Hodowla pluskwiaków Palomena i Coreus

Hodowla owadów
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Hodowla pluskwiaków Palomena i Coreus

Post autor: GrzegorzGG »

Ostatnio znalazłem młode larwy tych rodzajów. Przeczytałem że zimują dorosłe osobniki co pozwala mi domniemywać że jeszcze w tym roku dojdzie do rozwoju postaci dorosłem.
Chcialbym spróbować je hodować. Czy wystarczy młodym pluskwiakom przynosić świeże rośliny na których normalnie żerują? Jak to ma miejsce w przypadku gąsienic motyli.
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Hodowla pluskwiaków Palomena i Coreus

Post autor: GrzegorzGG »

Dobiega miesiąc odkąd w moim hodowlanym zakątku goszczą pluskwiaki.

Coreus marginatus jest w fazie tuż przed postacią dorosłą (tak przynajmniej mi się wydaje - bo jeszcze nie lata) Ostatnia wylinka Coreusa Jest też dorosła postać G. lineatum: I nimfy Palomeny: Wszystkie pluskwiaki jedzą koniczynę (tą fioletową), daję im łodygi razem z kwiatami, gałązki maliny (często z owocami). Ponadto Coreusy lubią roślinę o smukłych liściach i kilkucentymetrowych kłosach z nasionami (niestety nie wiem co to za roślina), G. lineatum preferuje kwiatostany rośliny baldaszkowatej (też dokładnie nie wiem jak się nazywa). Ponadto wszystkie przesiadują czasem na owocach śliwek (rozpołowionych).

Jeśli chodzi o ruchliwość to Palomeny i Coreusy są bardzo aktywne, Palomeny nawet bardziej. G. lineatum z kolei często przesiadują w jednym miejscu (zwykle na górze hodowlarki, przy otworach wentylacyjnych).

Jak dotąd z trzech Coreusów jeden został zjedzony (nie wiem niestety przez kogo, lecz podejrzewam Palomene).

To tyle, żeby nie było, że nic się nie dzieje w temacie :)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16322
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno
Podziękowano: 4 times

Re: Hodowla pluskwiaków Palomena i Coreus

Post autor: Aneta »

GrzegorzGG pisze:Coreus marginatus jest w fazie tuż przed postacią dorosłą (tak przynajmniej mi się wydaje - bo jeszcze nie lata)
Jak najbardziej jest to już imago, widać przecież skrzydła.
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Hodowla pluskwiaków Palomena i Coreus

Post autor: GrzegorzGG »

No w sumie tak. Tylko jakiś mały ten Coreus. Na wiosnę widywałem większe. I latały. :) Cóż, wciąż mnie coś zaskakuje - ale to całkiem miłe :)
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Hodowla pluskwiaków Palomena i Coreus

Post autor: GrzegorzGG »

Oto Palomena prasina jako imago: I dowód na to, że proporcje czułków ulegają zmianie, gdy nimfa osiąga postać dorosłą. Będę szukał teraz takiej nimfy, która ma inne proporcje 2 i 3 segmentu czułka, żeby sprawdzić czy z takiej też będzie P. prasina.
Gdzieś musi być cecha do rozróżniania nimf P. prasina i P. viridissima :)
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Hodowla pluskwiaków Palomena i Coreus

Post autor: GrzegorzGG »

Kolejna P. prasina jako imago, tym razem z przezroczystą błoną. Interesujące po jakim czasie błona ściemnieje?
Na brytyjskim forum wyczytałem że cechą tego gatunku jest jeszcze czerwonawa otoczka na 4 i 5 segmencie czułek: A tu pluskwiak w całości: :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hodowla”