietnia 2020, 11:41

Strefa czasowa: UTC + 1

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|     Prosimy o podawanie miejsca i daty obserwacji. To przyśpieszy oznaczenie i ułatwi dyskusję.     |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Autor Wiadomość
 Tytuł: Molorchus schmidti
PostNapisane: niedziela, 23 lutego 2020, 12:38 

UTM: DD12
Specjalność: Cerambycidae
GEORGIA
Lelubani
10.05.2019

Załączniki:
received_728726127583433.jpeg
received_728726127583433.jpeg [ 310.99 KiB | Przeglądane 301 razy ]
Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+

Tytuł: Re: Molorchus schmidti
PostNapisane: niedziela, 23 lutego 2020, 14:16 

UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
inne zainteresowania: Muzyka, informatyka, makrofotografia.
Dodam, że okazy M.schmidti łowione w Gruzji były dotąd powszechnie oznaczane jako M.kiesenwetteri ssp.hircus.
Diagnozę, że mój jedyny okaz z Gruzji z 2018 z Leninovki to jest Molorchus schmidti a nie - jak się powszechnie uważało - Molorchus kiesenwetteri - postawiłem w kwietniu 2019 dzięki zdobyciu kolejnych okazów tego gatunku z Gruzji. Do M.kiesenwetteri są one bardzo podobne, ale już do M.kiesenwetteri hircus całkiem nie są. Zresztą ten podgatunek nie ma prawa wystepować w Gruzji.
Tu jest ten post: viewtopic.php?p=264964#p264964

Po wyprawie z 2018 miałem 1 okaz (w naszej 4 osobowej ekipie tylko mnie trafił się ten gatunek i to dopiero wyłowiłem go w domu, po powrocie), więc miałem na czym pracować czyli obejrzeć okaz gruziński  i porównać z M.kiesenwetteri hircus (ten ssp. akurat mam) i z innymi M.kiesenwetteri. Jednym z celów wyprawy do Gruzji w 2019 było dołapanie kolejnych okazów M.schmidti, co też się udało nam wszystkim, bo tym razem wpadło nam po kilka. Co ciekawe, między nimi zdarzają się M.umbellatarum, również bardzo pojedynczo.
Obecnie posiadam 20 exx M.schmidti z całego zasięgu od Ukrainy do Alma-Aty, w tym 5 z Gruzji, niewiele mniej M.kiesenwetteri i 1 ex. M.plagiata - gatunek dość enigmatyczny a istotny w całej tej układance.

Gruzińskie schmidti były opisane przez Plavilstchikova jako M.semenovi Plav. 1940 a okaz na zdjęciu należy do ab.apicesignatus Plav. 1940.

Zobacz profil WWW 

Strefa czasowa: UTC + 1